Kılıçdaroğlu: Helalleşme kolay bir davet değildir

kunteper

Member
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Vilayet Başkanlığı’nın Düzenlediği Helalleşme Buluşması’nda konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyleki oldu,

Helalleşme kolay bir davet değildir: Kamplaşmayı siyaset kurumu yaparsa, geniş kitlelerde derin yaralar açar. Hoş konuşmalar yapıldı. Üç aşağı beş üst ben bu konuşmaları değişik vilayetlerde, değişik şahıslardan dinledim. Helalleşme bayağı bir davet değildir. Helalleşme bununla birlikte oturup düşünmek demektir. Oturup düşüneceğiz, niye hengame ediyoruz? Haydi arbede ettik, bari barışmasını bilelim. Şayet biz bunu yapabilirsek bu memlekete huzur getirmiş oluruz. Kusur, evet kusurumuz var. Tekraren söylemiş oldum. Yanlışımız var. Yanılgı beşere mahsus bir kavramdır aslına bakarsan. Bütün problem tıpkı yanılgıyı yeniden etmemektir. Bunu yaptığımız vakit sorun büyük ölçüde çözülmüş olur. Helalleşmek beraberinde barışmak demektir. Oturup konuşmak demektir. Birebir yemeğe kaşık sallamak demektir. Helalleşme beraberinde geçmişteki yaraları sarmak demektir. Politikler o yaraları kaşıyorlar, nasıl kanatırız diye. O yaraların kapanması lazım. Birebir acıların tekrar yaşanmaması demektir. Bu olmalı aslına bakarsan. Bu olmadığı takdirde dirliği, birliği, beraberliği sağlayamayız. Sizler geldiniz gurur verdiniz. Bizim açımızdan son derece bedelli bir hareket.

ÖYLE YABANCILAŞTIK Kİ…: Ben samimi bir beşerim arkadaşlar. Siyasetin de bu yerde yürümesini isterim. Her meskende huzurun, rahmetin olmasını, tanımadığımız bir beşere bile selam vermeyi, ‘Nasılsın?’ diyebilmeliyiz. Yetiştiğim Anadolu bu biçimde bir Anadoluydu. Ortaokul öğrencisiyken köylere giderdik. Ortaokul öğrencilerine sofra kurulurdu arkadaşlar. Artık o denli yabancılaştık ki, birbirimizle neredeyse hiç konuşmayacağız.

EKMEK HENGAMESİNİ BİTİREMİYORSAM NİÇİN SİYASET YAPIYORUM?: Vatanımızı seviyoruz, insanımızı seviyoruz, pekala bu arbede niye bu biçimde? Helalleşme bununla birlikte sevgiyi büyütmektir. Kucaklaşmalıyız. Hiç tanımadığımız insan… Kapı komşumuz hiç selamlaşmadık diyelim. Ancak bir acı olduğunu onun acısını paylaşmalıyız. Sevincimizi de paylaşmalıyız. Ben bu ülkede şayet kuru ekmek hengamesini bitiremiyorsam niçin siyaset yapıyorum?

HAKKIM SİZLERE HELAL OLSUN: Şayet niyetlerinden ötürü beşerler mahpusa atılıyorsa bu yanlışsız değildir arkadaşlar. Bunların dışına çıkmalıyız artık. Gönlümü sizlere açtığımı bilmenizi isterim. Yüreğimi sizlere açtığımı bilmenizi isterim. Helallik, evet hakkım sizlere helal olsun. Kin ve kibir benim kitabımda yoktur. Beni beğenmeyene de ben hürmet duymak zorundayım. Bilmenizi isterim, bizim helalleşmeye muhtaçlığımız var. Helalleşme oy isteği değildir. Bunu inşallah yapacağız. Karşı çıkanlara karşın yapacağız. Hepiniz güzel geldiniz, onur verdiniz. Dediğim üzere benim hakkım sizlere helal olsun. (HABER MERKEZİ)