Kayseri’de boşanma basamağındaki eşini öldüren sanığa 17,5 yıl mahpus

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Kayseri’de yaşayan Levent Akgül, 31 Ekim 2018’de, hakkında ‘uzaklaştırma’ sonucu çıkartan boşanma kademesinde olduğu eşi Emine Akgül ile konuşmak için bir alışveriş merkezinin terasına gitti.

Burada ikili içinde tartışma çıktı; Levent Akgül belinden çıkardığı tabancayla peş peşe Emine Akgül’e kurşun yağdırdı.

Bayan hayatını kaybederken, katil koca tutuklandı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENDİ

Levent Akgül 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezası istemiyle yargılandı.

“EVDE DİĞER BİR ERKEKLE YAKALADIM”

4 Aralık 2018’de görülen karar duruşmasında, hadiseden 1 gün evvel eşi Emine’yi konutunda ‘Ç.’ isimli öbür bir erkekle yakaladığını argüman eden Levent Akgül, “Boşanma kademesine geldiğimiz için konutları ayırmıştık. Fakat, eşimle konuşmak, onu epey sevdiğimi söylemek için uzaklaştırma sonucum bulunmasına karşın yaşadığı meskene gittim. Kapının önünde beklerken konutun ortasından erkek sesi geliyordu. Bunun üzerine polis çağırdım. Gelen polis konut ortasında arama yaptı lakin bulamadı. Biz Emine ile karakola gittik. Bu sırada konutun önünde dayım bekliyordu. Biz karakola gittiğimizde karşı komşumuz meskenden bir erkeğin çıktığını dayıma söylemiş oldu. Hatta bunu da cep telefonuyla kayda almışlar. Bunun üzerine dayım karakolu aradı ve ikinci sefer konuta giden polisler konutta eşimle bir arada olan Ç.D.’yi buldu.” dedi.

“KONUŞMAK İÇİN AVM’YE ÇAĞIRDILAR”

Bu olayın akabinde eşinin kendisini AVM’ye çağırdığını ileri süren Levent Akgül, “Eşimin beni aldattığını öğrendikten bir gün daha sonra Emine beni arayarak, olayın gerçekleştiği AVM terasına çağırarak konuşmak istediğini, yanında aldattığı Ç.D.’nin olduğu söylemiş oldu. Ben de çağrıldığım yere gittim. Bana sivil polislerin AVM’de olduğunu söylemiş oldu.

“TUZAK KURACAKLAR SANDIM, TABANCAYLA GİTTİM”

Çağırdığı yere bana tuzak kuracakları fikriyle tabancamı yanıma alarak gittim. AVM’ye gittiğimde Emine’den diğer kimse yoktu. Ona barışmak istediğimi, çocuklarımız olduğunu söylemiş oldum.

“BARIŞMAK İSTEDİM, ‘SEN ERKEK MİSİN’ DEDİ”

Eşim barışmak istemedi, Bana ‘Sen erkek misin?’ diyerek o yatakta beni aldattığını söylemiş oldu. Ben de o an kendimi kaybettim. Ne yaptığımı bilmiyordum. Tabancamı çıkarıp ateş ettim.

“ONU ÇOK SEVİYORDUM, YUVAMIZI KURTARMAK İSTİYORDUM”

olaydan daha sonra Emine’ye karşı bir kelam söylemiş olduğimi hatırlamıyorum. Çok pişmanım. Emine’yi her şeye karşın epey seviyordum. Daima yuvamızı kurtarmamızın derdindeydim. Anne ve babasına da aramızın düzelmesi için yalvardım. Keşke bu biçimde olmasaydı.” diye konuştu.

TELEFON GÖRÜŞMELERİ VE BİLDİRİLER ORTAYA ÇIKTI

Üç şahidin dinlendiği duruşmada, mahkeme lideri, öldürülen Emine Akgül ile bir arada olduğu sav edilen Ç.D. isimli kişi içinde ağır telefon görüşmesi ve bildiri kayıtlarının olduğunu HTS raporlarıyla deklare etti.

AĞIR TAHRİK İNDİRİMİYLE 17,5 YIL MAHPUS CEZASI ALDI

Mahkeme heyeti, yargılama sonunda tutuklu sanık Levent Akgül’ü, ‘eşi taammüden öldürmek’ kabahatinden evvel ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırıldı. Heyet, sanık hakkında ağır tahrik indirimi uygulayarak cezayı 17,5 yıla düşürdü.

YARGITAY ONADI

Sanık avukatı ve Emine Akgül’ün ailesinin avukatı, lokal mahkeme ve Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nin verdiği karara itiraz edip, belgeyi Yargıtay’a taşıdı. Belgenin geldiği 1’inci Ceza Dairesi, yapılan itirazı karara bağladı. Ceza dairesi, sanık hakkında verilen cezaya yapılan itiraz taleplerinin yerinde görülmediğine vurgu yaparak, temyiz müracaatının temelden reddine karar verdi. Ceza Dairesi, mahallî mahkeme ve istinaf mahkemesinin sonucunda metoda ve temele ait rastgele bir hukuka karşıtlığın bulunmadığı, kanıtlarda ve süreçlerde de eksiklik olmadığı, cezaların yasal bağlamda uygulandığının anlaşıldığını kaydetti. Ceza Dairesi tarafınca verilen onama sonucunın oy birliğiyle alındığı açıklandı.