Coco adında bir polis, Mani adında bir aktör, Quebec’i keşfeden bir Quebecli

celikci

New member
“Neden iki öğrenci kategorisine ayrıldığımızı hiç anlamadım” dedi.

O ilk gün, kendisinin ve Fransız Québécois’in kimlik arayışını ateşledi ve bu, neredeyse tesadüfen kariyerini ateşledi.

2009’da göçmen sanatçıların o zamanlar her Pazartesi gecesi performans sergilediği Montreal’deki Théâtre de Quat’Sous’a davet edildi. Hayatından yola çıkarak, üçlemesinin ilk bölümü olan Un olacak bir monolog yazdı ve seslendirdi.

Oyunda “Quebec’e geldiğimden beri kendimi hiç bu kadar başka bir yerden bir yabancı, bir sürgün, kayıp bir insan, bir göçmen gibi hissetmemiştim” dedi. “Daha önce hiç bu kadar sık nereden geldiğimi açıklamak, aksanımı haklı çıkarmak, yolumu tarif etmek, soyadımı söylemek zorunda kalmamıştım.”

“Un”daki dırdırcı kimlik arayışı, baskın Fransız Québécois’in, bir İngiliz çoğunluğu tarafından kuşatıldıkları için kendi benlik algılarını korumak için uzun süredir mücadele ettiği bir eyalette yankılandı.

Soleymanlou, “Quebec, kendisini koruması ve savunması ve her zaman diğerine karşı konumlaması gereken bir toplumdur” dedi. “İlk başta Québécois’in kendilerini nasıl tanımlayacaklarını bilmek istediklerini, çünkü kendilerini korumak için kendilerini tanımlamaları gerektiğini anlamadım.”

Bay Soleymanlou kimlik arayışına iki dilli bir Montreal Yahudisi ile diyalog içinde “Deux”de ve ardından Fransız Québécois olmayan üç düzine Fransızca konuşanın yer aldığı “Three”de devam etti.