Azerbaycan’dan yangınla gayrete dayanak grubu geldi

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Türkiye günlerdir farklı noktalarda çıkan orman yangınlarıyla gayret ediyor.

Yangınla uğraşa dayanak için Azerbaycan’dan bir grup yurda giriş yaptı.

Türkiye Gürcistan hududundaki Sarp Hudut Kapısı’ndan 41’i itfaiye aracı olmak üzere toplam 53 araçla gelen 220 işçi, Artvin Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya ve Vilayet Afet Acil Durum Müdürü Mehmet Salih Avcı tarafınca karşılandı.

GRUP YANGIN BÖLGESİNE HAREKET ETTİ

Sarp Hudut Kapısı’na gelen kimi vatandaşlar da yangın söndürme faaliyetlerine katılacak takıma Türk ve Azerbaycan bayrakları ile sevgi gösterisinde bulundu.

Konvoy halinde Hopa ilçesine gelen gruba Artvin Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce yemek ikram edildi, araçlara yakıt ikmalinin akabinde takım yangın bölgesine hareket etti.

”BİZ KARDEŞ TÜRKİYE’MİZİN YANINDAYIZ”

Gruptan sorumlu Albay Nazar Bağışov gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de yaşanan yangınlarla çaba için buraya geldiklerini söylemiş oldu.

Bir an evvel yangın bölgesine ulaşmak için durmadan yola devam edeceklerini belirten Bağışov, “Biz yangınların söndürülmesine hazırız. Tüm alet edevatımızı yanımıza aldık. Deneyimli meslektaşlarımızla yangınların söndürülmesi için celp olduk. Biz kardeş Türkiye’mizin yanındayız. Her vakit her şeyde Türkiye’nin yanında olacağız. Sağ olsun Türkiye.” diye konuştu.

”BUNDAN GURUR DUYDUM”

Vatandaşlardan Abdullah Özer de iki devlet tek millet olmanın verdiği güçle yangınlarla uğraş için yurda gelen Azerbaycan grubunu karşılamak emeliyle Türk ve Azerbaycan bayraklarıyla süslediği tırıyla Trabzon’dan buraya ulaştığını lisana getirdi.

Takımı karşılamak için Sarp Hudut Kapısı’nda 6 saat beklediğini tabir eden Özer, “Bizim için Azerbaycan ve Türkiye’nin farkı yok. Orası da Türk toprağı, burası da. Kardeşlerimiz bu coğrafyadaki Türk topraklarındaki yangını söndürmek için burada. Bundan gurur duydum.” dedi.

”VAR OLSUN AZERBAYCAN HALKI”

Hakan Ekşi de 10 gün evvel askerden terhis olduğunu belirterek, takımı karşılamak için 10 saattir Sarp Hudut Kapısı’nda beklediğini söylemiş oldu.

Ekşi, “Azerbaycanlı kardeşlerimizi karşılamaya geldim. Çok gurur duydum. Var olsun Azerbaycan halkı. İki devlet, tek millet anlayışıyla Azerbaycan halkına teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı.