Gerçek Hayattan Uyarlanan Netflix Dizisi ‘Inventing Anna’yı İzlerken Fark Etmediğiniz 21 Kostüm Ayrıntısı

Surdanoww

Member
Anna Sorokin’in gerçek dolandırıcılık kıssasından esinlenen Netflix dizisi ‘Inventing Anna’ şu sıralar listelerden düşmüyor. Diziyi izlerken gözünüze muhtemelen hiç çarpmayan en kıymetli ve enteresan kostüm bilgilerinı sizler için derledik! ????

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/kristenharri…

1. Öncelikle ‘Inventing Anna’ dizisinin kostüm dizaynlarını, daha evvel başarılı işlere imza atan Lyn Paolo ve Laura Frecon üstlenmiş.

2. Dizinin senaryo müellifi Shonda Rhimes, daha evvel ‘How to Get Away with Murder’ dizisinde bir arada çalıştığı Lyn Paolo’nun bu projede yer almasını bilhassa istemiş.

Laura Frecon ise bir daha tıpkı dizide Paolo’nun asistanlığını yapmış.

3. Artık de başrolümüz Anna’nın kıyafetlerine bir göz atalım… Dizinin mahkeme sahnesinde gerçek hayatta Anna Sorokin’in giydiği kıyafet birebir kopyalanmış!

Hatta Anna Sorokin ‘giyecek hoş bir kıyafetim olmadığı sürece mahkemeye çıkmam’ dediği için bu kıyafet oldukça bir ehemmiyet taşıyormuş.

4. Tıpkı mahkeme sahnesinde olduğu üzere dizayncılar Anna’nın Instagram hesabını baştan aşağı tarayarak gerçek hayatta giydiği kıyafetlerden esinlenmişler.

5. Üstüne üstlük gerçek Anna’nın arkadaşlarının da toplumsal medya hesaplarını karıştırarak giydikleri kıyafetleri ve üsluplarını not etmişler.

6. Bu yüzden yalnızca kostüm araştırma süreci iki ay sürmüş!

7. Gerçek Anna’nın Instagram fotoğraflarından oluşan duvarını da birebir kopyalamışlar.

8. Sıra alışverişe gelince sıklıkla ikinci el lüks kıyafetler satan Poshmark ve Farfetch üzere sitelere başvurarak mümkün olduğunca birebir kıyafetleri satın almışlar.

9. İnternet üzerinden bulamadıkları kıyafetlerin aynılarını ise kendi elleriyle tasarlayıp dikmişler.

10. Kıyafetlerin hepsini tasarlamaları ve satın almaları toplam 3 ay üzere bir süre almış.

11. Tasarımcılara göre Anna’nın günlük üslubu bahsedildiği kadar heybetli olmadığı için dizide daha ‘lüks’ bir Anna yaratmışlar.

Bilhassa alt sınıftan sosyeteye geçiş sürecindeki değişimini vurgulamak ve senaryoya bağlı kalmak istemişler.

12. İnanması sıkıntı lakin Anna karakteri için toplamda 3 binin üzerinde kıyafet ve kombin hazırlamışlar!

13. ‘Eğer Anna moda kesimini bilmeseydi New York’taki güçlü sosyete bayanlar onu asla ortalarına almazlardı. İş dünyası için ise daha çağdaş ve kadro elbise havası veren kıyafetler kullanmak istedik.’ diyor Paolo.

14. Anna karakterini canlandıran Julia Garner’ın kulakları delik olmadığından kıskaçlı ve mıknatıslı küpeler kullanmışlar ve aksesuar tasarımcısını bulmak hayli güç olmuş…

15. Yat sahnesinde Anna’nın Christian Dior markalı çantasının üzerine ismini işleyecekleri devir pandemi ötürüsıyla İtalya ülkeye girişlerini kapatmış!

bir daha de şaşırtan bir biçimde Dior’un çanta işlemesini yapması uzun sürmemiş.

16. bir daha yat sahnesindeki Alexander McQueen markalı kırmızı elbiseyi bir alışveriş merkezinden almışlar ve aksesuarları ona nazaran eklemişler.

17. Dizayncılar bir moda taktiği de veriyor: “Anna’nın kombinlerini birkaç farklı ünlü markayı karıştırarak yarattık zira gerçek moda hayranları, kıyafetleri tıpatıp podyumda gördükleri üzere giymezler.”

18. Anna’nın kıssası sonlara yaklaştıkça kıyafetleri ehemmiyet taşımaya devam ediyor. Karakterin bir kısım boyunca giydiği Theory elbisesi ve Valentino ceketini ise Anna’nın ta kendisinden ödünç almışlar.

19. Dizi ilerledikçe Anna’nın kıyafetlerinin biraz daha lüks olmaya ve ‘açılmaya’ başladığına şahit oluyoruz.

20. Uydurma intihar sahnesinde giydiği altın renk elbisesi için ilhamı 1930’lu yılların Hollywood’undan almışlar.

21. Son olarak kostüm dizaynında en büyük bütçenin ayrıldığı ve lüks kıyafetlerin tasarlandığı isim aslında Anna değil, Nora Radford olmuş!