“Ben 5’li çetelerin adamı değilim”

kunteper

Member
CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, bugün İzmir’de Büyükşehir Belediyesi’nin İzDönüşüm Fabrikası açılışına katıldı. Açılış merasiminde konuşan Kemal Kılıçdaroğlu şunları söylemiş oldu:

“Büyük kentlerde yaşayanlar şunu görür. Bir çekçeği vardır çöplerden kağıt, plastik atık toplar. Sigortası yoktur, iş garantisi yoktur. O gün ne kadar kazanacağı aşikâr değildir. İstikrarlı bir geliri yoktur. Aile hayatı bile tehlikededir. ötürüsıyla bu insanlara daima sahip çıkmak istemişimdir, örgütlemek istemişimdir. Bunların da haklarının olması lazım. Bunlar çalışıyorlar, alın teri döküyorlar, kazanmaları lazım. Yarın yaşlanacak bu beşerler, bunların toplumsal güvenlikleri lazım. Hastalanacak kendisi, ailesi, çocukları doktora gidecekler. Sıhhat harcamalarının fazlaca kıymetli olduğunu da biliyorum. Bir biçimiyle bunların toplumda onurlu bir birey olarak yaşamaları gerekiyor ve bunun gayretinin verilmesi gerekiyor.

“ÇÖP DİYE DIŞARI ATTIĞIMIZ PEK ÇOK ŞEY ASLINDA BİR SERVET”

Burası eski bir tesis, lider burayı evvel satın aldı. Buraya büyük bir yatırım yaptı. Yatırım yaptıktan daha sonra evet buraya çöp, kağıt, karton, plastik getiren bir epeyce insanın bir garantisinin olması lazım. Belediye söylemiş olduğiniz o beldede yaşayan her bir yurttaşın hakkını ve hukukunu teslim eden kurum demektir. Belediyenin nazaranvi budur. Beldede yaşayan her insanın huzurlu olmasını ister. Beldede yaşayan her insanın parka giderken, denizin kenarında gezerken, meydanlarında, caddelerinde, sokaklarında gezerken pak bir kent görmek ister. Bizim çöp diye dışarı attığımız, kullanmadığımız bir hayli şeyin aslında bir servet olduğunu artık bütün dünyada biliyor, hepimiz biliyoruz. Bu serveti bir daha iktisada kazandırılırken insan ögesinin göz arkası edilmemesi lazım.

“BEN 5’Lİ ÇETELERİN ADAMI DEĞİLİM”

Sizin arkadaşlarınızla İstanbul’da birden çok toplantı yaptım. Üniversiteyi bitirip sizin işlerinizi yapan kardeşlerimi, arkadaşlarımı da gördüm. Sizlere seslenmek isterim. Ben 5’li çetelerin adamı değilim. Ben lordların, baronların adamı değilim. Ben sizin yanınızdayım, alın teri dökenlerin yanındayım. Çalışanların yanındayım. Alın terini hak edenlerin yanındayım. Bu ülkede her insanın karnı doyduğu vakit huzur gelir bu ülkeye. her insanın karnının doymadığı, yoksulun ezildiği, varlıklılara da büyük kaynakların aktarıldığı bir iktisat tertibi, bir neoliberal ekonomik sistemi asla kabul etmiyorum. Altta kalan ezilsin, üstte kalan zenginleşsin olmaz efendim. Toplumsal devlet söylemiş olduğiniz işin temelinde her insanın karnının doyması vardır. Devletin toplumsal olması için sizin hakkettiğiniz emeğinizin karşılığının verilmesi lazım aksi biçimde o devlet toplumsal devlet olmaz.

“EVİNİZE AKŞAM HUZUR İÇİNDE DÖNMENİZİ SAĞLAMAK”

Belediye liderimiz Tunç Beyin bu bağlamda attığı adım son derece kıymetlidir. Evet evlatlarınız var, hoş evlatlarınız var. şüphesiz o evlatların sizden beklentileri var, olağan olarak cep telefonları isteyecekler, elbette tabletler isteyecekler, olağan olarak daha düzgün bir hayat üslubu isteyecekler, onlarda bir tatil yapmak isteyecekler. ötürüsıyla bu tesis bir daha alınıp, bir daha inşa edilmesinin ötesinde bir anlayışı da bir daha inşa ettiği için benim açımdan son derece pahalıdır. Sizleri burada huzur ortasında görmek, konutunuza akşam huzur ortasında dönmenizi sağlamak olağan olarak belediye liderimizin da maksatlarından bir adedidir. Beldeye hizmet ediyorsa yalnızca caddesini, parkını yapmak değil, o beldede yaşayan insanların huzurunu da sağlamak zorundadır.

“HİÇBİR ÇOCUĞUN YATAĞA AÇ GİRMEDİĞİ BİR TÜRKİYE”

Belediye lideri arkadaşlarıma şunu da söylemiş oldum; bulunduğunuz beldede, yönettiğiniz kentte, hiç bir çocuğun yatağa aç girmediği bir nizamı inşa edeceksiniz. Allah nasip ederse bunu Türkiye genelinde de yapacağız. Bu topraklarda, bu mübarek Anadolu topraklarında, Anadolu’da, Trakya’da hiç bir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye’yi inşa etmek zorundayız.

NEŞET ERTAŞ’I ANDI

Bakın bugün Neşet Ertaş’ın mevt yıl dönümü. Anadolu’nun yetiştirdiği bir kıymet Neşet Ertaş, sazıyla ve kelamıyla hepimizin gönlünde taht kuran bir halk ozanı. Onun yaşadığı dramlar şüphesiz hepimizin malumu ancak giderken sazını bıraktı, kelamını bıraktı, sesini bıraktı ötürüsıyla bu topraklar mübarek topraklar. Ve bu topraklarda her insanın huzur ortasında yaşamasını isterim. Bunun çabasını vermekte kişisel olmuyor. birlikte olursak bu çabayı muvaffakiyetle taçlandırmış oluruz. yeniden hepinizin huzurunda belediye başkanımı yürekten teşekkür ederim. esasen bu gayretler kararıdur ki Avrupa mükafatını de İzmir aldı ve kendisi bir mükafatla taçlandırıldı.”