Deniz kaplumbağaları ve asla pes etmeyen Daniela Freggi'nin hikayesi

oKMaDeM

New member
Binlerce deniz kaplumbağasının hayatını kurtarmak için kendi hayatından vazgeçiyorsun. Bir bağlılık ve tutku hikayesi Daniela Freggi. Roma'dan Lampedusa'ya geldikten sonra burada tedavi edilen ve kurtarılan deniz kaplumbağaları için bir iyileşme merkezi olan Deniz Kaplumbağası Kurtarma'yı 30 yılı aşkın bir süre canlı tutan “Caretta Caretta” derneğinin başkanı deniz biyoloğu. Yakalanma, habitat bozulması ve iklim değişikliği nedeniyle tehdit altında olan nesli tükenmekte olan bir tür.

Son aylarda merkezi kapatmak zorunda kalan Daniela Freggi, bugün tüm Akdeniz havzasında deniz kaplumbağalarının bakımı için bilimsel bir referans noktası olan Bari Üniversitesi Veterinerlik Enstitüsü adına Avrupa düzeyindeki araştırmaları koordine ediyor. Lampedusa'ya olan bağlılığı sürüyor: Adanın balıkçıları tarafından kıyıya getirilen yaralı kaplumbağalarla ilgileniyor.

Daniela Freggi laboratuvarda

Daniela Freggi laboratuvarda

Özel hastane

Hikayesi 33 yıl önce, üniversiteden yeni mezun olmuşken ilk kez Lampedusa'ya gelmesiyle başlıyor. Denize, çevreye ve kaplumbağalara olan tutkusunun bir daha asla başlamayacağını anladı. Profesör Freggi, yılda 150-200 kaplumbağanın kurtarıldığı o özel hastaneyi açıp yöneterek hiçbir şeyden vazgeçmedi. Caretta caretta türlerinin çoğu. Bunlar Akdeniz'in biyolojik çeşitliliği açısından temel sürüngenlerdir, ancak yaşamları birçok açıdan tehdit altındadır: açgözlü oldukları bir yiyecek olan denizanasıyla karıştırıldığı için denizde yutulan plastik varlığı; balıkçılık veya turizm gibi insan faaliyetleri. Binlerce kaplumbağa ağlara dolanıyor, yutkunma kancaları ve halatlar ciddi yaralanmalara neden oluyor veya tekne pervaneleri nedeniyle yaralanıyor.

Denize geri gönderilmeden önce rehabilitasyona tabi tutulan bir deniz kaplumbağası

Denize geri gönderilmeden önce rehabilitasyona tabi tutulan bir deniz kaplumbağası

Macera ve özveri

Yıllar boyunca her türlü zorlukla karşı karşıya kaldı: bir genel merkezin olmaması, merkezin yönetimi için sürekli fon arayışı, kurumlarla karmaşık ilişkiler, balıkçılar ile Lampedusa'ya yalnızca Avrupa'dan değil, aynı zamanda Avrupa'dan gelen gönüllüler arasındaki işbirliği. ayrıca Amerika Birleşik Devletleri ve Yeni Zelanda'dan. Ancak Mayıs 2023'te Daniela Freggi pes etmek zorunda kaldı. “Lampedusa deniz kaplumbağası kurtarma merkezini yıllar sonra adada bırakmak zorunda kaldığımız alana alternatif bulamadığımız için kapatmak zorunda kaldık. 1996 yılında açtık. Bir merkeze sahip olmak için bu merkezi uyarlamaya karar verdik. Su Ürünleri Şirketi tarafından bize ödünç olarak verilen bazı odalarda merkezimizi düzenlemek” dedi. Ve daha sonra?

Yıllar geçtikçe Merkez, tüm Lampedusa için bir referans noktası haline geldi – yaz aylarında her gün 1.500 turist tarafından ziyaret edildi – ve dünyanın her yerinden kaplumbağa uzmanları için. “Burada profesörün geliştirdiği en yenilikçi cerrahi tekniklerle bu deniz sürüngenlerini ameliyat ettik. Antonio Di Bello Bari Üniversitesi Veterinerlik Bölümü'nden” diye açıklıyor öğretmen. Bir tekniğe isim verme noktasına kadar – Lampedusa tekniği – minimal invaziv bir kesi yapılarak kancaların “hastaların” midesinden veya yemek borusundan çıkarılmasına olanak tanır.

Gönüllüler Lampedusa'da bir deniz kaplumbağasının kurtarılmasına katıldı

Fonlar oradaydı, merkez yoktu

Gerçekte, Pelagie Adaları koruma alanında yeni bir Kurtarma Merkezi oluşturmak için de fon bulunmuştu: Avrupa TartaLife programı tarafından öngörülen, ancak yeşil ışık yanmadı. Neden? “Tüm adada gerekli gereksinimleri karşılayan bir yer bulamadık: merkez yoksa fon da yok.” Ne yazık ki yerel ve ulusal politikacıların tüm çabalarına ve çağrılarına rağmen durum ekonomik açıdan da giderek kritik hale geldi. “İşleri daha da karıştıran şey, enerjinin yüksek maliyetinin gelmesi ve faturaların birkaç ay içinde 2 bin avrodan 10 bin avroya yükselmesine neden oldu. Daha fazla dayanamadık ve vazgeçtik.” Ancak Lampedusa Kurtarma Merkezi gibi bir yapıyı parçalamak kolay olmadı. Aylar sürdü. “Çünkü burası ameliyathanesi, analizler için aseptik laboratuvarı, ilaç ve anesteziklerin saklanması için uygun alanları olan gerçek bir cerrahi bölümüydü. Radyoloji ve ultrason ekipmanları. Ameliyat edilen son kaplumbağalar eyaletteki Cattolica Eraclea'daki başka bir merkeze nakledildi. Agrigento'lu ve Daniela Freggi bugün Lampedusa'da kalırken bilimsel araştırmalar yürüttüğü Bari Üniversitesi'nde araştırmacı olarak çalışıyor.

Tarih

Deniz kaplumbağası hastanesinde: 10 kişiden 8'i plastik yedi

kaydeden Pasquale Raicaldo

23 Mayıs 2023

Ada ve hayatın dönüm noktası

Hayatı, 1990'larda La Sapienza Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Pelagie takımadalarındaki adaya ilk kez feribottan indiğinde değişti. “İtalya'da deniz kaplumbağalarıyla ilgilenen ilk kişi olan La Sapienza Üniversitesi Zooloji Profesörü Profesör Roberto Argano, biz genç araştırmacıları deniz kaplumbağalarını incelemek için Akdeniz'in çeşitli noktalarına gönderdi. Lampedusa bana düştü. Bu benim için dönüm noktası oldu. Hayatım. Burayı hiç terk etmedim: Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir türü kurtarmak istiyorsak, onunla burada, Akdeniz'in ortasında ilgilenmemiz gerektiğini anladım”, diyor üniversitede kariyerini bırakan profesör Üniversite Lampedusa'daki okullarda eğitim vermek üzere özel bir hastane açacak. “Pişman değilim, hayatım bu adada” diyor açıkça. Çünkü Daniela Freggi, kliniğini kapatmış olmasına rağmen Lampedusa yakınlarında yüzen ve bakıma muhtaç kaplumbağalarla ilgilenmeye devam ediyor. Merkezdeki tüm çalışmalardan geriye balıkçılarla ilişkiler kalıyor. Bir kaplumbağa ağlara takılırsa ya da yaralanırsa Profesör Freggi'yi arayabileceklerini ve onun ne yapacağını bileceğini biliyorlar: Onu Bari'nin merkezine mi nakletmek ya da onun yardımı yeterli olabilir. “Bu yüzden cep telefonu numaramı internette bıraktım. Birisi yaralı bir kaplumbağa görürse beni bulabilirler.”

Hayvanlar

Kirlilik nedeniyle giderek daha fazla dişi kaplumbağa doğuyor

kaydeden Cristina Nadotti

13 Kasım 2023

Turistler için gadget'ların resmi

Lampedusa bile deniz kaplumbağalarıyla bağını koparmadı. Ancak ne yazık ki uluslararası bir araştırma merkezi haline gelebilecek bu tesis, kaplumbağayı sembolü haline getiren bir ada için kaçırılmış bir fırsat haline geldi. Geriye kalan, turistik aletlerdeki veya sokaklardaki çizimlerdeki imajıdır. Sadece bir anı.