Diyarbakır’daki koronaya yakalanan gebe öğretmen, aşı daveti yaptı

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Diyarbakır’da gebe olan 31 yaşındaki fen bilgisi öğretmeni Nuray Çolak, 10 Kasım’da rahatsızlanınca ailesi tarafınca hastaneye gdolayıldü.

Koronavirüs testi müspet çıkan 7 aylık gebe Çolak, Bayan Doğum ve Çocuk Hastalıklar Hastanesi’nde tedaviye alındı.

Gebe olduğu için aşı yaptırmayan Çolak, sıhhat durumu berbata gidince kız bebeği, sezaryenle alındı.

Asel Liya ismi verilen ve bir süre kuvözde kalan bebek, tedavisinin akabinde ailesine teslim edildi.

BEBEĞİNİ GÖREMEDEN ENTÜBE EDİLDİ

Nuray Çolak, bebeğini nazaranmeden Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Entübe edilen Çolak, 35 gün daha sonra hayata tutundu, ağır bakım servisine alındı. Burada bir süre takip edilen Çolak, teneffüs ritminin olağana dönmesiyle polikliniğe yatırıldı.

“KAVUŞTUĞUM AN ÇOK GÜZELDİ”

Tedavisi süren Nuray öğretmen, hastane enfeksiyonu ve koronavirüs riski niçiniyle kısa vadeli de olsa yaklaşık 2 ay daha sonra bebeğine sarılabildi. Hastanede bebeğinin fotoğraflarına bakarak gün sayan Nuray Çolak, hamilelere aşı davetinde bulundu. Nuray Çolak, “Bebeğime kavuştuğum an hayli hoştu. Kalp ritmimi dinlesin, beni tanısın diyerek başını kalbime koydum. Çok hoştu. Bebeğime Asel Liya ismini verdik. Birinci bebeğim” dedi.

“O SÜRECİ HATIRLAMIYORUM”

Bebeğini kaybetme dehşetiyle aşı olmadığını söyleyen Çolak, yaşadığı süreci şu biçimde anlattı:

“Gebelik sürecinin bitmesini bekliyordum fakat yakalandım. Hastalık sürecinin pek fazla hatırlamıyorum. Başta soğuk algınlığı sandım, ağzım kuruyordu, nefes alamıyordum. ondan sonrasında beni hastaneye getirdiler, tedavi sürecim başladı. Yaklaşık 1 ay entübe kaldım. O süreci hatırlamıyorum. Aşı sonucunı, tabipler bana bırakmıştı. Hamileler, benim üzere düşünmesinler. Korkulacak hiç bir şey yok. Aşı olsunlar. Zira hamileler epey ağır atlatıyor. Aşıyla bunun önüne geçebiliriz. Hepsini aşı olmaya davet ediyorum.”

“DELTA VARYANTI HAMİLELERDE AĞIR SEYREDİYOR”

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ağır Bakım Servisi Sorumlusu Doç. Dr. Hakan Akelma, Nuray Çolak’ın, bebeği sezaryen ile alındığı gece entübe edildiğini belirterek, şu biçimde konuştu:

“hemen sonrasındaki periyotta hastamız 25 günlük bir periyotta Covid-19 ağır bakımda entübe olarak izolasyon mühletini geçirdi. İzolasyon mühletinden daha sonra genel ağır bakıma aldık, en az bir 8-9 gün takip ettik. Hastanın solunumsal olarak parametreleri güzele gittikten daha sonra hastayı 35’inci gününde ekstübe ettik. Rehabilite edip, meskendeki oksijen sisteminin hazırlanmasıyla taburcu etmeyi düşünüyoruz. Bebeği sağ salim almamız ve anneyi de erken entübe etmemiz olumlu sonuçlandı. Meskeninde bebeğiyle artık baş başa vakit geçirebilecek. Omicron varyantı bulunmasına karşın hala toplumda Delta varyantı epeyce fazla. O yüzden hamileler için risk hiç bir vakit değişmiyor. Hamilelerin kesinlikle ve kesinlikle aşılanması lazım. Bebeğe hiç bir ziyanı olmadığını düşünüyoruz. Geçen 2 yıllık süreçte de çabucak hemen gebelikle ilgili aşılanan şahıslarda olumsuz bir durum almadık. Delta varyantı hamilelerde ağır seyrediyor. Bu yüzden hamilelerin hiç bir biçimde aşılarını ihmal etmemesi lazım. Nuray, bize yeni yılın bir mucizesiydi.”