Kılıçdaroğlu Seyahat aileleriyle buluştu

kunteper

Member
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Seyahat Parkı Davası’nda haklarında mahpus cezası verilen Mücella Yapan, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Çiğdem Mater, Yiğit Ali Ekmekçi, Ali Hakan Altınay ve Can Atalay’ın aileleri ve avukatlarıyla bir ortaya geldi.

Emirgan Korusu’nda, Beyaz Köşk’teki buluşmaya; CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, CHP Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek Kaya İmamoğlu ile CHP milletvekilleri katıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ise şunları söylemiş oldu:
“Genel Liderimizin birinci andan itibaren; ‘süreci takip edin’ demesiyle; natürel ki içinizde fazlaca yakın dostluklarımız, yol arkadaşlarımız var, birinci günden itibaren elimizden gelen her hisle yanınızda olmaya uğraş ediyoruz. Umarım hiç bir anında eksikliğimiz olmaz. Biz, Genel Liderimizin, tabir ettiği üzere görevimizi yerine getiriyoruz. hiç bir ailemizin öbür bir hisle bize bakmamasını istiyoruz. Bu bizim görevimizdir ve onu yerine getiriyoruz.
Hukuksuzluğa uğrayan kim var ise, ona da birebir biçimde davranmaya hazır bir idareyiz. Zira hem Genel Liderimiz hem partimiz hem bizler bu biçimde bir kültürün ve ahlakın temsilcileriyiz. Umuyorum; siyasi olan bu sonucun, bu karar verici bir avuç insanın iktidar müddetlerinin bitmesiyle birlikte, sonucun da sona ermesini daima birlikte sağlarız. Bu mevzuda en büyük çabayı vermesi gereken mevkilerde bulunuyoruz. Bu manada elimizden geleni yapacağımızdan hem sizlerin hiç bir kuşkusu olmasın, birebir vakitte şu an hukuksuz yere mahpusta bulunan dostlarımızın hiç bir kuşkusu olmasın.”
Kılıçdaroğlu’nun, “Yakında içeri girecek olan Canan Başkan’a kelamı verelim” esprisinin akabinde konuşan Kaftancıoğlu ise şunları söylemiş oldu:
“Mağdur kontenjanından ailelerin sözcüsü olarak kelam almış olayım. Latife bir yana, her biriniz bir defa daha beğenilen geldiniz. Keşke bu vesileyle değil, daha hoş vesilelerle bir ortada olabilseydik. Lakin bizler esasen daha hoş vesilelerle bir ortada olduğumuz için bu biçimde cezalandırılıyor, içerideki kardeşlerimiz. O niçinle, bugüne kadar olduğu üzere, bugünden daha sonra da dayanışmaya, umudu bir arada büyütmeye ve örgütlenmeye, örgütlülüğe devam, diyorum. Sizlerden de bugün katılımınızdan ötürü bir defa daha teşekkür ediyorum. Bizler süreci, Genel Liderimizin yakın takibi talimatlarıyla, vekillerimizle birlikte bütün partimiz yürütmeye çalışıyoruz. Hepimize hoş bir gelecek diliyorum.”

“ MAKSADIMIZ BEDEL ÖDEYENLERİN YANINDA DURMAK”

Kılıçdaroğlu ise şöyleki konuştu:

“İnsanların hayatlarında unutulmaz anılar vardır. Yakınları, eşleri, dostları, arkadaşları şu anda haksız yere içeride olanların da anıları birikiyor. Bu anılar kimi vakit hikaye oluyor, kimi vakit roman oluyor, kimi vakit bir sinema sineması oluyor. Lakin sonuçta, beşerler özgürlüklerine kavuştuklarında, hayatları boyunca anlatacakları hoş hikayeleri oluyor. Bu hikayeler, bundan daha sonraki jenerasyonların ya da yöneticilerin ders almaları gereken hikayeler olarak, keşke tarihte yerini alsa. Yani tıpkı acıları, bir toplum daima olarak yaşamasa… Ancak yaşıyoruz. aslına bakarsan insanlık tarihi, demokrasiyi sağlamak konusunda verdiği gayretlerin tarihidir. Biz demokrasinin kıymetini, tahminen de bu çeşit olaylarla kendi ruhumuzda, vücudumuzda, anlayışımızda, fikirlerimizde hissediyoruz. Demokrasi gayretinin de bunun için verilmesi gerektiğini biliyoruz.
Bu çabada beşerler bedel öderler. Şu anda içeride olan arkadaşlarımız, bu bedeli ödeyenlerdir. Toplum; demokrasi konusunda, özgürlükler konusunda bedel ödeyen bu insanları asla unutmaz. Onlar, tarihteki yerlerini alırlar.
Bizim temel amacımız şu: Bedel ödemeyenler olarak, biz dolaylı bedel ödüyoruz, onlar direkt bedel ödüyorlar… Bizim hedefimiz, bizim bakılırsavimiz de bedel ödeyenlerin yanında durmak, onların bir manada ortasında bulunduğumuz ortam neresi olursa olsun onların sözcülüğünü yapmak. Bu kimi vakit; köşe müellifleri oturur bunu müellifler, sözcülüklerini yaparlar. kimi vakit bir televizyon programında, tartışmalarda sözcülüğünü yaparlar. Geniş kitleler, yapılan haksızlığı duymuş olur. Yapılan bu haksızlık yalnızca Türkiye’de değil, yurt haricinde da yankılandı, yerini aldı.

“YAŞADIĞIMIZ OLAY, ASLINDA SIRADAN BİR OLAY DEĞİL”

Yaşadığımız olay, aslında bayağı bir olay değil. Bir ülkenin; entelektüel seviyesi yüksek, olayları sağlıklı sorgulayabilen, haksızlıklar karşısında sesini rahatlıkla söz edebilen, fikrini tabir edebilen arkadaşlar bunlar. bayağı beşerler değil. ötürüsıyla bunların tutuklanmaları, mahpusa atılmaları da kolay bir olay değil. Tarih bu cins örneklerle dolu, hayli sayıda örneği var bunun tarihte. Bütün problem, bunların tekerrür etmemesiydi. Fakat maalesef darbe devirlerinde, ben bunu epeyce gördüm. Ben; 12 Mart’ı da gördüm, 12 Eylül’ü de gördüm, bu periyodu de gördüm. ötürüsıyla yaşadığımız olaylar, dramlar; bundan daha sonra keşke hiç yaşanmasa. Ve bizler hangi görüşte, fikirde olursak olalım, en az azından fikirlerimizi birbirimize hürmetle anlatabileceğimiz bir atmosferi yakalayalım. Uğraş de bunun üzerine inşa edilen bir uğraş aslında.
Yapabilir miyiz? Evet, yapabiliriz. Ümitsizliğe kapılmak var mı? Asla kapılmak yok. Çabayı sonuna kadar götürmek zorundayız. Bu doğal bir manada dayanışma kültürü de demek. Karşılıklı dayanışacağız. Birimiz acı çekerken, başkamız sevinç çığlıkları atmayacağız. birlikte düşüneceğiz. Acıları nasıl yok edebiliriz, izale edebiliriz; yahut hafifçeletebiliriz bunun bir manada yolunu, formülünü, yordamını bulmak zorundayız. Bu çerçevede uğraş edeceğiz.
Hepimiz Türkiye’de yaşıyoruz. Siyaset kurumunun fazlaca problemli bir alan olduğunu da biliyoruz. Düzgün siyasetçi olmanın da kolay olmadığını, güç bir alan olduğunu biliyoruz. Lakin sonuçta her şey, toplumun eğitimine bağlı. Toplum eğitildikçe daha farklı bir müddetcin içine daima birlikte giriyoruz.
Bu hoş sabah kahvaltısı tertibini yapan Büyükşehir Belediye Liderimiz Ekrem Bey’e, Vilayet Liderimiz Kaftancıoğlu’na o da yakında ‘adaletle’ tanışacak, farklı bir adaletle o da tanışacak, teşekkür ediyorum. Daima birlikte gayret ettiğimiz vakit, gücümüzün ne kadar önemli… Zira haklı olduğunuz vakit, epeyce kuvvetlisünüz. Nerede olursak olalım, mahpusta yahut mahpus haricinde; kâfi ki haklı olduğumuza inanalım. Haklı olduğumuz vakit daha kuvvetli, daha kararlı, daha inançlı olabiliyoruz.”
Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu ve İmamoğlu’na süreç ortasında gösterdikleri dayanışmadan dolayı teşekkürlerini ileten aileler, hislerini “Onların düzgün olmalarını sağlayan şey, dışarıda kendilerine gösterilen dayanışma ve takviye. Bunu göstermeye devam edin” kelamlarıyla lisana getirdi.

NE OLMUŞTU

Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesi’nin (AK Bakanlar Komitesi), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamadığı nedeni öne sürülerek Türkiye için yaptırım prosedürünü başlatmasına yol açan Seyahat davasında karar belirtildi. Anadolu Kültür İdare Heyeti Lideri ve iş insanı Osman Kavala’nın yalnızca hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs (TCK 312) suçlamasından, takdir inidirimi olmaksızın ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılmasına, Mücella Yapan, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Tayfun Kahraman, Can Atalay ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin hükümeti ortaya kaldırmaya teşebbüse yardım etmekten 18’er yıl mahpus cezasına çarptırılmalarına ve tutuklamalarına karar verildi.