Meksika, on binlerce göçmenin ABD sınırına seyahat etmesine izin veriyor

celikci

New member
Hükümet verileri, Meksika’nın Nisan ayının başından bu yana onbinlerce insanın kendi topraklarından ABD sınırına geçmesine izin verdiğini gösteriyor; .

Artış, yerel yardım kuruluşları ve göçmenlerin, son haftalarda Meksika güvenlik güçlerinin güneydeki bazı ileri karakollarını kapatmasıyla kuzeye giden insanların ABD’ye giden ana yol olan Guatemala’dan Meksika’ya daha kolay ulaşabildiklerini söylemesiyle geldi. ülke sınırı terk etti.

Meksika’dan geçişine izin verilen insan sayısındaki artış ve azalan güvenlik durumu, Biden yönetimi Başlık adlı bir Pandemi dönemi kısıtlamasını kaldırmaya hazırlanırken, Perşembe gecesi ABD-Meksika sınırında toplanan göçmen sayısının artmasına muhtemelen katkıda bulundu. 42, Amerika Birleşik Devletleri’nin sınırı yasadışı yollardan geçmeye çalışanları hızla sınır dışı etmesine izin verdi.

Meksika Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal Göç Enstitüsü, hükümetin göçmenlik politikalarında yapılacak herhangi bir değişiklik hakkında yorum taleplerine yanıt vermedi.

Ancak yerel yardım çalışanları, sağlık önleminin aşamalı olarak kaldırılmasının Meksika’nın güney sınırındaki göçmen sayısında büyük olasılıkla bir artışa yol açacağını söyledi.

Meksika’nın güneyine yakın bir kasaba olan Tapachula’daki Uluslararası Kurtarma Komitesi’nin saha koordinatörü Miguel Barrera, “Bunun yalnızca Başlık 42 ile ilgili olup olmadığını bilmiyoruz, ancak burada normalden çok daha fazla göçmen olduğu açık” dedi. sınır.

Meksika Ulusal Göç Enstitüsü tarafından açıklanan rakamlara göre, 2 Nisan’dan 3 Mayıs’a kadar Guatemala sınırındaki Chiapas eyaletindeki göçmenlere yaklaşık 30.000 insani vize verildi; bu, yılın ilk üç ayındaki aylık ortalamanın üç katından fazla. Yıl.

Vizeler, göçmenlerin ülke içinde seyahat etmesine, otobüs ve uçak bileti satın almasına ve ABD sınırına gitmesine izin veriyor.

Meksika hükümeti uzun süredir göçmenlere, özellikle de insani krizlerden etkilenen Haiti ve Venezuela gibi ülkelerden gelenlere bu türden binlerce belge veriyor.

Ancak yerel insani yardım gruplarına göre, yetkililer vizeleri isteyen herkese verdiği için vize sayısı geçen ay arttı. Göçmenlik makamları, alışılageldiği gibi belgesiz göçmenleri gözaltına almak yerine, vize sürecini başlatmaları için onları Tapachula’nın varoşlarındaki bir parka gönderdi.

ABD Sınır Devriyesi şefi Raul Ortiz Çarşamba günü, verilen vizelerdeki artışın sınırdaki isyana katkıda bulunmadığını düşündüğünü söyledi.

Normal operasyonların tam tersine, güney Meksika’nın göçmenlik yetkilileri de geçen ay askerileştirilmiş göç kontrollerini gevşetti. Yerel yardım kuruluşlarına göre, otoyollardaki bazı kontrol noktaları geçici olarak kaldırıldı ve Tapachula’da düzenli göçmen aramaları durduruldu.

2018’de, dönemin Başkanı Donald J. Trump, ülke göçe karşı önlem almadığı takdirde Meksika’dan yapılan ithalata tarifeler uygulamakla tehdit ettiğinden beri, Meksika caydırıcılık konusunda ABD yetkilileriyle uyum içinde çalışıyor ve göçmenleri gözaltına alan 28.000 kadar Ulusal Muhafız askerini seferber ediyor.

2022’de Meksikalı yetkililer, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 444.000’den fazla göçmeni gözaltına aldı.

Bu çalışma hiçbir yerde Tapachula’dan daha görünür değil. Göçmen kontrol noktaları, uygun seyahat belgeleri olmayan insanları durdurmak için genellikle şehir dışına giden her otoyola yerleştirilir. Ülkenin en büyük ve insani yardım grupları tarafından insan hakları ihlalleri nedeniyle düzenli olarak suçlanan Siglo XXI göçmen hapishanesi, 960 kişilik kapasitesiyle genellikle iki katına çıkıyor.

Ancak bir polis memuru girişte Haberler’a verdiği demeçte, Pazartesi sabahı itibariyle tesisin boş olduğunu söyledi.

Tapachula’nın eteklerindeki geniş bir tropikal parkta binlerce göçmen, hafta sonu verilen bir aradan sonra vize işlemlerinin devam etmesini bekledi. Sabah güneşi sıcaklığı 30 dereceyi geçtiğinde sıraya girdiler. Yerel tüccarlar, parası yeten göçmenlere su, tıraş buzu ve SIM cep telefonu kartları sattı.

Göçmenlerin çoğu Orta Amerika, Venezuela, Ekvador ve Haiti’den geldi, ancak diğerleri Çin ve Angola gibi ülkelerden dünyayı dolaşmıştı. Birçoğu, küçük çocuklar ve bebekler de dahil olmak üzere tüm aileleriyle birlikte geldi.

El Salvador’dan 42 yaşındaki Moroni Padilla, “İnternette insanların buraya vize için gelmesi gerektiğini söyleyen iki haber gördüm” dedi. “Bazen duyduklarınıza güvenip güvenemeyeceğinizi bilmiyorsunuz ama gelip kendim görmem gerekiyordu.”

Kamu önünde konuşma yetkisi olmayan bir göçmenlik memuru Times’a, teşkilatının göçmenleri bölgede alıkoymadığını ve bunun yerine onları vize almaları için parka yönlendirdiğini söyledi. Yeni liderliği neden veya kimin verdiğini söylemek istemedi.

Göç yetkilileri, bölgedeki uygulama stratejisindeki bir değişiklik hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Guatemala sınırını belirleyen Suchiate Nehri üzerindeki Tapachula’nın 20 mil güneyindeki Ciudad Hidalgo’da, nehir boyunca mal ve göçmen taşıyan yerel tüccarlara göre, Meksika hükümeti devriyeleri geçtiğimiz ay boyunca neredeyse tamamen askıya alındı. Bir avuç göçmen ajanı gölgede bir masada oturmuş iskambil oynuyordu.

Chiapas’taki insani yardım grupları, değişikliğin, 27 Mart’ta Ciudad Juárez’deki bir gözaltı merkezinde çıkan yangının hücrelerinde mahsur kalan 39 kişiyi öldürmesinin ardından kademeli olarak geldiğini söylüyor. Ulusal Göç Enstitüsü’nün başkanı Francisco Garduño Yáñez de dahil olmak üzere birçok üst düzey yetkili, ölümcül yangınla ilgili suçlarla itham edildi. Yetkililer, yangından sonra politika değişiklikleri hakkında resmi bir açıklama yapmadı.

Uluslararası Kurtarma Komitesi’nden Bay Barrera, “Sadece şimdi değil, geçmişte de eylemlerinin ardındaki stratejiyi veya mantığı anlamak zordu,” dedi.

Yardım kuruluşları, artan sayıda göçmene temel hizmetler sağlamaya çalıştıklarını söylüyor. Güney Meksika’da sıcaklıklar 100 dereceyi aşabilir, bu da susuz kalmaya ve ısı bitkinliğine yol açabilir.

Pazartesi gecesi yüzlerce kişi, ayrıldıklarında vize kuyruğundaki yerlerini kaybedeceklerinden korkarak yağan yağmurda evsiz kaldı.

Amerika Birleşik Devletleri’ne geçmeye çalışan çoğu insan için, Meksika boyunca özgürce seyahat etme ender fırsatına sahip olduklarında, unsurlar caydırıcı değildi.

Venezuela’dan 27 yaşındaki Freiver Parra, vizesini aldıktan birkaç dakika sonra, “İnşallah, önümüzdeki birkaç gün içinde Amerika Birleşik Devletleri’ne gidebiliriz” dedi.

24 yaşındaki eşi Kariana ve 6 yaşındaki kızı Ehilys ile seyahat ediyordu. Başlık 42’nin sona erdiğini biliyordu ama bunun ne anlama geldiğinden emin değildi. Ve göçmenlik yolunda dolaşan ABD göçmenlik politikası hakkındaki tüm söylentilerin izini kaybetmişti.

“İnsanların sana söylediklerine güvenemezsin,” dedi. “Neler olduğunu kendi gözlerimle görmeliyim ve sonra ne yapacağımıza karar veririz.”

Eileen Sullivan El Paso’dan raporlamaya katkıda bulundu.