Kuşadası Belediyesi'nden kent estetiğini korumak için önemli bir adım daha

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Kuşadası Belediyesi'nden kent estetiğini korumak için önemli bir adım daha
Kuşadası Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan toplantısında kentin doğal ve estetik dokusuyla ilgili yine önemli bir kararın altına imza atıldı. Toplantıda, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından Şubat ayı meclis toplantısında gündeme getirilen ve İmar Komisyonunda ele alınarak raporlaştırılan Kirazlı Mahallesi’nin yapılaşmasına ilişkin karar oy birliği ile kabul edildi. Ekolojik tarımın yoğun olarak yapıldığı ve Türkiye'nin ilk eko köy pazarının kurulduğu Kirazlı Mahallesi’nin özgün mimari dokusunu korumak ve yaşatmak amacı ile alınan karara göre; mahalle sınırları içerisinde yapılacak tüm yeni yapılarda, devam eden tadilat projelerinde ve iskân raporu henüz alınmamış inşaatlarda geleneksel dokuya uygun malzeme seçimi yapılacak. Yöresel mimari karakterin korunması amacıyla alınan kararla yapılar betonarme üzeri doğal taş kaplamalı ve kiremit çatılı olacak. Kuşadası Belediyesi benzer bir kararı daha önce doğal güzelliği, özgün ve otantik mimarisi ile ön plana çıkan Caferli Mahallesi için almıştı. “HAK ETTİĞİMİZ DEĞERİ GÖRMEYE BAŞLADIK”Kirazlı Mahallesi Muhtarı Mehmet Mersin, "Öncelikle Kuşadası Belediyesi’ne bu konuda gösterdiği hassasiyet için çok teşekkür ediyorum. Kirazlı, Türkiye’nin en önemli kiraz ve üzüm üretim merkezlerinden birisi. Burada yetiştirdiğimiz tarımsal ürünler yurt dışına da ihraç edilerek sofraları süslüyor. Karar sayesinde Kirazlı’nın doğal yapısının korunmasında çok önemli bir adım atılmış oldu. Mahallemiz, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in göreve gelmesinin ardından hak ettiği değeri görmeye başladı” dedi.

ALINTIDIR