Sistemsiz göçmenler ülkelerine geri gönderiliyor

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
İran ile en uzun hudut sınırına sahip olan Van’da; jandarma, özel harekat polisleri, Vilayet Emniyet Müdürlüğü grupları ile güvenlik korucuları hem hudut sınırında birebir vakitte kent merkezinde göçmen kaçakçılığıyla uğraş ediyor.

Hudut çizgisini ve kent etrafını İHA, SİHA, helikopter ve drone ile denetim altında tutan güvenlik güçleri, gerçekleştirdikleri başarılı operasyonlarla da ülkeye yasa dışı yollarla giren sistemsiz göçmenleri yakalayarak Vilayet Göç Yönetimi Müdürlüğü’ne teslim ediyor.

Merkezde süreksiz ağırlanan göçmenlere açılan kurslarda el sanatları, kuaförlük, çocuklara kreş üzere eğitimler veriliyor. Üç öğün yemekleri tertipli verilen ve bir taraftan spor aktivitelerini de gerçekleştiren göçmenler, devletin sıcak yüzüyle karşılaşıyor.

“BURADA KALMAMIZA MÜSAADE VERİLİRSE KALACAĞIZ”

22 yaşındaki Afgan göçmen Muhammed Asıf, geri gönderme merkezine getirildiğinde koronavirüs hastası olduğunu belirtti.

Hasta olduğu için 14 gün karantinada kaldığını anlatan Asıf, “Karantinam bittikten daha sonra burada spor yapıyorum. Yemeklerimiz vaktinde geliyor. Şu an kurallarımız hayli güzeldir. Karantinada kaldığım süreçte koronavirüs olduğumdan dışarı çıkaramadılar. Bizim ülkede her gün savaş var ve her gün birileri ölüyor. Burada kalmamıza müsaade verilirse burada kalacağız. Lakin müsaade verilmediğinde mecbur memleketimize gideceğiz.” dedi.

“TÜRKLER BİZE GÜZEL DAVRANIYORLAR”

Afganistan’dan Türkiye’ye geldiklerinde fazlaca büyük badirelerle karşılaştıklarını lisana getiren 18 yaşındaki Mesut Yakup ise “Aç, susuz buraya kadar geldik. Aylarca yol yürüdük. En son Türkiye’ye geldik. Türkiye’de Aydın vilayetinde kalıyordum. Gelirken burada karantinada kaldık ve şu an karantinadan çıktık. Türkiye’deki kurallar daha güzeldir. Sağ olsunlar, Türkler bize yeterli davranıyorlar.” diye konuştu.

Öte yandan, yasa dışı yollarla Türkiye’ye girmeyi başaran sistemsiz göçmenler, yakalandıkları yerde birinci başta sıhhat denetimleri, sonrasındasında parmak izi alınarak, daha evvel ülkeye giriş yapıp yapmadığı ve rastgele bir suça karışıp karışmadığı denetim ediliyor.

Rastgele bir kabahati çıkmayan göçmenler, parmak izi fotoğrafları ve biyometrik dataları alınarak Ön Kabul Merkezine girişi yapılıyor.

HAVA YOLUYLA ÜLKELERİNE GÖNDERİLİYORLAR

Göçmenler buradan da 48 saat içerisinde Geri Gönderme Merkezi’ne gönderiliyor. Geri gönderme merkezine getirilen her yabancı asıllı için idari nezaret sonucu alınıyor. İdari nezaret sonucu alınan göçmenler, belirli bir süre daha sonra Van’dan uçaklarla Ankara ya da İstanbul’a gönderiliyor.

Sistemsiz göçmenler buralardan da bir daha hava yoluyla ülkelerine geri gönderiliyor.