Milliyet kulis yazdı İmamoğlu’na sorduk… Doruktan tırnağa uydurma

kunteper

Member
ODATVÖZEL

Milliyet Gazetesi müellifi Zafer Şahin bugünkü köşesine İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun Kasım ayında HDP’li iki milletvekiliyle yemek yediğini ve Cumhurbaşkanı adaylığını konuştuğunu taşıdı.

Odatv olarak Zafer Şahin’in savını İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na sorduk.

Odatv’ye konuşan Ekrem İmamoğlu, “Yazıda bahsedilen buluşma palavra, yazılan konuşmalar palavra, zirveden tırnağa uydurma” dedi.

İmamoğlu kelamlarına şöyleki devam etti:

“Burada değerli olan bu uydurma yazıların gayesi ne? Daima tıpkı 2-3 gazeteci “kulis” kisvesi altında palavra yazmayı alışkanlığa dönüştürdü. Ya da ne bileyim birileri onları aldatıyor. Allah affetsin.”

ZAFER ŞAHİN NE YAZDI

Milliyet Gazetesi muharriri Zafer Şahin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Kasım ayının son haftası…

Yeşilköy’de bir balık lokantası.

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ve iki HDP Milletvekili baş başa yemek yiyor.

Gündem natürel ki 2023’teki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve İmamoğlu’nun adaylık sorunu.

İmamoğlu için HDP’nin takviyesinin niye epey değerli olduğunu uzun uzun anlatmaya gerek yok. 2019’da İstanbul’u HDP seçmeninin takviyesiyle aldı.

Olası Cumhurbaşkanlığı adaylığında da o dayanağı yanında istiyor. Lakin bunun açıktan, göstere göstere verilmesi de işine gelmiyor.

Çünkü tüm yumurtaları birebir sepete koymaması gerektiğinin farkında. Daha açık yazalım, altılı masada kendisinin adaylık yolunu açacağına inandığı Meral Akşener’i ve partisini ürkütmek istemiyor.

Akşener’in kendi ismini eninde sonunda masaya getireceğine inanıyor. Hem Âlâ Parti’yi tıpkı vakitte HDP’yi yönetim etmeye çalışma niçini tam olarak bu.

Kulis bilgisine göre, HDP’lilere “Aralık ayında ibre bana dönecek. Siz bu süreçte yalnızca kim aday olursa takviye vermeyeceğinizi açıklayın. (Mansur Yavaş ile olmaz vurgusu.) Benimle ilgili olumsuz konuşmayın. Kemal Beyefendi ya da benim aday olmam durumunda destekleyeceğinizi ilan etmeniz kâfi. Gerisini bana bırakın. Ben Genel Lideri ikna ederim” diyor.

HDP’nin dayanağına karşılık İmamoğlu’nun ne vereceği meçhul. Aralık ayında ibrenin kendisine döneceğinden emin olan biri herbiçimde bu ayrıntıyı da hesap etmiştir.

Ancak ortada şöyleki bir sorun var. HDP’nin eski Eş Lideri Selahattin Demirtaş’ın İmamoğlu’nu ‘Güvenilmez’ bulduğu söyleniyor.

Demirtaş, eylül ayında, “Kılıçdaroğlu, ülkenin tüm temel ve tartışmalı problemlerine ait görüşlerini açıklamış durumda ve farklı toplumsal kısımlarda kıymetli dayanağı olduğu görülüyor” demiş ve bu açıklama Kılıçdaroğlu’na dayanak olarak yorumlanmıştı.

İmamoğlu muhtemelen o günden beri HDP’yi yanına çekmek için çabalıyor. Yeşilköy’deki balıkçıda yenilen yemektilk evvel de öbür temaslar olduğuna dair bilgiler var.”