Kolombiya’nın barışa fısıldayan adamı birçok düşman ediniyor

celikci

New member
CARTAGENA, Kolombiya – Barış yanlısı bir savunucu olan Leyner Palacios, çok sayıda ölüm tehdidiyle karşı karşıya kaldı.

En son uğursuz haber Şubat ayında, 47 yaşındaki Palacios’un Kolombiya’nın Pasifik kıyısında doğduğu bölgeyi terk etmesi ve “bir daha geri dönmemesi” için 12 saati olduğu konusunda uyarılmasıyla geldi.

En son Mart 2020’de benzer bir uyarı aldığında korumalarından biri öldürülmüştü.

Bu nedenle Kolombiya Hakikat Komisyonu üyesi olan Bay Palacios, Twitter’da bir süre saklanacağını duyurdu.

“Tabutumun haksız yere öldürülen bedenimle dolu olduğunu görmelerini istemiyorum” diye yazdı. “Tehdidin mezarlığa açılan kapı olduğunu anlıyorum.”

11 üyeli komisyon, 1958’den 2016’ya kadar hükümet güçleri, solcu gerillalar ve sağcı paramiliter gruplar arasında yaşanan Kolombiya ihtilafını dört yıl boyunca her yönüyle inceledi.

Komisyonun geçen Haziran ayında yayınlanan nihai raporu, çatışmalarda 450.000 kişinin öldüğü sonucuna vardı – önceki tahminlerin iki katı – ve birçok Kolombiyalıya güvenlik güçleri tarafından iç düşman olarak muamele edilmesini sert bir şekilde eleştirdi. Rapor, ülkenin polis ve askeri güçlerinde, faaliyet göstermeye alıştıkları göreceli cezasızlığın sona erdirilmesi de dahil olmak üzere, kapsamlı değişiklikler yapılmasını tavsiye ediyordu.

Palacios, komisyonun tüm kurbanlara ne olduğunu ortaya çıkarmasını istediğini söylese de, görevi savaşın ülkenin yerlileri ve Afro-Kolombiyalı nüfusu üzerindeki etkisine odaklanmaktı.

Kendisi de bir Afro-Kolombiyalı olan Bay Palacios, küçük bir çiftçinin 24 çocuğundan biriydi. Bojayá bölgesi sınırları içindeki ormanın kenarındaki birçok küçük mezradan biri olan Pogue’da büyüdü.

Geçen yıl komisyon bulgularını yayınlamadan hemen önce verdiği bir röportajda Bay Palacios, “Ellerimle balık tutuyor, babamla geyik avlıyor, davullarımızla dans ediyordum.” .

Babası, oğullarının kakao çekirdekleri toplamasına ve odun kesmesine izin verdi. Bay Palacios, “İlk ayakkabılarımı bu şekilde satın alabildim” dedi.

Yoksul ama birbirine sıkı sıkıya bağlı Atrato River topluluğunda sorunların çözülme şekli, yetişkinlikte diyalog ve müzakerenin anlaşmazlıkları çözmenin en iyi yolu olduğuna olan inancını şekillendirdi.

Yılın bir günü, sakinleri çoğunlukla siyahi olan ama aynı zamanda yerli Emberá nüfusunu da içeren Pogue’un tamamı kostümler içinde sokaklara çıkıp şakalar yapar ve birbirlerine çamur atardı, “özellikle , sorunları vardı.”

Günün sonunda herkes yemek yedi, dans etti ve sohbet etti.

Görüşmelerde her şey çözüldü” dedi. “Silahlarla asla.”

Bu, Bojayá’da hiç silahlı adam olmadığı anlamına gelmez.

Sol görüşlü Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetlerine (FARC) bağlı gerillalar kanolarla çevredeki nehirlerde devriye gezdi ve Bay Palacios bazen okula üç saatlik yürüyüşünde onlara eşlik etti. “Silahları vardı” dedi, “ama ben hiç korkmadım.”

Sağcı paramiliter gruplar da oradaydı, ancak onlu yaşlarının sonlarına kadar zımni bir ateşkes hüküm sürdü ve Bay Palacios, nereye gittiğine dikkat ettiği sürece kendini çoğunlukla güvende hissettiğini söyledi.

2016’da FARC savaşçıları, şartı bir komisyon oluşturulması olan hükümetle bir barış anlaşması imzaladı.

Çocukluğu boyunca en etkili öğretmeni Katolik rahip Rahip Jorge Luis Mazo idi.

Palacios, “Piller bitene kadar kayıt cihazındaki kitapları dinledim” dedi.

Peder Mazo, onu Kilise’nin bölgenin nehirleri boyunca uzanan topluluklardaki misyonerlik çalışmasıyla tanıştırdı ve Atrato’da daha büyük bir köy olan Bellavista’da bir manastırda yaşayan rahibelerle tanıştı.

Yetenekleri için mükemmel olduğu ortaya çıkan rahibeler, yeni evli Bay Palacios’u 21 yaşında kanolarına pilotluk yapması için tuttu. Nehirleri iyi biliyordu ve kız kardeşlerin ziyaret etmek istediği topluluklarla nasıl konuşulacağını biliyordu.

Bölgedeki kilise yetkilileri kısa sürede bu utangaç genç adamın özel bir yeteneği olduğunu anladı. “Gerillalarla konuşmam gerektiğinde Leyner’ı yanımda getirdim. Bölgede onlarca yıldır çalışan Katolik rahip Rahip Jesús Albeiro, paramiliter güçlerle konuşmak zorunda kalsaydım, onlarla birlikte gelirdim, dedi. “Topluluğun neye ihtiyacı olduğunu açıklamakta benden daha iyiydi.”

Tüm taraflarla iletişim kurabilme yeteneği, Sayın Palacios’un Eylül 2020’de katıldığı komisyona üye olarak seçilmesinin nedenlerinden biridir.

Bay Palacios, Bojayá’daki yaşamda ustalaşmak için uğraşmak zorunda kaldığı tüm farklı kültürler ve bakış açıları hakkında “Birçok şey nasıl yetiştirildiğime bağlı,” dedi. “Tehlikeli bir şekilde yaşamak, çatışmanın tüm dinamiklerini anlamanıza olanak tanır ve onu bir kez deneyimlediğinizde, sadece bitmesini istersiniz.”

Her taraf için tercümanlık yapabilme ünü, genç bir adamken bile hayatını tehlikeye attı.

1997’de FARC bölgeden reşit olmayanları askere almaya başladığında, yerel kilise liderleri gerillalardan sivilleri çatışmaya dahil etmemeleri için kamuoyu önünde bir ricada bulunmalarını istedi. Bay Palacios, Bellavista’da onlara hitap etmesi için seçildi. “Konuştum ve bitirdiğimde bir mermi bekleyerek gözlerimi kapattım” dedi. “Ama sonra herkes alkışladı. Onu bile.”

Bu zamana kadar yerel ateşkes sekteye uğradı ve FARC kontrolünü sağcı bir paramiliter grup olan Kolombiya Birleşik Öz Savunmaları’na (AUC) kaptırdı. Ve AUC için, yanlarında olmayan herkes düşmandı ve sivilleri hedef almaya başladılar.

1999 yılında, Peder Mazo, nehir teknesine kasıtlı olarak çarpıldığında öldürüldü ve “harap” Bay Palacios, yeni doğan kızına onun onuruna Luisa adını verdi.

2002’de FARC gerillaları, üç günlük bir savaşta Bellavista’da paramiliter güçlere saldırdı. Son gün, kilisenin çatısına bir FARC gaz silindiri bombası atıldı ve Bay Palacios’un geniş ailesinin 28 üyesi de dahil olmak üzere 119 kişi öldü.

Hükümet ve FARC 2014’te Küba’nın Havana kentinde barışı tartışırken, Bay Palacios’tan katliamın ve sonrasının öyküsünü anlatması istendi.

“Yıldırım çaktığında ve her şey yandığında olanların hepsinin bu olduğunu düşünüyorlar” dedi. “Onlara grevlerinden sonra hayatlarını çok uzun bir süre değiştirdiklerini söyledim. Sonuçlar çok büyük ve kalıcı.”

FARC’ın alenen özür dilemesi barış anlaşmasının bir parçasıydı ve Bay Palacios’un açıklaması, grubu bunu yapmak için doğru yer olarak Bojayá’yı seçmeye ikna etmeye yardımcı oldu. Palacios, yanmış kilisenin merdivenlerinde gerçekleştirilen törenin gerillalar tarafından değil, yalnızca cemaat tarafından düzenlenmesini sağladığını söyledi.

“Bu sefer onlara ne yapacaklarını söyledik, tersi değil” dedi.

Özür dilemedeki rolü, Bay Palacios’u ulusal sahneye fırlattı ve onu, çatışmanın vahşetinden muzdarip ama uzlaşmaya inanan Kolombiyalıların yüzü ve sesi yaptı.

Komisyona katılmadan önceki yıllarda, Bay Palacios, Bojayá’yı da içeren Kolombiya’nın kuzey Pasifik kıyısındaki federal departman olan Chocó’da yaşamı iyileştirmek için çalışan kar amacı gütmeyen kuruluşlardan oluşan bir ağın yerel yöneticisi olarak görev yaptı.

Bu sıfatla, 2016 yılında güvenlik güçleri ile bölgenin kontrolünü ele geçiren yeni kurulan paramiliter grup arasındaki gizli anlaşmayı kınadı. Saatler içinde ilk ölüm tehdidini aldı.

Komisyonun raporu yayınlandıktan sonra Bojayá’ya döndü ve daha fazla açıklama yaptı. FARC gerillalarının ve AUC paramiliterlerinin yerini yalnızca diğer silahlı grupların aldığından şikayet etti.

“Choco suç yüzünden felç oldu” dedi. “Sadece rozetlerdeki harfler değişti.”

Durumdan ve bölge sakinlerinin hala maruz kaldığı gasp ve sınır dışı edilmelerden alenen şikayet edince, yine ölüm tehditleri geldi. Hala hükümet güvenliği tarafından korunan Bay Palacios, “Demiş olmalılar, Leyner yine aynı konuşmayla geliyor” dedi.

Palacios, eski bir başkan, senatörler, toprak sahipleri, küçük çiftçiler, uyuşturucu kaçakçıları ve FARC ve AUC’nin eski üyeleri de dahil olmak üzere komisyon hakkında yaklaşık 900 tanıklık duyduğunu tahmin ediyor.

Bay Palacios’a uzun listesinde bir hedef olduğunu söyleyen, kendini tetikçi ilan eden bir kişiyle bir toplantı yapıldı. “Bütün isimler arasında,” dedi Bay Palacios, “yaşayan tek kişi bendim.”

Eski suikastçı daha sonra af diledi. Bay Palacios’un cevabı?

“Kucaklaştık” dedi ve kiralık katilin “bana hayatta kalmayla ilgili bazı iyi ipuçları öğrettiği” için minnettar olduğunu da sözlerine ekledi.