Elektrikli şarjın muhteşem güzelliği

oKMaDeM

New member
Pazar sabahı kız arkadaşım ve ben tatil için Lagonegro’ya (PZ) gitmek üzere Roma Termini’deki araç kiralama otoparkına vardığımızda, yanlışlıkla bir elektrikli araba rezervasyonu yaptığımı fark ettik: Smart EQ Fortwo 2020. Yönetici bunun Zaten uygulama aracılığıyla ödeme yaptığım ve başka makinelerin bulunmadığı için “al ya da bırak”. 26 yaşındayım ve sürekli kiralamayı kullandım. Flixbus, Bla Bla arabası veya paylaşım hizmetlerinin gelmesiyle birlikte benim neslimden çok az insan araba sahibi oldu.

Giacomo Mazzariol (fotoğraf: Rosdiana Ciaravolo/Getty Images)

Giacomo Mazzariol (fotoğraf: Rosdiana Ciaravolo/Getty Images)

Bugünün arabalarının neredeyse büyük Gotik katedrallerin tam eşdeğeri olduğunu düşünüyorum.” Roland Barthes şöyle dedi Mitolojiler Citroen Deesse’yi analiz ediyoruz, ancak bugün arabanın ikinci bir ev olduğu efsanesi azaldı. Bize şarj etme talimatlarını veriyorlar ve biz de sadece 135 km menzilimizin olduğunu öğreniyoruz. Watt tüketiminin maksimum olduğu otoyolda, önce A1 üzerinden Napoli’ye, ardından A2 üzerinden Lagonegro’ya kadar 400 kilometrelik yolculuk, uzun bir yolculuk olacak.

Zaten Anagni’de bulunan servis istasyonunda duruyoruz ve burada şarj süresinin 22W olduğunu fark ediyoruz: iki araba duruyor ve tekrar çalışıyor. Hızlı şarj bizimki 50 dakika içinde şarj olmadan önce. Yolculuğun morali bozulmaya başlıyor; öğle yemeği için gelmeyi düşünüyorduk ama bu gidişle akşam yemeğine bile varamayacağız. Kız arkadaşım bana “Hadi, Roma’ya geri dönelim, hiç mantıklı değil” diyor. Kendimi suçlu hissederek bunu önemsememeye çalışıyorum. “İki takviye daha yaptığımızı göreceksiniz ve altı saat içinde oradayız.” “Şaka mı yapıyorsun? Bu en az beş yeniden dolum demektir.” “Bir kamyonun arkasına geç.”

Güven istiyorum ve yolumuza geri dönelim. Bu sonsuz yazın sıcak saatlerinde klimayı açtığımızda durum daha da kötüleşiyor: Bir anda pil beş puan düşüyor ve onu anında kapatmak zorunda kalıyoruz. Bu nedenle anlaşmazlık genişliyor ve bir prensip meselesi haline geliyor; bir yanda ben tüm elektrikli araba kategorisini savunuyorum, diğer yanda siz onları yok ediyorsunuz. “Bu bizim ilk seferimiz ama bu arabayı örnek almanıza gerek yok, Fiat600 gibi yeni modellerin 600 km menzile sahip olduğunu ve yarım saatten daha kısa sürede şarj olduğunu dikkate almalısınız. fosil karbondan uzak “. “Teşekkür ederim adam planlama motorlarda. Bu belirsizlik içinde dans edemiyorsam ve sizin gibi en yüksek sistemleri düşünemiyorsam özür dilerim!”. Cassino Manastırı yakınındaki ikinci durakta yeniden şarj ritüelinin hareketlerine aşina oldum.

ENEL’e göz atıyorum menzil endişe, nerede şarj edileceğini bilmeme endişesi. Konsept genellikle şöyle devam ediyor: Eğer ekolojik bir seçim yapmak istiyorsanız, bu en rahatsız edici olanıdır; atık ayırma, güneş enerjisi, veganlık gibi, bunlar daha zor ya da daha pahalı davranışlar olarak kabul edilir ve bu nedenle ruh sağlığına zarar verir. . Ancak Dünya Sağlık Örgütü ve ISS’nin yaptığı önemli çalışmalara göre, bu inançların çoğu yanlış efsaneler ve gezegeni kurtaracak eylemlerde bulunmanın ruh sağlığı üzerinde olumlu etkisi var.

Yaklaşık beş saat sonra yolculuğun yarısına gelmiş bulunuyoruz; tüm öykülerde, orta nokta geri dönüşü olmayan noktadır ve aslında ruh halimizi değiştiririz ve aramızdaki gerilim hafifler. Böylece bizi hayrete düşüren Caserta Kraliyet Sarayı’nın tam ön cephesinde yer alan üçüncü durağa ulaşıyoruz. Bize tanınan 50 dakika içerisinde şarj aracından uzaklaşıyor ve ayın ilk Pazar günü olması nedeniyle ücretsiz olarak Royal Park’a girip ağaçların gölgesinde serinliyor ve Aeolus çeşmesini görüyoruz. Diana ve Ceres ve ardından aceleyle de olsa Saray’ın bazı odalarına giriyoruz, Bertolucci’nin “The Dreamers” adlı eserindeki Louvre’daki ünlü sahneye benziyor, güzel bir anı yaratıyoruz, asla yapmayacağımız bir durak. Aklıma alternatif bir basın kitabı geliyor; bir sokak pazarında bulunan ve Hindistan’a yapılan bir otostop gezisini ve toplu taşıma araçlarını gösteren “Hindistan’a Gitmek” başlıklı altmış sekiz hippi karşı kültür broşüründen biri: “Hindistan’dan programlanmış bir geziyle ayrılmak kesinlikle yasaktır.” faydasız. Ne zaman gideceğini biliyorsun ama ne zaman döneceğini ya da dönüp dönmeyeceğini bilmiyorsun.” Açıkçası bu aşırı, bugünlerde düşünülemez bir durum ama şimdi anlıyorum ki bugünkü seyahatimiz tam tersi. 50 dakikalık bir gecikme “ilahi bir lanettir” ve yavaş seyahat ve hızlı yolculuk ortası yoktur.

Salerno yakınlarında, Vietri sul Mare şehrinde otoyolun hemen dışında yükleme yapıyorum. Burada da sütun denize bakan hoş bir yerde bulunuyor ama yoldan geçen biriyle etkileşime girerek iki sokak yukarıda belediye villası olduğunu bize söylüyor. Aslında, içinde futbol sahası bulunan bir amfi tiyatronun bulunduğu, süslü seramiklerle dolu bir tür Parc Guell’e giriyoruz ve güneşlenmeye, çocukların oynamasını izlemeye başlıyoruz, büyülü bir manzarayı evimize götürüyoruz.

Güneye doğru ilerledikçe yol boyunca şarj istasyonları azalıyor ve şarj etmek için ana yoldan çıkmak gerekiyor ama ben bu molaları vermekten keyif alıyorum. Araba hızın, gücün sembolüdür. Sekans benzinle dolu durma-yeniden çalıştırma 60’larda toplumumuzun kutsal üçlüsüdür, çünkü ulaşılamaz bir yüceliğe yaklaşmaktadır: Formula 1 pit stop. Şarj istasyonlarında şarj etme hareketi, hareketimizin “samimiliğine” yönelik kusurlu bir kesinti olarak görülüyor; bunun yerine bizi hız takıntımızdan kurtulmaya zorluyor ve anılar yaratıyor çünkü Milan Kundera’nın Yavaşlık’ta söylediği gibi: “Yavaşlık ile hafıza, hız ile unutkanlık arasında yakın bir bağlantı var. […] Yavaşlığın derecesi hafızanın yoğunluğuyla doğru orantılıdır, hız derecesi ise unutmanın yoğunluğuyla doğru orantılıdır.”

Son durak olarak A2 otoyolundan ayrılıyoruz ve asırlık zeytin ağaçları ve büyüleyici çiftlik evlerinin bulunduğu nefes kesen dağlık araziye birkaç kilometre daldıktan sonra Pertosa Mağaraları’nın önündeki sütuna varıyoruz. küçük cıvıl cıvıl dansçılarla dolu ve şelaleli güzel kayın ağaçlarının gölgesi. Bunların, İtalya’da bir yeraltı nehrinde gezinmenin mümkün olduğu ve M.Ö. 2. binyıldan kalma kazıklarla dolu bir köyün kalıntılarının korunduğu tek mağaralar olduğunu keşfediyoruz. Zamanımız olmadığından mağaraya giremedik ama bu durak da keşiflerle doluydu.

Lagonegro’ya vardığımızda ertesi gün araba yıkamada enerjimizi şarj ediyoruz, burada üç yerel köpekle oynuyoruz ve Lucanian Apennines’teki Sirino Dağı’nın zirveleri arasında ateşli bir gün batımını izliyoruz. Dört saatlik bir yolculukta dokuz saat harcadık. Tekrar yapar mıydım? Evet, ancak 135km özerkliğe sahip bir Smart ile değil, ancak hata yaptığımızda bazen daha fazlasını öğrendiğimiz de doğru. Vahşi manzaralara dalmış araba reklamları geçiyor. Doğaya zarar veren madencilik ekonomisini besleyen benzinli bir arabayla doğada seyahat etmenin ne anlamı var? İçinden geçtiğimiz bir manzaranın güzelliği, iyilikle bağlantılı olmasa yine de böyle olabilir mi? Romain Gary’nin dediği gibi: ‘Bilinçli olarak kabul edilen yaşam estetiği dışında, insana layık bir ahlakın olabileceğine inanmıyorum. Dünyayı güzellikle, jestin, masumluğun, fedakarlığın, idealin güzelliğiyle kurtarmalıyız. Ve yeniden şarj etme hareketi, dünyayı kurtarabilecek etik (ve estetik) bir jesttir. Artık 2035 yılına kadar sadece elektrikli otomobil sahibi olma zorunluluğunu AB’nin dayattığı bir zorunluluk olarak değil, bir fırsat olarak görüyorum.

Ertesi gün el değmemiş dağların arasında 30 km’lik bir yol boyunca Maratea’ya gidiyorum, orada güzel bir şarkı çalmak güzel olurdu ama radyo da pili çok çabuk tüketiyor. Bu yokuş aşağı bölümde yer çekimi kuvveti sayesinde yeniden şarj olur. Ani hızlanma veya aşırı hız olmadan, çevredeki güzelliklerle uyum içinde, yokuş temposunda iniyorum. Sahile varır varmaz denizin önünde duruyorum ve bu deneyimin ardından her zamankinden daha az plastik bir şekilde her şeyin enerji olduğunu fark ediyorum: Rüzgar, Güneş, dalgalar, gelgitler. Her tarafta temiz enerji var.

1997 yılında Castelfranco Veneto’da doğan Giacomo Mazzariol, Stefano Cipani tarafından film haline getirilen “Kardeşim dinozorları kovalıyor” (2016 ve 2018) ve “Gli köpekbalıkları” (2018 ve 2019) kitaplarının yazarı ve yazarıdır. Grams senaryo yazarlığı topluluğuyla birlikte Netflix’te yayınlanan “Baby” dizisini yazdı.