Vali bu biçimde isyan etti: “Mangal Allah mangal…”

kunteper

Member
Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, orman yangınları niçiniyle kentte uygulanan ormanlara giriş yasağı ile ilgili epeyce sayıda ileti aldığını belirterek, “Bana özelden gelen iletileri görseniz, yazılanları bir görseniz. Mangal Allah mangal, piknik Allah piknik. Diyorum ki kardeşim Türkiye yanıyor, bugün piknik günü mü? Orada canlar yok oluyor, külleniyor. 3 gün mangal yapmayıversen ne olur?” dedi.

Vali Seddar Yavuz, Kocaeli Sanayi Odası’nda düzenlenen programa katıldı. Kimi kentlerde devam eden orman yangınları niçiniyle Kocaeli’de alınan ormanlara giriş yasağını pahalandıran Vali Yavuz, mangal konusunda epeyce sayıda bildiri aldığını belirterek, halkı sağduyulu olmaya davet ettiğini söylemiş oldu.

Orman yangınları konusunda son derece hassas olduğunu belirten Vali Yavuz, şu biçimde konuştu:

“Bu hafta ortasında cuma gününü kritik olarak görüyorum, hava sıcaklıkları çok yüksek. ötürüsıyla işimize uygun çalışıyoruz ancak bu yalnızca benim çalışmamla sizin hassasiyetinizle olacak bir iş değil. Toplumun tüm kesitlerinin yardım etmesi lazım. Ya diyorlar ki ‘Ben nerede piknik yapacağım, ben nerede mangal yapacağım?’. Yani 3 gün mangal yapmasan ne olur? Yani 3 gün mangal yapmayıversen ne olur? Bana özelden gelen bildirileri görseniz, yazılanları bir görseniz. Mangal Allah mangal, piknik Allah piknik. Diyorum ki kardeşim Türkiye yanıyor, bugün piknik günü mü? Orada canlar yok oluyor, külleniyor. Artık bir kısım beşerler hissetmiyor bunu zira onların uzağında bir yangın. Yangına bir gidin, yangını bir görün, ortasında bir bulunun, daha sonrasında tekrar oturup konuşmamız lazım; lakin bu bu biçimde olmaz, hayatında hiç orman yangını görmemiş, hiç yangınla uğraş etmemiş insan artık oturuyor, bize ‘Mangal yakacağım’ diyor. Mangalı yakmayıver kardeşim, 1 hafta da yakmayıver.”

Ormanlarda kontrollerin sıkı devam ettiğini vurgulayan Vali Yavuz, “Denetimler konusunda netim. Orman kelam konusu olduğunda, insan ömrü kelam konusu olduğunda, burada kişisel özgürlüklerden bahsedilemez. ‘Bireysel özgürlüğüm var benim, ben buraya gelip mangal yapacağım’ diyemez kimse. Güvenlik güçlerine net talimatım budur. Gereken yasal süreçlerin yapılmasını ve uzaklaştırılmasını istedim. Yalnızca yasal süreç yapılması yetmez, aracına bindirecekler ve oradan uzaklaştıracaklar zira bunu yapmadığınız takdirde söndürmeye çalışıyorsunuz ve söndürmek kolay bir şey değil” dedi.