AB, emisyon azaltma hedeflerini 2040 yılına kadar %90'a revize ediyor

oKMaDeM

New member
Avrupa'nın karbonsuzlaştırılmasına yönelik bir adım daha: 2040 yılına kadar sera gazı emisyonlarında %90 azalma. Bu, AB Komisyonu'nun bugün Birliğe üye ülkelere yönelttiği tavsiyedir. Bu, başarıldığı takdirde Eski Kıta'nın iklim değişikliğiyle mücadelede en azından kağıt üzerinde lider olduğunu teyit edecek bir hedef.

Belge aslında iklim değişikliğine neden olan emisyonları azaltmak için üç olası senaryoyu analiz ediyor: %80'e kadar, %85 ila %90 arasında ve son olarak %90 ila %95 arasında. İkincisi, UUe'nin iklim bilimi resmi danışmanlarından oluşan Komisyon'un Avrupa İklim Değişikliği Bilimsel Danışma Kurulu'nun göstergeleriyle tutarlı olanıdır.

Dolayısıyla 1990'daki seviyelere göre %-90, komisyon üyelerinin bir hevesi değil, bilime göre vazgeçilmez minimum rakamdır. Ve sonuçta, sadece altı yıl içinde 2030 hedefinin %55'lik bir kesinti olduğunu ve “net sıfır emisyon” hedefine 2050 yılına kadar ulaşılması gerektiğini hatırlarsak, öngörülebilir bir ara adım.

Çok şey yapıldı: AB aslında 2022'de sera gazı emisyonlarını 1990 seviyelerine kıyasla %33 oranında azalttı. Ancak özellikle karbondan arındırma ve elektrifikasyonun büyük üretim sektörlerinde (tarımdan ulaştırmaya) ve toplumda karşılaştığı direnç göz önüne alındığında, yol hâlâ uzun ve zorlu. Ancak asıl bilinmeyen siyasi: Haziran ayında yapılacak oylamanın ardından Avrupa Parlamentosu'ndaki çoğunluk değişikliği ve sağa kayma, Brüksel'in tüm yeşil politikalarının sorgulanmasına yol açabilir.

Görüşme

Çiftçiler küresel ısınmanın zararlarına en çok maruz kalanlar ancak Avrupa'nın yeşil politikaları düşman değil

kaydeden Luca Fraioli

02 Şubat 2024

Komisyon tarafından bugün tavsiye edilen -%90 hedefi, enerji karışımı ile Avrupa'nınkömürlü termik santralin aşamalı olarak durdurulması ve Fosil yakıt kullanımında genel olarak %80 azalmaile değiştirildi yenilenebilir ve nükleer enerji.

Komisyon, bugünkü belgede, geçişin maliyetini protesto edenlere, daha yıkıcı aşırı hava koşulları şeklinde iklim değişikliğiyle mücadele edemezsek ne kadar bedel ödeyeceğimizi hatırlatıyor: ek maliyetler 2,4 trilyon euroya ulaşabilir Eğer küresel ısınma sanayi öncesi çağa göre 1,5 santigrat derece daha fazla sınırlı kalmazsa 2050 yılına kadar.