Kılıçdaroğlu, ‘Hacıbektaş’ta Erdoğan’ı karşılayın’ talimatı vermiş

kunteper

Member
CHP Genel Lider Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, KRT’de Semra Topçu’nun “Haftasonu Panoraması” programına konuk oldu. Kuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara’daki Cemevi ve Hacıbektaş ziyaretlerini kıymetlendirdi.

Önceki tüm başbakan ve cumhurbaşkanlarının Hacı Bektaşı Veli aktifliklerine katıldıklarını hatırlatan Kuşoğlu, Erdoğan’ın bu yılki iştirakinin da olumlu olduğunu söylemiş oldu. Fakat Erdoğan’ın birinci sefer katıldığını da anımsatan Kuşoğlu, “öncedenki akşam Genel Liderim Sayın Kılıçdaroğlu ile görüştüğüm vakit; ‘belediye lideri ile görüştüğünü talimat verdiğini, Cumhurbaşkanının karşılamasına katılmasını, protestoya meydan verilmemesi talimatını verdiğini’ söylemiş oldu” dedi.

‘SAMİMİ BİR ZİYARET DEĞİL’

Kuşoğlu, “İktidarda olduğu mühlet boyunca, ondan öncesi de var, Cemevlerini ibadethane olarak görmeyen daima olarak eleştiren bir Cumhurbaşkanı’nın, bir AKP önderinin bugün Cemevlerini ziyarete gitmesi, Hacıbektaş’a birinci kere gidiyor olması ki, şimdiye kadar şimdi tüm Başbakanlar, Cumhurbaşkanları Hacı Bektaş ziyareti yapmışlardır; bu 751. anmaydı, hepsi ondan evvelki anmalara katılmışlardır. Bunlara mutlu oluyorum aslında, bu hal olağanda toplumsal barışı sağlaması gereken ziyaretler, ülkenin cumhurbaşkanı birinci sefer ziyarette bulunuyor, bu hoş bir hadise… Lakin samimi bir ziyaret değil. Emel siyaseten kullanmak” tabirlerini kullandı.

Kuşoğlu, Erdoğan’ın ziyareti ile ilgili olarak ayrıyeten, “Bunun samimiyetsiz bir yaklaşım olduğu aşikâr, epey fazla ilgi çekeceğini düşünmüyorum. Bitmiş bir iktidar kelam konusu, ne yaparlarsa yapsınlar tutunamayacaklar” dedi.

Tarım Kredi Kooperatifleri’nde kimi eserlerde indirim sonucu alınması ile ilgili olarak da Kuşoğlu, şunları söylemiş oldu:

“90’lı senelerdan beri Çin de Amerika’da Avrupa da ham husus, orta unsur ve güç kaynaklarına sahip çıkmaya çalıştılar, artık yeni bir dünya tertibi oluşuyor ve tarım epey değerli bir yere sahip olacak. bu biçimde bir dünyada biz ne yapıyoruz? Talimat verdi et meblağlarını düşürmeye çalışıyor, bu başla hiç bir yere varamayız. Bu dünyada bu biçimde bir başın, bu biçimde bir siyasetin yeri yok. İktisadın, tarımın düzenlenmesi; tüm kurumlarla devlet aklıyla yapılır. ‘Talimat verdim’, hayli saçma şeyler, Türkiye’ye de yakışmıyor. Türkiye bir muz cumhuriyeti değil, bunu fazlaca aşmış bir ülkeyiz. Devlet geleneği olan bir ülkeyiz, bunlara layık değiliz… Cumhurbaşkanının tutup da ‘Talimat verdim 30-40 eserde fiyat düşecek’ demesi trajikomik bir durum. Tarım Kredi’nin fiyat indirmesi sorunu çözmez. İktisat bu biçimde yönetilmez. Bu başla bir yere varamayız.” (HABER MERKEZİ)