Kanada’nın Soğuk Savaş kalıntılarına ne oldu?

celikci

New member
Son zamanlarda, Ontario, Carp köyündeki yer altı kompleksi Diefenbunker’a -her şeyin plana göre gittiğini varsayarsak- gökten nükleer savaş başlıkları düşerse Kanada’nın siyasi ve askeri liderliğini koruyacak birkaç gezi yaptım. Bu hafta yayınlanan bir makalede yazdığım gibi, bu planlar büyük ölçüde hüsnükuruntuya dayanıyordu.

[Read: Inside a Nuclear War Bunker Built to Save Canada’s Leaders]

Bazı tarihçiler, Diefenbunker’ın yaratılmasına yol açan Soğuk Savaş’ın Ottawa’da başladığını iddia ediyor. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden haftalar sonra, Sovyetler Birliği Büyükelçiliği’nde bir şifre katibi olan Igor Gouzenko, ülkesinin savaş sırasında müttefikleri hakkında casusluk yaptığını gösteren bir çanta dolusu belgeyle oradan ayrıldı. Başlangıçta gazete editörleri, yetkililer ve polis tarafından kovuldu. Ancak Sovyet ajanlarından kaçtıktan iki gün sonra, Bay Gouzenko’ya sığınma hakkı verildi ve belgeleri Sovyetlerle olan ittifakını sona erdirdi.

Sonraki yıllarda, Bay Gouzenko, Kanadalılar tarafından belki de en çok Front Page Challenge gibi TV programlarında, görünüşünü kendisini öldürebileceğinden korktuğu Sovyet ajanlarından gizlemek için başının üzerinde delikler açılmış bir yastık kılıfıyla görünmesiyle tanındı.

Ülkenin bir termonükleer ateş topu tarafından tüketilebileceği korkusu bir zamanlar Kanada’da yaygındı. Ve Soğuk Savaş, ülke tarihindeki en büyük ve en maliyetli altyapı programlarından bazılarını doğurdu. Ancak bugün Diefenbunker, Kanada’daki Soğuk Savaş’ın on yıllarını anan ülkedeki birkaç yerden biridir.

“Anlamıyorum,” dedi Brian Jeffrey kutsal emanetlerin yokluğundan. Başta Kanada Arktik Bölgesi olmak üzere 63 radar üssünden oluşan bir zincir olan DEW Line’a adanmış sanal bir müze işletiyor. “Bunu Kanadalılar arasındaki genel ilgisizliğe ve ayrıca burada böyle bir şeyin olabileceğini düşünmememize bağlıyorum” dedi. “Muhtemelen bu tür şeyleri ciddiye almamamızın nedenlerinden biri de bu.”

Bay Jeffrey’nin Soğuk Savaş tarihini koruma savunuculuğu kişisel deneyimlerinden geliyor. 1960 yılında, daha güneydeki diğer iki radar hattıyla birlikte bir Sovyet saldırısının işaretleri için gökyüzünü tarayan çeşitli Arktik DEW hattı radar üslerinde yüksek maaşlı bir sivil işe girmek için Ulusal Araştırma Konseyi’ndeki teknisyen olarak işinden ayrıldı. Kuzey Amerika’da.

Üç yılı, en az bir çok üzücü anı içeriyordu.

“Küba Füze Krizi sırasında, başka bir kişiyle bir odada oturdum, B-52’leri bekleme düzenlerinin kuzeyine uçarken onları izledim ve onlarla konuştum ve onlara ‘git’ veya ‘gitme’ mesajı verdim” dedi. Ben . “Git”, elbette, ABD Hava Kuvvetleri bombardıman uçaklarına nükleer yüklerini bırakmak için Sovyetler Birliği’ne uçmalarını söylemek anlamına geliyordu.

DEW veya Uzak Erken Uyarı hattı, bugünün parasını dahil etmek için yaklaşık 7,5 milyar dolara mal oldu. 1988 ile 1993 yılları arasında hizmet dışı bırakıldığında ve yerine otomatik radar istasyonları geldiğinde, Bay Jeffrey, bazı yapıların hayatta kalmasına rağmen hemen hemen her şeyin yıkıldığını söyledi. Bu nedenle, fotoğraf ve belgeler dışında şu anda müzesinin sahip olduğu tek fiziksel eser, bir istasyonun dizel jeneratörünün kontrol panelidir. (Yerli halka danışılmadan ve çevreye çok az saygı gösterilerek inşa edilen istasyonların sökülmesi ve temizlenmesi 575 milyon CA$’a mal oldu.)

Alberta merkezli Kanada Sivil Savunma Müzesi, Soğuk Savaş tarihini koruyan üçüncü bir müzedir. 2018 yılında, Alberta-Saskatchewan sınırındaki aynı adı taşıyan toplulukta bulunan Kanada Kuvvetleri Karakolu Alsask’ın kalan radar kubbesini ve binalarını satın aldı.

Kanada Sivil Savunma Müzesi’nin kurucusu ve yönetici direktörü Fred Armbruster, Alberta, Red Deer’deki evinden bana, Soğuk Savaş anısına olan ilgisinin, Bunker’in birkaç yıl önce Edmonton’da yürüyüş yaparken küçük bir yolla karşılaşmasıyla ortaya çıktığını söyledi. tökezledi.

Bay Armbruster, Soğuk Savaş’ın Kanada’yı nasıl değiştirdiği konusunda tutkulu.

“Soğuk Savaş geleceği yarattı” dedi. “Soğuk Savaş olmasaydı bugün sahip olduğumuz teknolojiye sahip olmazdık. Bizi teşvik edecek hiçbir şeyimiz olmadığı için teknolojik olarak on yıl veya daha fazla geride kalırdık.”

Alsask radar kubbesi, radar ağlarının en güneyindeki Pinetree hattının bir parçasıydı. Büyük ölçüde hayatta kaldı çünkü ordunun işi bittikten sonra uyarlandı ve yıllarca sivil hava trafik kontrolü için kullanıldı.

Şu anda yalnızca yılda beş resmi tatil haftasonunda halka açık turlara açıktır. Ancak Bay Armbruster’ın sitedeki dört katlı binayı bir Soğuk Savaş müzesine dönüştürmek için iddialı planları var.

Bay Jeffrey artık Carp’ta yaşıyor ve Diefenbunker’da uzun süredir gönüllü rehber olarak çalışıyor.

Soğuk Savaş’ın hatırasını canlı tutmanın büyük ölçüde kendisi gibi gönüllülere bağlı olduğunu söyledi.

“Özellikle ordu tarihte iyi değildir ve bunu karşılayamaz” dedi bana. “Kendilerini düzgün bir şekilde silahlandırmak için yeterli paraları bile yok. Öyleyse neden tarihi amaçlar için bir yapıyı korumak istesinler?”

Transkanada

• Federal hükümet, yatılı okul sisteminin neden olduğu kültür ve dil erozyonunu tazmin etmek için 325 First Nations’ı tazmin etmek için 2,8 milyar CA$’lık bir fon oluşturmayı kabul etti. Uzlaşma önümüzdeki ay bir mahkeme tarafından onaylanırsa, uzlaşma uzun süredir devam eden bir toplu davayı sona erdirecek.

• Görüşte Jessica Bennett, Pamela Anderson ile tanışmak için Britanya Kolumbiyası, Ladysmith’e gitti. Bayan Bennett, “Bayan Anderson’ın benim büyüdüğüm belirli bir kültürel çağ üzerindeki etkisini abartmak zor” diye yazıyor.

• The Times’ın pop müzik eleştirmeni Jon Caramanica, Drake’in tüm ün ve başarısından sonra bile gençliğinin rap yıldızlarının çıplak bir hayranı olmaya devam ettiğini yazıyor.

• Cooking’te, Toronto’da yaşayan Pakistanlı-Afgan bir tarif geliştiricisi ve yazar olan Shayma Owaise Saadat, mutfağının havan ve havaneli koleksiyonundan bahsediyor. Ve Yewande Komolafe, Montreal’deki Au Kouign-Amann pastanesinden Nicolas Henry’den Brittany’den Kouign-Amann hamur işi için bir tarif uyarladı.

• Lara Jakes ve Thomas Gibbons-Neff, Kanada ve diğer ülkeler Ukrayna’ya tank göndermeyi kabul ettikten sonra ne olacağına bakıyor.
Ian Austen Windsor, Ontario’lu, Toronto’da eğitim görmüş, Ottawa’da yaşıyor ve 16 yıldır Haberler için Kanada’yı takip ediyor. Onu Twitter’da @ianrausten’de takip edin.

Nasıl yapıyoruz?
Bu haber bülteni ve genel olarak Kanada’daki olaylar hakkındaki düşüncelerinizi duymak isteriz. Lütfen bunları nytcanada@Haber adresine gönderin.

Bu e-postayı beğendiniz mi?
Arkadaşlarınıza iletin ve buradan kaydolabileceklerini bildirin.