Hikaye için yola çıkan donörler öbür çocuklara umut oldu

Venole

Active member
İzmir’de yaşayan Aksiyon Şen Yazıcı ve Çağdaş Yazıcı çiftinin çocukları Hikaye Arin’e 11 Kasım 2018’de Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi kondu. Tabiplerin Hikaye Arin’in kök hücre nakliyle hayata tutunabileceğini söylemesi üzerine aile, 15 Kasım 2018’de ‘Öykü Arin’e Umut Ol’ kök hücre bağış kampanyasını başlattı. Lösemiyle çabada simge haline gelen Hikaye Arin için binlerce kişi bağışçı oldu. 11 Nisan 2019’da hastanede tedaviye alınan Hikaye Arin’e, annesi Aksiyon Şen Yazıcı’dan yarı uyumlu nakil yapıldı. Nakil olumsuz sonuçlanınca birebir yıl 26 Haziran’da babası Çağdaş Yazıcı’dan yapılan yarı uyumlu nakilde ilik ahengi yüzde 98,5 oranında başarılı oldu. 5 ay evvel Hikaye’nin kardeşi Arkadaş Ekim de dünyaya geldi. Şayet muhtaçlık duyulursa Arkadaş Ekim’den de nakil süreci yapılabileceği açıklandı.

Kampanyaya katılan donörler ise kök hücre bağışı bekleyen öteki çocuklarla da eşleşti. Kampanya yardımıyla fazlaca sayıda nakil gerçekleşti. Kampanyaya dayanak veren binlerce bireyden İstanbul’da yaşayan Umut Özer (23), 2018 yılında donör olduktan 4 yıl daha sonra yurt haricinde yaşayan bir Türk vatandaşı ile eşleştiğinin haberini aldı. Hikaye için kampanyaya katılan donörlerden İzmir’de yaşayan psikolog Burcu Altıntaş (32) da İtalya’da yaşayan bir lösemi hastasına uyumlu olduğunu öğrendi. 2018’de Hikaye için donör olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde nazaranvli itfaiye eri Ali Sinan Batmaz (40) da ocak ayında lenf kanseri hastası bir çocukla yüzde yüz uyumlu olduğunun haberini aldı. Hikaye için yola çıkan donörler, diğer çocuklara umut olduklarını öğrendiklerinde büyük bir sevinç yaşadıklarını anlattı.

‘EŞLEŞME HABERİNİ 23 NİSAN ARİFESİNDE ALDIK’

Kampanyayla, 2019 yılında binlerce eşleşme ve ahenk bulunduğunu söz eden Hikaye’nin annesi Aksiyon Şen Yazıcı, “Binin üzerinde nakil gerçekleşti. Biz hayli hoş haberler almaya devam ediyoruz. Geçen hafta duyduk ki, Hikaye için donör olan biri İtalya’dan biriyle eşleşmiş. Kampanyamız yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın öteki ülkelerindeki çocuk ve yetişkinlere de güzellik ve can taşıyan bir kampanya oldu. Öbür hoş bir haber ise Kocaeli’den geldi. Kampanyanın başında donör olanlardan biri orada hasta bir çocukla eşleşmişti. Nakilin üzerinden 2 yıl geçmiş ve çocuk sıhhatine kavuşmuş. Bu haberi alınca epey keyifli olduk. Eşleşme haberinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na denk gelmesi epeyce kıymetli. Dünyanın bir ucundan başka ucuna birbirine can olmak mümkün. Tahminen de Hikaye Arin’in kendisi dünyadaki diğer çocuklarla bu biçimdece 23 Nisan’ı öteki türlü kutlamış olacak” tabirlerini kullandı.

Kampanyayı kurumsallaşıp dernek çatısı altında sürdürmeye devam edeceklerini açıklayan Yazıcı, “Donör olun umut olun ve kiminle eşleşirseniz eşleşin, yaşı kaç olursa olsun, sakın vazgeçmeyin demeye devam ediyoruz. Bizim kızımız için donör olmaya karar vermiş ve harekete geçmiş kişi de fazlaca memnun oluyor” dedi. Yaşanan şiddetli süreci anlattıkları bir kitap çıkarma hazırlığında olduklarını belirten Yazıcı, kitabın mayıs ayında çıkacağını duyurdu. Hikaye Arin’in son durumuyla ilgili de bilgi veren Aksiyon Şen Yazıcı, “Yarı uyumlu nakillerde ilik savaşı potansiyeli yüksek oluyor. Hikaye Arin’de de ilik savaşı oldu. Yüksek doz ilaç kullanmaya devam ediyoruz. İlik savaşı biraz kuvvetli bir müddetç. Umarız bir daha nakil sürecine gerek kalmaz” dedi.

‘4 YIL daha sonra BU HABERİ ALMAK BENİ ÇOK SEVİNDİRDİ’

İstanbul’da yaşayan Umut Özer (23), 2018 yılında kampanyayı duyar duymaz Hikaye için donör olmaya karar verdiğini belirterek, “Birkaç gün evvel Kızılay’dan aradılar. Yurt haricinden bir Türk vatandaşıyla eşleştiğim söylendi. Hangi ülke olduğunu bilmiyorum. Üzerinden 4 yıl geçtikten daha sonra bu haberi almak beni hayli sevindirdi. Bana bu telefon gelmeseydi günlük hayatımda donör olma sonucumı unutmuştum. Bir anda bu haberi almak beni epey onore etti. İnsanların bu hususta teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

‘DONÖR ADAYININ ASLA VAZGEÇMEMESİ GEREKİYOR’

İzmir’de yaşayan psikolog Burcu Altıntaş (32) kök hücre nakli yapılırken hiç bir acı hissetmediğini söyleyip şöyleki devam etti:

“Öykü Arin’in kampanyasında donör olmuştum. 2021 mayıs ayında dönüş oldu. Diğer bir hastayla eşleştiğim söylendi ve donör olup olmak istemediğim soruldu. Hasta İtalya’daymış. Büsbütün gönüllülük temeline dayalı olduğu için her basamakta devam edip etmek istemediğimi sordular. Donör adayının asla vazgeçmemesi gerekiyor. Hasta 5 gün özel bir ünitede nakle hazırlıyorlar sonrasındasında donör adayından alınan kök hücreyi naklediyorlar. O etapta donörün vazgeçmesi hastanın kaybedilmesine bile niye olabilir. Bunun bir nazaranv olduğunu düşünüyorum. Bizden alınan bir ünite kan bir beşere can olacaksa bu asli bir bakılırsav olmalı. Bunun bir kahramanlık olduğunu düşünmüyorum.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde itfaiye eri olan Ali Sinan Batmaz (40) da Hikaye’nin kampanyasında donör olup lenf kanseri bir hastayla eşleştiğini lisana getirdi. 2018’da donör olmaya karar veren ve geçen ocak ayında kendisiyle uyumlu bir hasta bulunduğunu tabir eden Batmaz, “Hasta çocukla yüzde yüz uyumlu olduğum açıklandı. Aile bireyleriyle dahil bu biçimde bir uyumluluk yakalamak biraz güç oluyormuş. Fakat çocuğun genel sıhhat durumu nakil için uygun olmadığı için nakil süreci bir süre ertelendi. bir daha aramalarını bekliyorum” diye konuştu.