Milletvekilinden ‘mütevazı’ tespit: Beni tanımayan Urfalı olmayabilir

kunteper

Member
Şanlıurfa’da lokal yayın yapan Edessa TV’nin Ömer Ağ ile Panaroma Programı’na AKP Urfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanel konuk oldu. Açanel, seyirciden gelen “Gülender Açanel kimdir? Kendisini tanımıyoruz” sorusuna sonlandı.

Sözcü’den Ahmet Kaya’nın haberine bakılırsa, siyasete 2002’de AK Parti Şanlıurfa Kurucu Bayan Kolları Lideri olarak başladığını söyleyen Açanel, “Benim için ‘tanımıyorum’ diyenlerin ya makus niyetli olduklarını, ya balık hafızalı olduklarını düşünüyorum. Ya da Urfalı da olmayabilirler. Ben 35 yıl eczacılık yaptım Bahçelievler’de. 20 yıldır da siyaset yapıyorum. Beni tanımayan babamı tanır 70 yıl doktorluk yaptı. Onu tanımayan dedemi tanır 39 yıl müftülük yaptı. Kurtuluş Savaşı’nda epeyce değerli bakılırsavler aldı. Atatürk’ün şahsen telgraflaştığı kişidir. Hâlâ beni tanımıyorsa kendini gözden geçirsin. O Urfalı olmayabilir. Ya da bir Alzheimer başlangıcı falan vardır. Bir sağlıkçı olarak diyorum bir check-up yaptırsın” tabirlerini kullandı.

‘2001 BAYANLAR İÇİN BİR MİLAT’

Gülender Açanel, AK Partili Haliliye Belediyesi tarafınca geçtiğimiz yıl düzenlenen Kültür El Sanatları Sergisi’nin açılışında yaptığı konuşmada da, bayanların AK Parti’nin iktidara gelmesiyle birlikte biroldukça yasal hakka kavuştuğunu savunarak, “Kadınlar için 2001’den daha sonra bir milat yaşandı. O denli bir milat ki, toplumsal hayatta, siyasette, kamuda, bürokraside olmayan bayanlar ve birinci vakit içinderda yıllar daha sonra bayan seçilme hakkını elde etti, partimiz yardımıyla” demişti.

Açanal’ın bu açıklaması, aktifliğe katılanlar tarafınca, Atatürk’ün 1930 yılında birinci sefer bayana belediye seçimlerinde oy hakkı tanıyıp, 1934’te ise yasa ile seçme ve seçilme hakkını vererek TBMM yolu açtığı hatırlatılarak eleştirilmişti. (GAZETE DUVAR)