Bursa’da eşini öldürüp balkonda poz veren şahsa ağırlaştırılmış müebbet

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Bursa’nın Osmangazi ilçesi Yunuseli Mahallesi’nde geçtiğimiz Nisan ayında, özel bir şirkette çalışan Aygül Yıldız sabah işe gitmek üzere yola çıktı.

Aygül Yıldız, yolda boşanma kademesindeki fabrika çalışanı eşi Mehmet Yıldız ile karşılaştı.

Çift içinde çıkan tartışmada Mehmet Yıldız, belinden çıkardığı tabancayla Aygül Yıldız’a üç el ateş ederek öldürdü.

Mehmet Yıldız’ın, Aygül Yıldız’ın yanına gelip konuştuğu anlar etraftaki güvenlik kameralarına yansımıştı.

ÇIKTIĞI BALKONDA İKNA EDİLDİ

Olayın akabinde kaçan Mehmet Yıldız Yıldırım ilçesi Erikli Mahallesi Akpınar Caddesi´nde bir meskende saklanmıştı Adrese operasyon düzenleyen polislerin ‘teslim ol’ daveti üzerine Yıldız, meskenin balkonuna çıkıp tabancayı başına dayayarak intihara kalkıştı. Yaklaşık 1,5 saatlik çalışmayla ikan edilip gözaltına alınan Yıldız, tutuklandı.

KARAR DURUŞMASI GERÇEKLEŞTİ

Bursa 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesine açılan davada Mehmet Yıldız, karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. Duruşmada taraf avukatları ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın avukatlarının yanı sıra, öldürülen Aygül Yıldız’ın anne ve babası ve Bursa’da bulunan Bayan Platformu üyeleri hazır bulundu. Mehmet Yıldız ise tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

CİNAYETİ İŞLEDİĞİ SÜRECİ ANLATTI

Mahkeme heyetinin son kelamını sorduğu Mehmet Yıldız, kaçarak evlendikleri eşiyle birinci senelerda hiç bir sorun yaşamadıklarını belirtip, “Aygül ile ailesinin oturduğu dairenin üst katına taşındık. O günden daha sonra anne ve babasının evliliğimize müdahale etmesi kararı, ortamızda problemler olmaya başladı. Bir keresinde tartışmanın akabinde 3 gün meskene gelmedim. Döndüğümde Aygül beni meskene almadı. Sıkıntılarımız devam edince eşim hakkımda uzaklaştırma sonucu aldırdı.

TÜKÜRDÜĞÜNÜ SAV ETTİ

Çocuğumuzu nazaranmez hale geldim. Olay günü yanında kaldığım annem paklık yapacaktı. Konutta sakladığım tabancamı, annemin bulmaması için yanıma aldım. sonrasındasında, Aygül ile konuşmak için yanına gittim. Kendisine, ‘niçin bunu yapıyorsun, çocuğu benden uzaklaştırıyorsun’ diye sordum. Bana, ‘Sen ne biçim erkeksin’ diyerek yüzüme tükürdü. Çocuğumuzu göstermeyeceğini söylemiş oldu.

“ÇOK ÜZGÜN VE PİŞMANIM”

Uyarıp, silahımı gösterdim. ‘Beni vuramazsın’ diyerek yüzüme bir defa daha tükürdü. Bunun üzerine silahımı çıkartıp ateş ettim. Kendime geldiğimde babamın konutundaydım. Başımıza bu biçimde bir olay nasıl geldi bilmiyorum. Berbat bir alışkanlığım yoktu. Çok üzgün ve pişmanım. Takdiri mahkemeye bırakıyorum” dedi.

ANNESİ BİLEREK ÖLDÜRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ

Tarafların avukatlarının savunmasının akabinde duruşmada kelam alan, öldürülen genç bayanın annesi Rahime Yıldırım, sanığın kızını bilerek ve tasarlayarak öldürdüğünü belirtip en ağır biçimde cezalandırılmasını istedi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET MAHPUS

Duruşmaya verilen ortanın akabinde mahkeme heyeti, sanık Mehmet Yıldız’ı, ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Yıldız hakkında indirim uygulanmadı.