25 yıl daha sonra anlattı

Karbulut

Member
Türk müziğinin ‘Sanat Güneşi’ Zeki Müren, vefatının 25. yılında anılıyor. Müzisyen, aktör, bestekar ve az bilinen istikametiyle bir ressam olan Zeki Müren, 6 Aralık 1931’de Bursa’da dünyaya geldi. Müzik mesleği boyunca 600’den çok plak ve kaset yayımlayan, devlet sanatkarı unvanına sahip olan Zeki Müren, kullandığı hoş Türkçe ile de hafızalarda unutulmaz bir yere sahip.

Yugoslavya göçmeni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Zeki Müren, küçük yaşlardan itibaren sanatın farklı kollarına olan yeteneğiyle ailesinin dikkatini çeker. daha sonrasında da gösterdiği üstün muvaffakiyetle bugünkü Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi’nden mezun olur. Türkiye’nin en bilinen ve sevilen müzisyen olma yolunda TRT, Zeki Müren için bir dönüm noktasıdır.

19 YAŞINDA BİRİNCİ OLDU

Şerif İçli üzere Türk müziğinin kıymetli bir isminden ders alan Zeki Müren, çabucak hemen 19 yaşındayken TRT İstanbul Radyosu’nun açtığı bir solist yarışında onlarca rakip içinde birinci olmayı başarır. 1 Ocak 1951’de yayımlanan birinci konseri büyük ses getiren Zeki Müren, adeta gelecek onlarca senelera damga vuracağının işaretini verir. Şükrü Tunar, Hakkı Derman üzere usta isimlerin orkestrada yer aldığı konserin solisti olan Zeki Müren’in bu canlı performansında kullandığı mikrofonla yolu, 45 yıl daha sonra son kere kesişecektir.

Zeki Müren tıpkı yıl yayımladığı birinci plağı “Muhabbet Kuşu” ile büyük ilgi görmeye devam eder. Bu mühlet zarfında radyo aracılığıyla müzikseverlere ulaşmayı sürdüren Zeki Müren’in programı 15 yıl boyunca devam eder. 1955 yılından daha sonra sahne programlarına da yük vermeye başlayan Zeki Müren, bu özel konserlerinde kendi tasarladığı kıyafetleri giyer. Sahnedeki kuvvetli yorumu ve dinleyicilerle kurduğu bağlantı kadar sahne kıyafetleriyle de “Sanat Güneşi” Zeki Müren, Türkiye’nin en sevilen sanatkarlarından biri haline gelir.

SİYAH BEYAZ SİNEMALARIN YILDIZI OLDU

Müzikte yorumuyla yakaladığı muvaffakiyetin akabinde Zeki Müren için sinema dünyasının kapıları da açılır. 1954 yılında “Beklenen Şarkı” sinemasında Cahide Sonku üzere sinemanın büyük yıldızlarından biriyle bir arada rol alan Zeki Müren’in buradaki performansı da büyük beğeni toplar. 18 üretimde başrol oynayan Zeki Müren, bu üretimlerin pek birçoklarının müziklerini de kendisi besteler.

BİRİNCİ ALTIN PLAK ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ

Milliyet’ten İhsan Dindar’ın haberine nazaran, ömrü boyunca onlarca mükafata sahip olan Zeki Müren, Altın Plak mükafatı de kazanmıştır. Kendi bestelerinin yanı sıra kıymetli bestekarların yapıtlarını de seslendiren Zeki Müren, Selami Şahin’in de 50’ye yakın çalışmasını seslendirmiştir. Ünlü sanatkarla hem de epey yakın bir dostluğu da bulunan Zeki Müren’i, vefatının 25. yılında Selami Şahin anlattı.

“50’YE YAKIN MÜZİĞİMİ SESLENDİRDİ”

Zeki Müren’in yaşantınızdaki değeri nedir?

Zeki Müren, benim için hoca niteliğindedir. Türkçeyi hakikat kullanışı, yorumu ve duruşu her vakit eksiksiz bir örnek oldu. Zeki Beyefendi ile birinci tanışmamız 1970 senelerında Sıraselviler’de bir kahve dükkanında oldu. Ben bu biçimdelar epeyce gençtim, daha Zeki Beyefendi ile tanışmadan evvel ona 2 tane müzik vermiştim. Biri “Yaprak Yeşili Gözlerim”, oburu ise ”Aç Kapını Gardiyan”. Beni o gün Maksim Gazinosu’na davet etti ve yeni bir albüm yapacağını, bu albümü de benim yönetmemi istediğini söylemiş oldu. O günden daha sonra 7-8 albümünü ben yönettim ve 50’ye yakın müziğimi seslendirdi. Zeki Müren’in imalcisi olma onuruna nail oldum. Yani anlayacağınız yaşantımdaki kıymeti epey büyüktür.

“GELMİŞ GEÇMİŞ EN UYGUN SANATÇI”

Türk müziğinde bıraktığı etkiyi nasıl değerlendirirsiniz? Zeki Müren Türk müziğine neler kattı?

Benim eskimeyen dostum, ışık ortasında yatsın. Türk müziğindeki tesiri tartışılmaz. Gelmiş geçmiş en yeterli sanatçı. Boşuna kendisine ‘Sanat Güneşi’ demiyoruz. Klasik Türk müziğinin en büyük isimlerinden biri olarak kabul edilir. “Devlet Sanatçısı” unvanı ile ödüllendirilmiştir. Türkiye’de verilmeye başlanan Altın Plak Ödülü’nün sahibidir. Müzik yaşantısı boyunca 600’ü aşkın plak ve kaset doldurmuş, üç yüzü aşkın müzik bestelemiştir. Hoş Türkçesi ve yanlışsız söylemiyle ders niteliği taşıyan yorumları Türk müziğine büyük katkı sağlamıştır.

Kendisiyle çalışmak nasıl bir histi? Sizin bestelerinizi seslendirdi…

Onunla bir arada çalışmak epey büyük bir talih ve mutluluktu. O kadar epey anımız var ki… Hepsine birden baktığım vakit özetlemek gerekirsesı kendimi hayli özel hissediyorum, yeterli ki var.

“OĞLUMUN İSMİNİ ZEKİ MÜREN KOYDU”

Zeki Müren ile ilgili unutulmaz anılarınızı paylaşabilir misiniz?

Eşim Didem ile nişan yüzüklerimizi Zeki Müren takmıştı. Oğlum Önder Şahin’in ismini o koydu. En son, “Şu an uygun değilim. Kendime geleyim, seni arayıp buluşmak istiyorum. İyileştiğim vakit ‘Özledim’ müziğini okuyabilir miyim?” diye sordu, “Emrin olur” dedim. Bir hafta daha sonra vefat etti. 50’inci sanat yılı konserlerimde en büyük sürpriz, Zeki Müren ile tekrar sahneye çıkmak oldu. Hologram teknolojisiyle eski dostumla yenidendan düet yapma bahtına ulaştım. 1982 yılında ona verdiğim, “Gitme Sana Muhtacım” isimli müziğimi, 2016 yılında yinedan okuduk. Beğeniler de beni fazlaca memnun etti. Onunla bu türlü de olsa tıpkı sahneyi paylaşmak benim için epeyce pahalıydı.

YAYIN daha sonraSI HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Uzun bir müddetdir Bodrum’da yaşayan Zeki Müren’in, 24 Eylül 1996 tarihinde programa katılacağı bilgisi paylaşıldığında tüm Türkiye bu yayına kilitlenmişti. Program daha sonrasında kötüleşen Zeki Müren, 64 yaşında İzmir’de geçirdiği kalp krizi niçiniyle hayata veda etti.