Dizi oyuncusuna silahlı atak davasında karar

Karbulut

Member
Şişli’de dizi oyuncusu ve ve Best Model Of The World müsabakası birincisi Onur Seyit Yaran’ın silahlı taarruza uğramasına ait davada, sanık Serhat Okuducu “Kasten öldürmeye teşebbüs” hatasından 6 yıl 3 ay mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme sanığın tahliyesine de karar verdi. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Serhat Okuducu, Ses ve Manzaralı Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Şikayetçi Onur Seyit Yaran’ı ise avukatı temsil etti.

AVUKATI TAHLİYESİNİ TALEP ETTİ

Duruşma savcısı temel hakkındaki görüşünde, sanığın “Kasten öldürmeye teşebbüs” cürmünden 9 yıldan 15 yıla kadar mahpus istemiyle cezalandırılması tarafındaki mütalaasını tekrar etti. Sanık avukatı Mahmud Nedim Dağdelen mütalaayı kabul etmediklerini, müvekkilinin öldürme kastıyla hareket etmediğini, yaralama cürmünden karar verilebileceğini belirterek “9 aydır tutukludur. Tutuklu kaldığı müddet yatacağı süreyi karşılamaktadır” diyerek tahliye talebinde bulundu.

6 YIL 3 AY MAHPUS CEZASI VERİLDİ

Mahkeme heyeti, sanık Serhat Okuducu’ya “Kasten öldürmeye teşebbüs” hatasından evvel 10 yıl mahpus cezası verdi. Birinci haksız aksiyonun kim tarafınca başlatıldığı tespit edilemediği nedeni öne sürülerek indirim yaparak sanığı 7 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırdı. Heyet, sanığın duruşmalardaki olumlu halini de dikkate alarak cezayı 6 yıl 3 ay mahpus cezasına indirdi. Tutuklu kaldığı süreyi dikkate alan heyet, sanık Okuducu’nun tahliyesine de hükmetti. Bir üye hakim, sanık hakkında “Yaralama” kabahatinden karar kurulması gerektiği görüşünde olduğunu belirterek muhalefet şerhi düştü.

İDDİANAME

Olay, Nişantaşı Ihlamur Yolu Sokak’ta 22 Eylül 2020’de saat 18.45 sıralarında meydana gelmişti. Atak anı güvenlik kamerasına da saniye saniye yansımıştı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca olaya ait soruşturma kararında hazırlanan iddianamede, müşteki Onur Seyit Yaran ile sanık Serhat Okuducu’nun tartıştıkları, teze bakılırsa şüphelinin belinden çıkardığı silahı, müştekinin başına dayayarak “Seni geberteceğim, öl” dediği öne sürüldü. Sanık Serhat Okuducu’nun iki sefer tetiği çektiği, birinin ateş almadığı, ötekinin ise ateş alarak müşteki Yaran’ın omzuna isabet ederek faydalanmasına niye olduğu kaydedildi. Olay daha sonrası kaçan ve polis tarafınca yakalandıktan daha sonra tutuklanan sanık Serhat Okuducu hakkında “Kasten öldürmeye teşebbüs” kabahatinden 9 yıldan 15 yıla kadar mahpus istendi.

“ÖLDÜRME KASTIM YOK” DEMİŞTİ

Sanık Serhat Okuducu savunmasında, “Benim kimseyi öldürmek üzere bir kastım yoktu. Arkadaşla daha evvel meselemiz vardı, lakin halletmiştik. Spor salonu çıkışında selam verdim, elimi uzattım. Küfür etti. Ben Allah’ın selamını verdim, o selamımı almayıp küfür etti” demişti. Müşteki Onur Seyit Yaran ise sanıkla ortalarında rastgele bir küfürleşme yaşanmadığını belirterek “Kendi kendine hasımlık beslemiş demek ki. Arkadaşım Caner ile spor salonundan çıktıktan daha sonra ardımızdan geldi ve beni dürterek belindeki silahı gösterdi. Beni başımdan vurmaya çalıştı. Kaçmaya çalıştım. Kaçarken omzumdan vurdu” demişti.