Arenada boğa güreşi ve arena dışında yapılan dövüşler

celikci

New member
Times Insider kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı açıklıyor ve gazeteciliğimizin nasıl çalıştığına dair perde arkası bilgiler sunuyor.

Kasım ayında, Haberler'tan bir meslektaşım beni Carlos Alcaraz ile Tommy Paul arasında tarihi bir mekanda, dünyanın en büyük boğa güreşi arenası olan La Plaza México'da yapılacak gösteri tenis maçına davet etti.

1946'da Mexico City'de açılan arena 42.000 kişiliktir ve profesyonel futbol takımı Cruz Azul'un oynadığı komşu stadyumun gölgesinde kalır. Tenis maçına yaklaşık 20.000 kişi katıldı ve devasa salon hâlâ boş görünüyordu. Etrafta dolaşırken, arenanın tarihini hatırlatan pek çok şey gördüm – heykeller ve boğa güreşçilerinin resimleri – ama gelecekteki boğa güreşi olaylarını gösteren hiçbir işaret yoktu.

Maçtan sonra, bir insan hakları grubunun boğalara yönelik “aşağılayıcı” muamelenin topluma zararlı olduğunu iddia eden yasal eyleminin ardından federal bir yargıcın 2022'de La Plaza México'da boğa güreşini yasakladığını öğrendim. Boğa güreşinin savunucuları, bu uygulamanın yüzyıllardır ülke kültürünün ve ekonomisinin önemli bir parçası olduğunu savunuyor.

Latin Amerika'daki spor ve kültürü incelemek için geçen Nisan ayında New York'tan Mexico City'ye taşındım ve bölge ve gelenekleri hakkında öğrenecek çok şeyim vardı. Bu ay internette yayınlanan boğa güreşi hakkındaki makalem, gerçek zamanlı olarak gerçekleşen birçok yasal savaşı anlattı.

Ciddi haberciliğim Ocak ayında, Meksika Yüksek Mahkemesinin boğa güreşi alanındaki yasağı kaldırmasından bir ay sonra başladı. Tartışmayı alevlendirecek, hatta belki de şaşırtacak bir hikaye olduğunu hemen anladım.

Pek çok kişi boğa güreşini bu uygulamayı popüler hale getiren İspanya ile ilişkilendiriyor. Bu yüzden, bazı Times okuyucularının dünyadaki en büyük boğa güreşi mekanının, dünyanın en büyük boğa güreşi ülkesinin en büyük boğa güreşi şehri olan Mexico City'de olduğunu öğrenmeyi merak edeceğini varsaydım. Uygulamanın diğer ülkelerde azalan popülaritesi ve Meksika'nın 31 eyaletinden beşinin bunu 2013'ten bu yana yasakladığı gerçeği göz önüne alındığında, boğa güreşinin artık sembolik bir yere döneceği bana mantıksız geldi.

Editörüm Diego Ribadeneira'nın onayıyla birkaç haftamı küçük resmi (La Plaza México'nun düşüşü) ve büyük resmi: Meksika'da boğa güreşinin geleceğini anlamaya çalışarak geçirdim. Her iki taraftaki insanlar seslidir ve hareketleri güçlüdür.

Boğa güreşinin tarihini ve bağlamını doğru bir şekilde anladığımdan emin olmak için her türden insanla konuştum: boğa güreşçileri, La Plaza México'nun yöneticisi, ulusal bir boğa güreşi derneği başkanı, çiftlik sahipleri, hukuk uzmanları, hayvan hakları aktivistleri, protestocular ve hayranlar. .

Geçen ay, habercilik sırasında tanıştığım boğa güreşçisi José Mauricio ve başka bir boğa güreşçisi Paola San Román, fotoğrafçı Luis Antonio Rojas ve benim, Mexico City'den yaklaşık üç saat uzaklıktaki bir şehir olan Santiago de Querétaro'da antrenman yapmalarını izlememize izin verdi. uzak. Daha önce İspanya'nın iki önemli boğa güreşi şehri olan Sevilla ve Pamplona'yı ziyaret etmiş olsam da, ilk kez insanların boğa öldürdüğünü görüyordum. Karkasları bir kasap dükkanına nakledildi.

Ocak ayının sonunda La Plaza México'da boğa güreşleri yeniden başladı. Dönüşünün ilk gününde Luis ve ben olay yerini gözlemlemek için erkenden geldik. Protestocuları arena dışında takip ettik, etkinlik boyunca alanı dolaştık ve arenada beş polis öldürülürken yaklaşık 42.000 taraftarın tepkisini gözlemledik. (Altıncı kişi, bir boğa güreşçisinin arenaya çıkmayı başaramaması ve kalabalık tarafından yuhalanmasının ardından kalemde öldürüldü.) O günün ilerleyen saatlerinde yazmaya oturduğumda, istediğim her şeyi düşünceli bir şekilde yazma konusunda güçlü bir görev duygusu hissettim. ve etkileyici bir şekilde yakalandığını görmüştüm.

Birkaç gün sonra, bir hayvan hakları grubu tarafından getirilen yeni bir yasal itirazın (geçici kalış) haberini aldığımızda makale yayınlanmak üzereydi. Arenadaki boğa güreşlerine bir kez daha ara verildi. Ayrıntıları öğrenmeye çalıştım ve makaleyi haberleri yansıtacak şekilde ayarladım.

Yazıyı 1 Şubat Perşembe günü yayınladık. La Plaza México'nun avukatları cezayı Cuma gününe kadar kaldırabildi. Boğa güreşi konusundaki çatışma açıkça devam ediyor ve makalemizin hassas bir konunun zamanında bir açıklaması olduğu kanıtlandı.

Ocak ayında La Plaza México'ya döndüğümde, Alcaraz ve Paul'u orada tenis oynarken gördüğüm geceden bir anı hatırladım. Paul'u yendikten sonra Alcaraz'a fötr şapka, kupa ve mikrofon hediye edildi. Aslen İspanyol olan Alcaraz, soruları yanıtlarken, Mexico City'de ve özellikle de boğa güreşinde olmaktan ne kadar heyecan duyduğunu anlattı. Ve orada olduğuna göre, sanki pelerinini sallayan bir boğa güreşçisi gibi kolunu yana doğru sallayarak “bunu” yapması gerektiğini söyledi.

Bu an, boğa güreşi kültürünün ne kadar köklü olduğunun altını çizdi, ancak uygulamanın yasaklandığı bir yerde gerçekleşmesi ironiktir. Maçtan iki ay sonra, arenaya geri döndüm, aynı hareketi izliyordum – bu sefer gerçek bir boğa ve pelerinle – ve bunun hakkında yazıyordum.