Alberta, Justin Trudeau ile mücadeleye bilimi getiriyor

celikci

New member
Federal finansman taahhütleri, eyaletlerin kendi gündem maddelerini ne kadar sert veya ne kadar hızlı iteceğini etkileyebilir ve Alberta, Başbakan Justin Trudeau'nun yapılacaklar listesinin beklemesi gerekeceğini bilmesini istiyor.

Başbakan Danielle Smith, bu ay tanıtılan bir yasa tasarısı aracılığıyla eyaletin, Albertans ve Birleşik Muhafazakar Parti hükümeti için en önemli olduğunu söylediği çalışmaları güçlendirmek için adımlar atacağını duyurdu. Ottawa'daki federal hükümete karşı yapılan bu son girişim, partilerinin bir Liberal olan Bay Trudeau'nun kendi ideolojik gündemini Albertans'a dayattığı yönündeki görüşünü derinleştiriyor.

Bayan Smith, 10 Nisan tarihli bir basın toplantısında, “Albertanlılar, dünyaya ne kadar erdemli olduğumuzu göstermek veya Kanada'nın uluslararası sahnedeki ihtişamını parlatmak için federal finansman istemiyorlar” dedi. “Sonuçta, bu paranın büyük bir kısmı her şeyden önce çalışkan Alberta vergi mükelleflerinden geldi, ancak bu federal hükümet gerçekliğin iyi bir manşetin önüne geçmesine izin vermedi ve eyaletlerin daha fazla kontrolü elinden alma fırsatını asla kaçırmadı. .”

[Read Ian Austen’s article from 2022: Conservatives in Western Canada Pass Law Rejecting Federal Sovereignty]

Eyalet Öncelikleri Yasası adı verilen tasarı, Alberta hükümetini federal fon anlaşmalarında hakem haline getirecek ve belediyelerin ve sağlık otoritelerinin örneğin Ottawa ile vardığı anlaşmaları geçersiz kılma yetkisine sahip olacak. Hükümet, tasarıya ilişkin istişarelerin bu yaz planlandığını ve yasanın 2025 başlarında yürürlüğe girmesinin beklendiğini söyledi.

Önerilen yasanın ortaöğretim sonrası kurumları da kapsama alması, üniversite yöneticilerini hükümetin akademik özgürlükleri engelleyebileceği konusunda alarma geçirdi.

İleri Eğitim Bakanı Rajan Sawhney, tasarının açıklandığı basın toplantısında soruları yanıtlamak için hazır bulunmadı ve konu hakkında büyük ölçüde sessiz kaldı. Ancak Bayan Smith, üniversite kampüslerinde yeterli “denge” olmadığını ve boşlukları belirlemek için federal araştırma hibelerini gözden geçirmeyi planladığını söyleyerek hükümetin CBC'nin Güç ve Politika programı hakkındaki düşüncelerine dair fikir verdi. Gazetecilik okulları ve bu programların yeterince muhafazakar gazeteci ve yorumcu yetiştirmediği yönündeki görüşleri üzerinde yoğunlaştı.

“Federal hükümetin araştırmacılar aracılığıyla gücünü yalnızca belirli türden görüşlere, belirli türdeki araştırmacılara fon sağlamak için kullandığına dair bana yeterince kanıt verildi ve bunun adil olduğunu düşünmüyorum” dedi ve bunun şu anlama gelebileceğini ekledi: Alberta bu araştırmayı desteklemek için “kendi satın alma gücünün” bir kısmını kullanıyor.

Ancak Calgary Üniversitesi Öğrenci Birliği, Şubat ayında açıklanan eyalet bütçesine yanıt olarak, Alberta'daki kolej ve üniversitelerin, ortaöğretim sonrası eğitim sistemini “yaşam desteğine bağlı” bırakan ciddi finansman kesintilerine yıllarca katlandığını söyledi.

Alberta Üniversitesi rektörü Bill Flanagan, yaptığı açıklamada kendisinin ve diğer ortaöğretim sonrası ortakların tasarının istişare aşamasını “hedefli muafiyetler” için baskı yapmak için kullanacaklarını söyledi.

Federal araştırma hibeleri bağımsız uzman panelleri tarafından verilir ve hibeler üç ana kurum tarafından verilir: Kanada Sağlık Araştırma Enstitüleri, Kanada Doğa Bilimleri ve Mühendislik Araştırma Konseyi ve Kanada Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi.

Alberta Fakülte Dernekleri Konfederasyonu başkanı ve Lethbridge Üniversitesi'nde İngilizce profesörü olan Daniel Paul O'Donnell bu komitelerin bazılarında görev yapmıştır.

“İnsanların Alberta'daki bürokratlar aracılığıyla bunu başarmak için kendilerini sansürleme riski var” dedi.

Bana her başvuru incelemesinin ardındaki titiz süreçten ve araştırmacının nitelikleri ve üniversitenin araştırmayı destekleme yeteneği gibi hibe kararı kararını etkileyen çeşitli kriterlerden bahsetti.

Profesör O'Donnell, “Eyalet hükümetinin çıkarlarını karşılayacak finansmanı aldığınızdan emin olmak için bir araştırma sorusu sormak etik dışı olur” dedi.

Trans Kanada

Vjosa Isai, Toronto'daki Haber muhabiri ve araştırmacısıdır.

Nasıl yapıyoruz?
Bu haber bülteni ve genel olarak Kanada'daki etkinlikler hakkındaki düşüncelerinizi duymayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Lütfen bunları nytcanada@Haber adresine gönderin.

Bu e-postayı beğendiniz mi?
Bunu arkadaşlarınıza iletin ve onlara buradan kaydolabileceklerini bildirin.