Metaverse pazarı 16 trilyon dolara ulaşacak

Venole

Active member
Metaverse pazarı 16 trilyon dolara ulaşacak ALİ YILDIRIM

Sanal ve gerçek dünya birbirine girdi. Teknolojideki süratli değişimle birlikte gerçek ve sanal dünyanın bir ortaya geldiği görüldü. Kısa müddet ortasında Metaverse dünyasına dahil olan kullanıcılar şimdiden online satışa hatta arsa ve taşınmaz alışverişlerine başladı bile.

Sanal yerlerin yüksek bedellerle alınıp satılması ile bir anda daha büyük kitlelerin dikkatini çeken bugünün ve geleceğin teknolojisi ‘Metaverse, kaçırılmaması gereken bir yatırım fırsatı mı, riskler, mümkün kazanımlar nelerdir?’ üzere cevaplanması gereken bir fazlaca soru var. İnsanoğlunun son senelerda farkında olmadan bilhassa toplumsal medya üzerinden yapay zekayı pek fazla kullandığına dikkat çeken UiPath Avrupa Lider Yardımcısı Tansu Yeğen, bilhassa gelecek 20 yıl ortasında bu sürecin daha da kendini hissettireceğini belirtti.

2021 yılında yapay zekanın dünya pazarına 3 trilyon dolarlık bir katkı yaptığını ve bu sayının 2030 yılında 15.7 trilyona ulaşacağını söylemiş oldu.

Yeğen şöyleki devam etti:

“Yapay zeka o kadar çabuk ve süratli hayatımıza girdi ki; buna neredeyse mahzur olamıyoruz. Robotlar artık, servis hizmeti veriyor, arabalar yapıyor, hatta insanın yapamadığı yumurtanın sarısını beyazından dahi ayırabiliyor. Buna yapay zeka da eklenince, adeta günümüzde robotlar beynimiz üzere oldu. Borsada bizim ismimize alım satım yapıyorlar. Bilhassa yapay zeka ile tüketime, alışverişe hakikat itiliyoruz. Geldiğimiz noktada yapay zekayı dışlayamayız ya da reddedemeyiz. Yapılması gereken ömrümüzü kolaylaştıracak taraflarına evriltmeyi öğrenmekten geçiyor. İnsanların vakitlerini çalan, bilgisayar başında vakit harcanmasına niye olan bir hayli işi artık yapay zeka ile çözer olduk.”

TAŞINMAZLAR BİLE NFT ÜZERİNDEN OLACAK

Yapay zeka ile metaverse alakasının daha emekleme basamağında olduğunu ancak bir daha de metaverse teriminin bilhassa insanoğlunun hayal gücü ile giderek geliştiğini de belirten Tansu Yeğen, çocukların bilgisayar oyunları yardımıyla bu yeni metaverse cihanına süratli bir giriş yaptıklarını da dikkat çekti. Yeğen kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Farkında olmadan da olsa bu dünyaya giriş yaptık, ben 5-10 yıl içerisinde 8 trilyon dolarlık bir metaeverse pazarının bizi beklediğini düşünüyorum. Çok kıymetli bir araştırma şirketinin datalarına nazaran geçen yıl dijital eserler özelinde 54 milyar dolarlık bir harcama yapılmış. Fizikî emlağın yerine artık NFT üzerinden emlak alımlarının olacağını ve emlak kesiminin de bu durumdan önemli manada etkileneceğini öngörüyorum. İleride fiziki olarak otomobil ya da mesken değil bunların NFT’sini alacağız.”