Oğuzhan Asiltürk’ten Saadet Partisi’ne: Bana itaat kelamı verdiniz

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Türkiye’de 2023’teki seçimler için hazırlıklar başladı.

Muhalefetin ısrarla talep ettiği erken seçim için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin 2023 Haziran’da yapılacağını söyleyerek tartışmaları noktalamıştı.

Biroldukca parti gelecek seçimler için hazırlıklarına başlarken bu hazırlıkların başında ise ittifak kurulup kurulmayacağı yer alıyor

bundan evvelki seçimlerde Millet İttifakı’nda yer alan Saadet Partisi’nin de Cumhur İttifakı’na iştiraki konusunda tartışmalar var.

Daha evvel Saadet Partisi Yüksek İstişare Konseyi Lideri ve Ulusal Görüş Vakfı Lideri Oğuzhan Asiltürk’ün Saadet Partisi’nin Cumhur İttifakı’nda yer almasına yönelik kanıları olduğu kulislerlerde yer almıştı.

Cumhur İttifakı ve Asiltürk içinde mevzu ile ilgili görüşmeler devam ederken, Oğuzhan Asiltürk, Ulusal Gazete’de parti tabanına seslenerek bir yazı kaleme aldı.

İTAAT KELAMI

“Millî Görüş Toplulumunun hizmetini yüklenme nazaranvi, Erbakan Hoca’mızdan daha sonra bana, teklif edildiğinde, bu vazifesi bir kaideyle kabul edeceğini” dediğini belirten Asıltürk, yazısında şu sözleri kullandı;

“Sizden inançlarımıza uygun bir şey yapmanızı istersem, itaat edeceğinize kelam veriyor musunuz”, dedim.

Bu talebime cevap olarak, o toplantıya katılanların tamamı “evet, sen bizden zati yapmak zorunda olduğumuz şeyi istiyorsun, kabul ediyoruz” dediler.

Erbakan Hoca’mız, kıymetli toplantılara Genel Yönetim Kurulu’yla birlikte bütün Ulusal Görüş teşkilatlarını da çağırırdı. Birebir biçimde o toplantıya, Genel Yönetim Şurasının yanında, Erbakan Hoca’mızdan daha sonra Partide şu anda misyon yapmakta olan pek epeyce arkadaşımızla birlikte parti teşkilatlarımızda nazaranv yapan biroldukça arkadaşımız da katıldı.

“HİÇ OLURUZ”

Erbakan Hoca’mızın yasaklı olduğu devirlerde bir arkadaşımız Genel Lider olarak nazaranvlendirilirdi. Genel Lider olarak gorevlendirilen kişi, dâvânın başında bulunan Erbakan Hoca’mızdan habersiz hiç bir şey yapmazdı. Kendi görüşüne nazaran hareket etmezdi.

Şayet Ulusal Görüş’ün bu harika nizamı bozulursa Ulusal Görüş evvel öteki partilerden biri olur, daha sonra da hiç olur. Erbakan Hoca’mız bu uyarıyı sık sık yapardı.

Biz Allah’a inanan bir topluluğuz. İnancımıza uygun biçimde yaşamak istiyoruz. Bizi kıymetli kılan, yarım asırdır, inandığımız temel temellere bağlı kalmamızdır. En önde dalgalanan bayrağımız da ahlâkî ve mânevî değerlerimizdir. Bunu unutamayız.

Bu gerçeklerin ışığında Ulusal Görüşçülerin, başta siyâsi çalışmalar olmak üzere, bütün hayatları boyunca, ahlâki ve mânevi pahalara, kıymet ve öncelik vermeleri gerekir.

“ANKETLERDE DÜŞÜK ÇIKMAMAMIZIN SEBEBİ”

şüphesiz toplumun maddî gereksinimlerini da dikkate alacağız. Fakat bunu yaparken, yalnızca toplumun maddi muhtaçlıklarını önemsiyor üzere bir imaj vermememiz gerekir.

Buna dikkat etmezsek ahlakî ve mânevi pahaları savunduğumuz için bizi destekleyenler bizden uzaklaşırlar. Son kamuoyu araştırmalarında desteğimizin düşük çıkmasının niçini budur.

Saadet Partisi’ni, başka partilerden ayıran en değerli vasfı, Ulusal Görüş inancına bağlı kalması, ahlâki ve mânevi kıymetlere bağlılığını ön planda tutmasıdır.