Babacan: Mart 2023’te baskın seçim ihtimali var

kunteper

Member
DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan gündeme ait değerlendirmede bulunurken İstiklal Caddesi’ndeki hücumla ilgili açıklamaların yetersiz olduğunu vurguladı.

Sözcü‘ye konuşan Babacan, “Terör saldırısı hâlâ soruşturma basamağında. Birtakım bilgiler sızıyor ya da sızdırılıyor ancak bizim bilmediğimiz de bir fazlaca konu var. Şu anda iktidara karşı en kıymetli muhalefet bloğu Altılı Masa. Altılı Masa kuvvetle olası 6 ay daha sonra bu ülkenin başına geçecek. Bu cins kıymetli evraklarda Altılı Masa’nın şimdiden bilgilendirilmesi lazım. Bunu bilmek hakkımız. Devlet kurumlarının başındaki beşerler tarafınca bilgilendirilmemiz lazım, siyasetçiler tarafınca değil. İçişleri Bakanı gelmiş, anlatmış… Zerre kadar kıymeti yok. İnanmayız söylemiş olduklerine. Cumhurbaşkanının dediğine de güvenmeyiz. Birbirini tutmuyor çünkü” dedi.

Para transferi haberleri üzerinden iktidarı eleştiren Babacan, “Ayağına gidip kapı kapı dolaşmak zorunda kalıyorsunuz. Birisi ‘15 Temmuz’un finansörü’ diye suçladığınız ülke. Gidip yalvarıyorsunuz. Öbürü ‘katil’ diye, ‘dosyayı vermem’ diye suçladığınız ülke. Gidip yalvarıyorsunuz. Yalvar yakar borç para alıyorsunuz. Milletlerarası münasebetlerde o kadar tehlikeli bir şey ki… O borç verilirken karşılığında neler oluyor? Onu da bilmiyoruz. İktidara geldiğimizde bakacağız, evraklarda var ise bakılırsaceğiz ya da ‘Sizin eski Cumhurbaşkanınızın bu biçimde bir kelamı vardı, ne yapacaksınız?’ diye bize soracaklar. Şayet devlet taahhüdü ise yazılı kayıtlı bir şeyse devlette devamlılık var yapacaksınız… Lakin sözlüyse de kimse kusura bakmasın biz de kelama itimat yok” sözlerini kullandı.

‘ERDOĞAN BANA ‘BU DEDİKLERİNİ YAPARSAM BEN VİLAYET LİDERİ, İLÇE LİDERİ BULAMAM’ DEDİ’

Babacan ayrıyeten, “Onlar harcayacak, borç bize kalacak. İkili borçlanma bizim hiç yapmadığımız bir şey. Bir ülkeyle ikili mutabakat ile borçlanmadık. Tek şahıstan borç aldığınız vakit kesinlikle borcunuz birikmeye başlar. Dış borç büyüyor, yanında da binalar yükseliyor. Lakin bu binalar döviz üretmiyorlar, sorun orada. Ben 2012’de diyordum ki, ‘Sanayiden inşaata yanlışsız büyük bir kayma var.’ Düzeltmeye çalıştık, yasa tasarıları hazırladık. En son Erdoğan bana ‘Bu dediklerini yaparsam ben vilayet lideri, ilçe lideri bulamam’ dedi” diye konuştu.

‘TEŞKİLATLARIMIZ BUNA ŞİMDİDEN HAZIR’

Haziran 2023’te yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri tarihi konusunda konuşan Babacan, “Mart 2023’te bir baskın seçim olma ihtimali var. Teşkilatlarımız buna şimdiden hazır” dedi.

Babacan, “Sayın Erdoğan’ın ‘Zamanı geldiğinde ben de bırakacağım’ kelamlarını samimiyetle dediğine inandınız mı? Önümüzdeki seçimde sandıkta yenilse bile bırakmayacağına ait tasalar var. Kenara çekilmemek için akla gelmeyecek metotlar deneyebilir mi?” sorusuna şu karşılığı verdi: “AKP’de ‘3 dönem’ kuralının işlediği sırada tahminen bir süre bunu samimi olarak düşünmüş olabilir. Ancak 2014 yılında Cumhurbaşkanlığına seçildi lakin partinin genel başkanlığını bırakmadı. ‘3 dönem’ kuralı büsbütün yerle bir edildi.”

“Şöyle sandıkları daima birlikte bir patlatalım” diyen Babacan, “Açık orta seçimi alalım, daha sonrasında hiç kimsenin ne söyleyeceği laf ne de yapabileceği bir iş kalır” diye konuştu.

Altılı Masa’nın ‘tek adam rejimi olmasın diye’ uğraştığını söyleyen DEVA başkanı, “Bizim adayımız çıkacak, siyasi taahhütte bulunacak. Genel liderlerden birisi aday olursa kendi partisinde çoğunluğu olmayacağı için herkes bir ortada durmaya mecbur. O yüzden ben bu masanın ‘merkezçek kuvveti’ var diyorum. Şu anda Erdoğan niçin Devlet Bahçeli’nin yükünü çekiyor ki? Parlamentoda AKP’nin çoğunluğu olmadığı için… Geçiş sürecini fazlaca önemsiyoruz. (Meclis çoğunluğunu elde edemezsek) 6 ay, 1 yıl, 2 yıl diye düşündüğümüz süreç tahminen de 5 yıl devam etmek zorunda. Onun için dürüst, kelamında duran bir aday lazım” dedi.

‘ÇIKIP KONUŞSAM ÂLÂ OLURMUŞ’

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği ‘Helalleşme’ konusunda Ali Babacan, zihnine takılı kalan mevzunun 2017 referandumu olduğunu belirtti ve “O referanduma giderken, 2015’te ‘Ben artık konuşmayacağım zira siyaseti bırakıyorum’ diye karar almıştım. Referandumu soranlara bunun yanlış olduğunu söylemiş oldum. Ama kamuoyunun önüne çıkıp açıklama yapmadım. ‘Bu iş yanlış. Başkanlık Sistemi dedikleri bu ucube sistem yanlış’ demedim. Çıkıp konuşsam düzgün olurmuş” dedi. (HABER MERKEZİ)