Cop28’in merkezinde hangi yiyecekler olacak?

oKMaDeM

New member
Tam bu saatlerde başladıDubai’deki Cop28’de, Birleşik Arap Emirlikleri’nde, e 12 Aralık’a kadar Tarım ve gıda sistemleri ve bunların bağlı olduğu doğal kaynaklar hakkında konuşacağımız birçok fırsat olacak, su ve toprak öncelikle, bitki ve hayvan biyolojik çeşitliliği.

Şüphesiz analiz etmek önemli bir adımdır. gıda üretim sistemi çünkü bir bütün olarak – üretim, dönüşüm, ulaşım ve tüketim – Sera gazı emisyonlarının %35’inden ve yakılan fosil yakıtların %15’inden sorumludur. Peki hangi çözümler önerilecek? inşa edecek büyük bir paradigma değişimine ihtiyacımız var. insan ve doğa arasında yeni bir ilişki. Doğa bir bütündür ve biz de onun bir parçasıyız; üstün değiliz ve onu salt kâr elde etme isteğimize göre yönlendiremeyiz. Buradaki risk, tartışmanın gıda sistemlerinin karmaşıklığını, sürdürülemez gıda güvensizliğinin temel nedenlerini, dünyanın güneyindeki ülkeleri orantısız bir şekilde etkileyen iklim krizinin etkilerini ve endüstriyel üretim sisteminin yarattığı güç dengesizliklerini göz ardı etmesidir. . Buradaki tehlike, FAO ve IPCC tarafından vurgulandığı gibi, İtalya ve çevresinde çok sayıda Yavaş Yemek topluluğu tarafından başarıyla benimsenen, yenilenebilir, daha evrensel ve stratejik çözümleri ihmal ederek, doğrusal, endüstriyel ve maden çıkarmacı modeli sorgulamayan teknolojik yeniliklere odaklanmamızdır. Dünya çapında ve tarımsal-ekolojik uygulamalara dayanmaktadır.

Slow Food, müzakerelerde yalnızca gıda güvenliği, iklim değişikliği, sağlık ve biyolojik çeşitlilik kaybı gibi sorunları aynı anda ele alan ve iklim adaleti perspektifini içeren çözümlerin yer alması gerektiğine inanıyor. Agroekoloji sadece bir dizi tarımsal uygulama değil, aynı zamanda Çevresel ve sosyal konuları bütünleştiren sistemik bir vizyonAslında biyolojik çeşitliliğe, ekosistemlerin korunmasına ve toplulukların beceri ve ihtiyaçlarına odaklanıyor. Herkes için uzun vadeli gıda güvenliğini garanti edebilecek, gıda egemenliği hareketleri ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlar tarafından tanınan ve desteklenen bir modeldir. IPCC özel olarak onayladı İklim çözümü olarak agroekolojiİklim değişikliğinin etkilerine karşı dayanıklılığı artırabilecek yerel toplulukların güçlendirilmesiyle birlikte. Ayrıca dengeli ve sürdürülebilir beslenmeye geçişin iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olabileceğini ve Slow Food olarak sessiz ve ikna edici bir kararlılıkla yinelemeye devam ettiğimiz vizyonun bu olduğunu belirtti.

Beslenme odaklı stratejiler şu anda mevcut değil %70’in üzerinde Ancak bu tür planlar, gıda üretimindeki endüstriyel yöntemlerin terk edilmesi ve daha sürdürülebilir tarım yöntemlerinin, yani agroekolojinin benimsenmesi için çok önemli bir araçtır. “Bu sadece gezegeni korumakla kalmayacak, aynı zamanda açlığın köklerine inmeye, istihdam yaratmaya, sağlığı iyileştirmeye ve biyolojik çeşitliliği korumaya ve sonuçta barış ve güzellik dolu bir geleceğin inşasına da yardımcı olacak.

(Barbara Nappini Slow Food İtalya’nın başkanıdır)

Konular