Isparta’daki tandır cinayetinde 6 yaşındaki çocuk mahkemeye çıkacak

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Geçen yıl 23 Ekim günü Isparta’nın Senirkent ilçesi Akkeçili köyünde 3 çocuk annesi Emel Gür ile boşandıktan daha sonra dini nikahla bir arada yaşamaya devam ettiği Ramazan Yılmaz içinde tartışma çıktı.

Yılmaz’ın konuta alkollü gelmesi üzerine başlayan tartışmada Gür, Yılmaz’ı av tüfeğiyle ateş ederek öldürdü, akabinde da cesedini tandırda yaktı.

Cinayet, çiftin Antalya’da yaşayan en büyük oğlunun babasından haber alamaması üzerine köye gelince ortaya çıktı.

İhbar üzerine köye gelen jandarma ve sıhhat grupları, meskenin tandırında Ramazan Yılmaz’ın yanmış cesedini buldu. Gözaltına alınan Emel Gür, sözünün akabinde çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

TARAFLAR DURUŞMAYA KATILDI

Hakkında ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus istemi ile dava açılan Emel Gür, Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde birinci kere hakim karşısına çıktı. Duruşmaya tutuklu sanık Emel Gür ve avukatı, cinayet daha sonrası kanıtları yok etmekte annesine yardım ettiği öne sürülen sebebi ile tutuksuz yargılanan suça sürüklenen çocuk Ö.Y., çiftin çocukları Durmuş Ali Yılmaz, maktulün kız kardeşleri ve avukatları katıldı.

Dava belgesinde suça sürüklenen küçük yaşta çocuk olması niçiniyle kapalı yapılan duruşmada sanık Emel Gür, Cumhuriyet Savcılığı tarafınca hakkında düzenlenen iddianameye karşı kendisini savundu. Ramazan Yılmaz ile 22 yıldır evli olduklarını aktaran Gür, olaydan 3 ay evvel mutabakatlı boşandıklarını, Senirkent’in Akkeçili köyünde tıpkı konutta yaşadıklarını, bu evlilikten 3 çocukları bulunduğunu belirterek, vakit zaman ortalarında tartışma yaşandığını söz etti.

“BEN ÖLDÜRMEDİM”

Ramazan Yılmaz’ın daima alkol aldığını, birebir köyden R.E.’nin eşi E.E. ile gizlice aşk yaşadıklarını, geceleri daima E.’nin ismini sayıkladığını ileri süren Emel Gür, savunmasını şöyleki sürdürdü:

“Eski eşim Ramazan günlerdir sevgilisinin ismini sayıkladığı için uyuyamıyordum. Olay gecesi bir daha sayıklayınca ben yattığım yerden kalkınca o da kalkarak av tüfeğini alarak yan odaya geldi. Silahın namlusunu kendi şakağına dayayarak, ‘Ben intihar edeceğim. Herkes seni suçlayacak, sürüneceksin’ diyerek, benim sağ el işaret parmağımı tetiğin üzerine koydu. Kendi parmağı ile baskı yapması kararı silah patladı. Ramazan vurulunca yere düştü. Bu olayı 5 yaşındaki kızım ve oğlum Ö.Y. gördü. Ben öldürmedim.”

“EŞİMİN DEDİKLERİ AKLIMA GELDİ KORKTUM, YAKTIM”

hadiseden daha sonra şok geçirdiğini, bir an ne yapacağına karar veremediğini aktaran Emel Gür, “Eşimin ‘Ben öleceğim herkes seni suçlayacak. Sürüneceksin’ kelamlarını hatırlayınca panikledim. Jandarmaya haber vermek istedim lakin oğlum Ö.Y.’nin ‘Kimse sana inanmaz. Mahpusa gireceksin, bizi yurda verirler’ demesi üzerine eski eşimin ‘Bir gün buralardan çekip gideceğim’ kelamları aklıma geldi ve kayıp süsü vermek aklıma geldi. Bu panikle cesedi yok etmek istedim. Kollarından tutarak bahçeye sürükledim. Burada öbürleri görür diye meskenin haricinde bulunan oda biçimindeki tandır fırınına kadar sürükledim. Meskende kan bulaşan yerleri temizleyip kanlı ne var ise hepsini topladım, tandıra attım. ondan sonrasında kağıtlarla tandırı ateşleyerek cesetle bir arada eşyaları da attım. Ramazan’ın telefonunu da patpat ile göl kenarına giderek göle gerçek fırlattım. Ceset büsbütün yandıktan daha sonra kalan kesimleri bir çuvala koyup su kuyusuna atacaktım. Büyük oğlum Durmuş Ali Antalya’dan meskene gelince durumu ona anlattım. Hedefim mutlaka öldürmek değildi. Hatasızım.” diye konuştu.

CESET YAKTIĞI ANLAŞILMASIN DİYE PLASTİK MATERYALLER YAKMIŞ

Hazırlık soruşturması sırasında savcıya verdiği ve iddianamede de yer alan sözünde Emel Gür, tandırda yanan cesedin kokusunun anlaşılmaması için ateşe plastik materyaller attığı tarafındaki beyanını, mahkemede de kabul etti.

ÇOCUKLARI ANNELERİNDEN ŞİKAYETÇİ OLDU

Duruşmaya katılan çiftin en büyük çocukları Durmuş Ali Yılmaz (21) ve suça sürüklenen Ö.Y. de dinlendi. 2 çocuk, babaları Ramazan Yılmaz’ı öldürmesinden dolayı annelerinden davacı ve şikayetçi olduklarını belirtti. Birebir davada kanıtları yok etmeye yardım etmekten yargılanan Ö.Y. üzerine atılı cürümleri kabul etmeyerek olay gecesi uyuduğunu, silah sesi duymadığını, annesine hiç bir biçimde yardım etmediğini söylemiş oldu.

6 YAŞINDAKİ ÇOCUK DİNLENECEK

Mahkeme heyeti, o gece meskende bulunan ve sanık annenin beyanına nazaran olayı gördüğünü tez ettiği 6 yaşındaki kızları Ö.Y.’nin dinlenmesi için duruşmayı 18 Mart 2022 tarihine erteledi.