Cristina Cotorobai'nin sürdürülebilir dünyası: “Hızlı modadan sonra doğaya döndüm”

oKMaDeM

New member
32 yaşındaki Cristina Cotorobai, sürdürülebilirliği günlük eylemlerinin ve düşüncelerinin temel teması haline getiren bir yazar ve eski modeldir. Yeni kitabında SüperBlu. Dünyayı her gün nasıl kurtarabilirim?, kızı Blu onun ilham perisidir: Doğar doğmaz ona bugünü iyi seçerek geleceğe bakmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlattı. “Milano ilinde yaşıyorum ve ergenliğimi Doğa ile yakın temas içinde geçirdiğim Moldova'da doğdum. Ülkenin yaşadığı mali krize ve ailevi zorluklarımıza rağmen, yavaş ve güven verici bir günlük hayata dair canlı ve mutlu anılarım var. gerektiğinde atıştırmalık olarak domates çalabileceği ormanlar, meyve bahçeleri, tarlalar ve sebze bahçeleri arasında… Annem “Tata Natura”ya güvenebildiği kadar, daha istikrarlı bir geleceğin her şeyden önce daha onurlu bir geleceğe bağlı olacağını biliyordu. ekonomik koşullar; alkolik ve şiddet yanlısı babama güvenmek saflık olurdu, dolayısıyla İtalya'ya göç etmek kaçınılmaz bir yoldu. Burada nispeten kolay bir şekilde eğitim aldım ve uyum sağladım.”

Yıllarca model olarak çalıştı. Moda sektörü onun yeşil seçimlerini ne kadar etkiledi?

“Evet, benim için tartışmalı bir işti: Çok genç yaşta elde ettiğim ekonomik bağımsızlığa kesinlikle minnettarım, fizikselliğimle ilgili daha önce hiç yaşamadığım komplekslere ise daha az minnettarım. Buna rağmen ayrıcalıklı bir rol üstlendim. moda ama onun çoğaldığı sömürü dinamiklerini kavramak kaçınılmazdı.Bakış testleri ve çekim seansları arasında kıyafetlerin nasıl ve kim tarafından üretildiğini, mesafeli, sömürülen, susturulmuş ellerde öğrendim.Bugün neredeyse tamamen ikinci el giyiniyorum ve Daha sorumlu ve daha az etkili bir moda için sosyal medyada yaptıklarımın farkındalığını arttırmak kesinlikle moda endüstrisindeki deneyimim tarafından motive ediliyor.”

Ve bugün, seçimleriniz hangi jestlere dönüşüyor?
“Çevrenin ve içinde yaşayanların korunması, başkalarına saygı veya toplumumuzda vazgeçilmez olarak algılanan diğer değerlerle aynı düzeyde, benim temel değerlerimden biridir. Bunu vejetaryen, mevsimsel bir yaklaşımla günlük hayata aktarıyorum. ve mümkün olduğunca toplu ürünlerle, kullanılmış giysiler giyerek, araba kullanımını minimuma indirerek, aynı zamanda tasarruflarımı fosil yakıtları finanse etmeyen bir bankaya emanet ederek ve evim için yenilenebilir bir enerji tedarikçisini tercih ederek”.

Yazma tutkunuz nasıl ortaya çıktı?
“Sosyal medyada yüzeysel ve geçici kalan şeyleri daha derinlemesine incelemek için bunu vazgeçilmez bir araç olarak görüyorum (biraz Instagram'daki 24 saatlik Hikayeler gibi). İlk deneyimim şu andan itibaren başlıyor: Yeşil Kitap. Sürdürülebilir yaşam rehberiSosyal içeriğin kurallarına ve acımasız algoritmaların sınırlamalarına tabi olmaksızın, daha az etkili bir yaşam tarzı benimsemek isteyenlere eşlik etmek için gerekli alanı bulduğum yer. En ödüllendirici olan ikinci deneyim ise SüperBlu. Dünyayı her gün nasıl kurtarabilirim?; İklim kriziyle diğer nesillerden daha fazla zorlukla karşılaşacak olan küçükler için resimli bir hikaye”.

Kitabın kahramanı, gezegenimize önem veren gerçek bir süper kahraman Blu'dan bahsedelim. Onun fikri nasıl ortaya çıktı?
“Blu benim süper kahramanım: beni bir anne yaptı, bana anın tadını çıkarmayı ve burnumun ötesine bakarak geleceği algılamayı öğretti. İçimdeki aciliyet ve sorumluluk duygusunu harekete geçirenin o olduğunu söylerken abartmıyorum. SuperBlu, birey olarak faydalandığımız çevreye yönelik sahip olduğumuz bir değerdir. SuperBlu, ona adadığım bir övgüdür, aynı zamanda genç nesilleri giderek daha güncel ve temel konularla tanıştırabilecek bir araçtır: çevre kirliliği ve buna karşı kolektif mücadele.” .

Mavi karakterin özellikleri nelerdir?
“Gerçekte, bize hayaller kurtan ama aynı zamanda süper kahramanlar ve süper kahramanlarla özdeşleşmek için çabalayanlarda yetersizlik duygusu uyandıran şey tam da süper güçlerin yokluğudur. Ben dünyanın yalnızca kurtarılabileceğine kesinlikle inanıyorum. Bir avuç olağanüstü ve sıra dışı süper kahramanın bunu yapması imkansızdır.”

“Geri dönüşümcüler” terimini seçti. Bunların ne olduğunu ve sürdürülebilirliğe ne kadar yardımcı olabileceğini açıklayabilir misiniz?
“Geri dönüşüm oyuncakları, geri dönüştürülmüş malzemeler ve kız ve erkek çocukların tipik yaratıcılığı sayesinde oluşturulan oyunlardır. Gezegene somut olarak yardımcı olabilecek şey, geri dönüşümün kendisi değildir, ancak onu yaratmak için gerekli olan zihniyet, zıt bir varoluş için tamamen (yeşil) yakıttır. tüketimcilik ve kaynak israfıyla. Batılı tüketimci yaşam tarzını tersine çevirmenin vazgeçilmez bir koşulu”.

Sizce minikler çevreye karşı bu hassasiyetle mi büyüyorlar, yoksa gerçekte israf ve eşya bolluğu hakim mi?
“Her şey, çocukların yadsınamaz duyarlılığını şekillendiren (ve bazen de sömüren) aileye ve sosyal çevreye bağlıdır. SuperBlu'nun aslında iki okuma düzeyi vardır: ilki ve doğrudan olan en küçük izleyiciyi yakalar, ancak daha örtülü olanı daha örtülü olanın önünü keser. yetişkinlere, keskin ve doğrudan mesajlarla bile. “Dünyayı kurtarmanın” yükünü küçüklerin, iklim krizinden en az sorumlu olanların üzerine yıkmaya niyetim yok. Sorumluluğu üstlenmesi gereken biz yetişkinleriz. yeni bir oyuncak sunmak yerine yaratıcı bir geri dönüşümcüyle eğlenme olasılığını önermek. Sonuçta SuperBlu yetişkinler ve çocuklar için bir araçtır.”

Ayrıca @cotoncri olarak bilindiği sosyal ağlarda da oldukça aktif. İnsanların çevre dostu bir yaşam tarzına sahip olma konusundaki farkındalığını arttırmanın etkili bir yolu var mı?
“Sosyal medyanın giderek daha belirgin ve sorunlu sınırlarına rağmen, gerçeklerin tam olarak bilinmesiyle kullanıldığında, bunların gerçekten değer ve ilham getirebileceğine inanıyorum. Topluluğum bunu etkisiz bir basitlikle gösteriyor: “Merhaba Cri, sana şunu göndermek istedim: Süpermarket yerine çiftçi pazarından yapılan alışverişin bu fotoğrafı, bahşiş için teşekkürler!”, “Sonunda et ve et ürünlerini diyetimden çıkarmayı başardım, bununla daha fazla gurur duyamazdım” , “Bu yıl Noel için sadece ikinci el mağazalarından, coşkulu çocuklardan ve akrabalardan hediyeler! Açıkçası sizin makaranız bana çok ilham verdi.”

Geleceğe dair planlarınız neler?
“Geçenlerde ortağımla birlikte geniş bahçeli bir ev satın aldım, onu yeşil bina olarak yenilemek ve kendi gıdamızı yetiştirmeye başlamak istiyoruz. Biyoçeşitliliği yok eden ve kaynakları tüketen geleneksel uygulamanın aksine, bilinçli tarım yapmak daha farklı bir biçimdir. Sessiz ve köklü bir aktivizm deneyimi yaşamak isterim. Belki sosyal medyadan uzak, Doğa'ya daha yakın”.