Faik Öztrak: Bu vurdumduymazlıkla gelecek yıl daima birlikte taş yeriz

kunteper

Member
CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez İdare Şurası (MYK) toplantısı sürerken, partisinin genel merkezinde basın toplantısı yaparak gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “şimdilerde Atatürk’ün ismini ağzından düşürmediğini” söyleyen Faik Öztrak, “‘Yunan postalını Atatürk’e yeğleyen’ fesli Kadir’in vaazlarından Atatürk’ü öğrenen Erdoğan, şimdilerde Atatürk’ün ismini ağzından düşürmez oldu. Yetmedi, bizle Atatürkçülük yarışına çıktı. Yakında çıkıp, ‘Ben geçmişte aslına bakarsan Atatürkçüydüm’, ‘Geçmişte CHP’liydim’ derse, şaşırmayız” tabirlerini kullandı.

Tarımda üretici maliyetlerindeki artış karşısında takviyelerin yetersiz olduğunu belirten Öztrak, “Son bir yılda, gübre meblağları yüzde 168 ile yüzde 234 içinde zamlandı. Artık, çiftçimiz bu gübre artırımları ve bu yetersiz dayanakla, tarlasına gübreyi nasıl atacak? Bu vurdumduymazlıkla, gelecek yıl ekmek yerine, daima birlikte taş yeriz” dedi.

ERDOĞAN BİZİMLE ATATÜRKÇÜLÜK YARIŞINA ÇIKTI: ‘Yunan postalını Atatürk’e yeğleyen’ fesli Kadir’in vaazlarından Atatürk’ü öğrenen Erdoğan, şimdilerde Atatürk’ün ismini ağzından düşürmez oldu. Yetmedi, bizle Atatürkçülük yarışına çıktı. Yakında çıkıp, ‘Ben geçmişte aslına bakarsan Atatürkçüydüm’, ‘Ben geçmişte aslına bakarsan CHP’liydim’ derse, şaşırmayız. Çünkü kendisi koltuk için, Ulusal Görüş gömleğini fırlatıp atan kişidir. Kendisi, ‘Benim buyruk komuta merkezim, bana ‘Papaz elbisesi giyeceksin’ diyorsa, papaz elbisesini giyer, bu türlü masraf, bakılırsavimi yaparım’ diyen kişidir. Erdoğan’ın, girmeyeceği kılık, milliyetçilik dahil ayağının altına almayacağı kıymet yok. Tabi şimdiki buyruk komuta merkezinin kim olduğunu merak ediyoruz. Kendisini uyaralım, Atatürkçülerin giydiği elbisenin kumaşında Kuvay-ı Ulusala vardır. Müdafaa-i Hukuk vardır. O elbise Erdoğan’a birkaç vücut bol gelir.

2023 GAYELERİ PALAVRA OLDU: 2023’te, ulusal gelirimizi 2 trilyon dolara, fert başına gelirimizi 25 bin dolara, ihracatımızı 500 milyar dolara yükseltmeyi, işsizliği ise yüzde 5’e indirmeyi, bu biçimdece ülkemizi dünyanın en kuvvetli 10 iktisadı ortasına sokmayı milletimize taahhüt etti. Pekala, 2023 maksatları ne oldu? Millete verilen kelamlar ne oldu? Ben söyleyeyim, palavra oldu.

KELAMINI TUTMAYAN SİYASETÇİ DÜNYANIN HER YERİNDE ÖZÜR DİLER: Erdoğan’ın ‘2023’te yüzde 5’e düşüreceğim’ dediği işsizlik oranı ise yüzde 11,4 olacak. Erdoğan, 19 yıldır izlediği iktisat siyasetlerinin resmen iflas ettiğini kendi imzasıyla cümle âleme ilan ediyor. Sonuçta bırakın dünyanın en büyük 10 iktisadı ortasına girmeyi, Erdoğan’ın 2023’e iki yıl kala ülkemizi en kuvvetli 20 iktisat liginden bile düşürdüğü ortaya çıkıyor. Sonuç, Erdoğan millete verdiği kelamları tutmayan bir siyasetçidir. Kelamını tutmayan siyasetçi dünyanın her yerinde milletten özür diler ve koltuğu bırakır.

İŞTE BURASI KELAMIN BİTTİĞİ YER: Daha dün Malatya’da epeyce acı bir olay yaşadık. Gencecik bir vücut öğretmeni 23 yaşındaki Fedai Altun, atanamadığı için inşaat emekçisi olmuş. Çalıştığı inşaatta da elektriğe kapılarak hayatını yitirmiş. hayatını kaybetmedilk evvel sarayı ve avanesini etiketleyerek toplumsal medyadan attığı şu ileti aslında her şeyi özetliyor; ‘Beden eğitimi mezunuyum. 80,55 puan aldım. Sizin yüzünüzden atanamıyorum. Aile baskısı yüzünden, ağır kaidelerde çalışmak zorundayım. Bunun vebalini sanki kim ödeyecek? Ben hakkımı size helal etmiyorum.’ İşte burası kelamın bittiği yer.

SARAY SOSYETESİ ALDIKLARI MAAŞA UTANMADAN HUZUR HAKKI DİYOR: Bin bir fedakarlıkla yetişen evlatlarımızın hali bu. Pekala, ya Erdoğan’ın Saray sosyetesinin çocukları? Onların yedikleri önlerinde, yemedikleri gerilerinde. Bir değil, üçer, beşer maaş alıyorlar. Günlerini gün ediyorlar. Aldıkları maaşlara da utanmadan ‘huzur hakkı’ diyorlar. Milletin gencecik evlatlarında huzur kalmamış, en ağır kaidelerde çalışırken, elektriğe kapılıp, hayatını kaybederken, Saray maşallah ‘huzurdan’ hakkını alıyor. Pes doğrusu. Gençlerimiz bunlara hakkını helal etmiyorsa haksız mı? Erdoğan ve şürekâsının kendilerinin değil, milletin huzurunu düşünmesi için bu milletin daha kaç evladının hayatı sönecek?

FAKİRLEŞTİREN BİR BÜYÜME: Millet karnını bile hakikat dürüst doyuramıyorsa bu ülkede ayçiçek yağlarına, bebek mamalarına alarm takılıyorsa, fiyat etiketleri saat başı değişiyorsa, o büyüme iftihar edilecek bir büyüme değildir. O büyüme, fakirleştiren bir büyümedir. Erdoğan daha evvel ülkemizi, ‘İstihdamsız büyüme’ ile tanıştırmıştı. Artık de ‘yoksullaştıran büyüme’ ile tanıştırıyor.

DOLAR ARTTIKÇA ERDOĞAN’IN YANDAŞLARI ABAT OLUYOR: Dolar arttıkça Erdoğan’ın yandaşları abat oluyor fakat millet de helak oluyor. Bu yılbaşında minimum fiyat 385 dolardı. Artık 285 dolar. Erdoğan ve şürekası taban fiyatı artırmak için hâlâ 2022’ye randevu veriyor. Geçin bunları, birincinin çalışanın cebinden bu yıl çekip aldığınız 100 doları bir telafi edin bakalım. Taban fiyata derhal 992 lira artırım yapın. 2022’nin artırımını daha sonrasında, oturup konuşun. Erdoğan idaresi ülkemizdeki taban fiyatı Afrika düzebir daha düşürdü. Çok değil, bundan üç yıl evvel, ucube şahsım rejimi çabucak hemen iş başı yapmamışken tüm Avrupa’da en düşük minimum fiyat veren 13’üncü ülke idik. Bugün Arnavutluk’tan daha sonra Avrupa’da en düşük minimum fiyat veren ikinci ülke Türkiye. Bunun ismi yoksullaşma, fukaralaşma, zulümdür.

GELECEK YIL TAŞ YERİZ: 2020’de gübre ve mazot dayanakları hiç artırılmadı. Bu niçinle 2021 gübre ve mazot takviyesindeki artışları, iki yıllık diye düşünmeliyiz. Esere bakılırsa dayanaklarda, yüzde 20 ile yüzde 30 içinde bir artış var. Tek yıla bölerseniz, yılda yüzde 10-15 ortası bir artış yapar. Fakat yalnızca son bir yılda, gübre fiyatları yüzde 168 ile yüzde 234 içinde zamlandı. Artık, çiftçimiz bu gübre artırımları ve bu yetersiz dayanakla, tarlasına gübreyi nasıl atacak? Bu vurdumduymazlıkla, gelecek yıl ekmek yerine, daima birlikte taş yeriz.

KORKMAYIN, İSMİNE ÖBÜR BİR ŞEY DEYİN FAKAT KARA KIŞ FONU’NU DA KURUN: Genel Liderimiz yaşanacakları gördüğü için ısrarla ‘Kara Kış Fonu’ kurun dedi. ‘Elektrik üzerindeki TRT hissesini kaldırın’ demişti. Onu artık yapıyorlar anlaşılan. Lakin elektrikte asıl vatandaşımızı rahatlatacak olan kış boyunca KDV’nin kaldırılmasıdır. Bunun da vakit geçirmeden yapılmasını bekliyoruz. Korkmayın, ismine öteki bir şey deyin lakin Kara Kış Fonu’nu da kurun. Bu fonla kâfi ki milletimizi rahatlatın.

TÜRKİYE’YE KAYNAĞI BİLİNMEYEN 13,5 MİLYAR DOLAR GİRMİŞ: 2021’in birinci dokuz ayında Türkiye’ye, kaynağı belli kanallardan 31 milyar dolar para girmiş. bir daha birinci dokuz ayda net kusur noksan kaleminden kaynağı bilinmeyen para girişi ise 13 milyar 516 milyon dolar. Bu, tarihimizde en yüksek ikinci kaynağı belgisiz para girişi… Birincisi 2018’deydi lakin 2018’den fark şurada 2018’de seçim vardı. Haziran’daki seçimler öncesinde de Türkiye’ye olağan kanallardan para girmediği üzere 2018’in birinci 9 ayında Türkiye’den 8 milyar 900 milyon dolarlık para çıkışı olmuştu.

MİLLETTEN KORKMA, SANDIKTAN KAÇMA ERDOĞAN: Bizim yöneteceğimiz ülkede, kurallı iktisat olacak. Hukuk devleti olacak. kuvvetli kurumlar olacak. Öngörülebilirlik olacak. Pahalılığı, işsizliği, çaresizliği bitirmeye talibiz. Biz bu ülkenin tertemiz insanlarıyla birlikte, kimseyi dışlamadan, yepisyeni bir geleceği inşa etmek için geliyoruz. Biz hazırız, artık vakit tamam. Seçim periyodudur bu vakit. Milletten korkma, sandıktan kaçma Erdoğan diyoruz.

‘ŞEHİDE KELLE DİYENLER HAKKINDA TIPKI SAVCILAR NE YAPMIŞTIR?’

Öztrak, açıklamalarının akabinde soruları da cevapladı. ÂLÂ Parti Lütfü Türkkan hakkında TBMM’ye sunulan dokunulmazlık fezlekesi ile ilgili soruya Öztrak, şu karşılığı verdi:

“Siyasetçilerin, her türlü tenkide açık olması gerekir. Savcılığın hazırladığı fezlekeye gelince, savcıların milletvekillerinin kimliğine bakılırsa fezleke düzenlemeleri adalet hissini incitir. Hukuk önünde herkes eşittir, ikili standart olmaz. Siyasi partilerin de fezlekeleri, öç alma hissiyle siyasi linçe hizmet edecek biçimde değerlendirmelerini de hakikat bulmayız. Birebir savcılar, şehit yakınlarına hakaret ederek kovan AK Partili Belediye Lideri ile ilgili hangi süreci yapmaktadır, merak ediyorum. Şehide, kelle diyenler, bu ülkenin çiftçisine ‘Ananı da al git’ diyenler, şehit babasına ‘Karakteri bozuk’ diyenlere, kendisini eleştiren şehit anasını 4 yılla yargılatanlara… Bunlar hakkında birebir savcılar ne yapmıştır?” (ANKA)