Pakistanlı genci öldüren arkadaşları hakim karşısında

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuklu sanıklar Syed Muhammad İmran Bukhari, Zahir Shad, İftikhar Ahmad getirildi.

Tutuksuz sanık Cuma Özbey ve sanıkların avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

“EVİME GİTTİM LAKİN İÇİM RAHAT ETMEDİ GERİ DÖNDÜM”

Duruşmada tercüman aracılığıyla savunması alınan tutuklu sanık Syed Muhammad İmran Bukhari, “Zahir Shad bir akşam beni aradı, aşağı inmemi söylemiş oldu ve ‘Salman’ın durumu güzel değil’ dedi. Ben de Salman’ın durumuna bakmaya gittim. Meskene gittiğimde durumu âlâ değildi, halsizdi ve yanında siyah bir şişe duruyordu. Zannederim ki uyuşturucu ve geçersiz alkolden. Lavaboya götürdüm. bir müddet daha sonra daha güzel oldu. Ben de kendi konutuma gittim ancak içim rahat etmedi geri döndüm. Zahir ile nargile içtim daha sonra yine konutuma gittim. Konuta gittikten daha sonra bir kaç gün hiç bir şeyden haberim yoktu. Polis kapıyı çaldı. Yaklaşık 20 gün daha sonra. Kapıyı kendi ellerimle açtım. bu biçimde bir şeyden haberim olsaydı kaçardım. Saat 05.00’ten daha sonra hiç bir şey görmedim.” dedi.

“7 KİŞİ OTOMOBİLE BİNİP CESEDİ GÖTÜRMÜŞLER”

Maktul Salman Ali’nin olay günü sarhoş olduğunu söyleyen tutuklu sanık Zahir Shad, “İftikhar Ahmad’a küfür etmeye başladı. O da ‘söyle bana küfretmesin’ dedi. daha sonra tuvalete gittim. Çıktığımda İftikhar’ın elinde bıçak vardı, sallıyordu. Ben durdurmaya çalıştım ancak bıçakladı. İmran Bukhari orada yoktu, kendi konutundaydı. Salman yere fikir çıkıp gitti. bu biçimde Salman baygındı. Ambulansı arayın dedim. İmran, ‘Deli misin? Polisi arama. Konut benim adıma, olay benim üzerime kalır’ dedi. Arayın dediğim biçimde İmran beni tehdit etti polisi aramamam için. 7 kişi otomobile binip cesedi götürmüşler. Otomobilde yoktum. Evvel iple bağladılar, daha sonra battaniyeye sardılar. daha sonra çöp poşetine koyup götürdüler. Pakistan’daki hekim arkadaşı arayıp manzaralı konuşma yaptılar. Hekim, öldüğünü söylemiş oldu. Herkes çıkıp gidince, ben konutta kaldım. Akşam saatlerinde konuttan çıktım.” sözlerini kullandı.

“TANIK YERİNE SANIK OLARAK YARGILANMAKTADIR”

Sanık Zahir Shad’ın avukatı, “Müvekkilim şahit yerine sanık olarak yargılanmaktadır. Müvekkil, kabahati ortaya çıkarmak için elinden gelen tüm çabayı göstermiştir. Evvel Beyoğlu’ndaki karakola gidiyor lakin kendisini tabir edemediği için konsolosluğa gönderiliyor. Oradan da Bayrampaşa’ya gidiyor.” halinde konuştu.

Öbür sanıkların avukatları ise müvekkillerinin tahliyesini talep etti.

TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA…

Mahkeme heyeti sanıkların üzerlerine atılı kabahatin vasıf ve mahiyetini göz önüne alarak tutukluluk halinin devamına karar vererek, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede; olaya ait şahit olarak beyanı alınan Molana Ishtıaq Ahmad’ın Sulman Ali’nin vefatından yaklaşık 2 hafta daha sonra Pakistan Başkonsolosluğu’na giderek Ali’nin öldürülüp Edirne Uzunköprü’ye bırakıldığını söylemiş olduği ve bununla ilgili yardım talebinde bulunduğu aktarıldı.

İddianamede, şüphelilerin, şahitlerin ve maktulün olay günü bir arada yemek yediği sırada maktul ile şüpheliler içinde tartışma çıktığı, tartışmanın hengameye dönüştüğü, şüphelilerin maktulü bıçakladığı, maktulün faydalanmasının öldürücü nitelikte olduğu ve mevt sebebinin bu faydalanmadan dolayı olduğu aktarıldı.

Tutuklu şüpheliler Syed Muhammad İmran Bukhari, Zahir Shad ve İftikhar Ahmad’in ‘kasten öldürme’ kabahatinden müebbet hapsinin istendiği iddianamede, tutuksuz şüpheliler Cuma Özbey ve Sezer Balıkçı’nın ise ‘suç kanıtlarını yok etme, gizleme yahut değiştirme’ cürmünden 6 aydan 5 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.