Barbara Mazzolai ve duman önleyici robotik tohumları yaratan araştırmacı ekibi

oKMaDeM

New member
Liderliğindeki araştırma ekibi Barbara Mazzolai Cenova'daki IIT'de, Leibniz Yeni Malzemeler Enstitüsü ile işbirliği içinde, çevreye kolayca yayılabilen, bazı kirletici maddeleri tespit edip iletebilen ve daha sonra ömrünün sonunda ayrışabilen yapay bir tohum yarattı. hayat. Buluşun adı Acer i-Seed'dir ve bilimsel dergide açıklanmıştır. Bilim Gelişmeleri.

Barbara Mazzolai çevreyi, özellikle de denizi seviyor. “Doğa – diyor Mazzolai – her zaman ilham kaynağım oldu. Deniz kenarında büyüdüm. Küçüklüğümden beri bitkileri ve hayvanları saatlerce gözlemledim. Rosignano'da büyüdüm ve hala Castiglioncello'da küçük bir köyde yaşıyorum. , Livorno eyaletinde. Doğa da çalışmalarıma yön verdi: Biyoloji diplomam var, deniz uzmanlığım var. Tezim sırasında kirleticilerin, özellikle de ağır metallerin insan sağlığı üzerindeki etkisini ve bunların besin zincirine girişini araştırdım. deniz. Ekosistem mühendisliği alanında doktora yaptım. 2009 yılında IIT'de ekip lideri oldum. Acer i-Seed projesi sayesinde kökenlerime geri döndüm: Biyolojiyi, mühendislik yoluyla çalışarak, yapılandırılmamış olarak daha verimli makineler yaratmak için çalışıyorum. çevre”.

Tırmanan bitkiler gibi büyüyen ve hareket eden robot

Robot, biyolojik olarak parçalanabilen malzemeden yapılmış olup, pillere veya diğer harici enerji kaynaklarına ihtiyaç duymadan çevrede hareket edebilme özelliğine sahiptir.

Araştırmamın amacı, diye devam ediyor Mazzolai, temel bir kavrama odaklanan robotlar yaratmak: yaşam döngüsü. Çevreye entegre edilen robotlar aynı zamanda farklı bağlamlarda bize yardımcı oluyor, çevrenin enerjisinden faydalanıyor, tamamen güvenli, canlılardan ilham alıyor ve tekrar kullanılabiliyor. Bu bağlamda Avrupa Acer i-Seed projesi doğdu.
Bitkiler, IIT'deki Biyoilhamlı Yumuşak Robotik Laboratuvarı araştırma grubu için sürekli bir ilham kaynağıdır. Doğru çevre koşulları oluştuğunda tohumlar bitkiyi terk eder, şekil değiştirir ve toprağı keşfetmek ve nüfuz etmek için bağımsız olarak hareket eder, böylece çimlenme şansı artar.

Mazzolai, “Doğal modelden ilham alarak yumuşak robotlar yaratmayı seçtik” diye ekliyor. Açılıp kapanan bir çam kozalağı düşünüyoruz, toprağa nüfuz eden tohumları düşünüyoruz. Özelliği, duvarlarındaki organizasyon sayesinde hareketleridir. hücresel. Hareketlerini belirleyen lifler var. Tohum, çimlenmesi için doğru koşulları bulana kadar çevreyi araştırır. Tohumların histolojik çalışmalarından yola çıktık, onları yapay olarak yarattık. Sonra bizimkini 3D formatında uçan tohum olarak bastık. Acer i-Seed projesinin amacı, sıcaklık değişimlerine duyarlı olan ve belirli bir dalga boyuna sahip bir lazer (bizim örneğimizde kızılötesi) ile uyarıldığında floresans yayan nanopartiküller aracılığıyla bu tohumları oluşturmaktır. Daha sonra drone üzerindeki uzaktan algılama sistemleri tarafından okunuyor. Bu yoğunluğa göre inceleyeceğimiz parametrelerin konsantrasyonunu belirliyoruz: sıcaklık, nem, gıdadaki civa ve karbondioksit.

Çalışma ekibi titizlikle disiplinlerarasıdır: biyologlar, kimyagerler ve çeşitli türlerden mühendisler araştırma grubunu oluşturur. “Ekibimizin heterojenliği,” diye bitiriyor Mazzolai, her birimize sürekli mesleki ve insani gelişim sağlıyor. Projemiz aynı zamanda çevrenin sürekli ve düşük maliyetli izlenmesini de içeriyor. Geleneksel teknolojiyi karşılayamayan ülkeleri düşünelim. Bu deneysel bir aşamadır. ve en büyük zorluk, bu tohumları sadece akçaağaçlara değil aynı zamanda sensörler kullanarak üzerinde çalıştığımız diğer türlere de entegre etmek ve daha sonra alanları geri kazanmak için kirleticilerin dağılımını görmek olacaktır. uzak bölgelerde yeniden ağaçlandırma için robotlar”.