Ankara’da veterinere cinsel atak davasında mahpus cezası

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Prof. Dr. Hasan Bilgili, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde öğretim üyesi olduğu 2019 yılının nisan ayında, kendisine ilişkin hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.’ye cinsel hücumda bulunduğu argümanıyla gözaltına alınıp tutuklandı, çabucak sonrasında savcılık tarafınca resen tahliye edildi.

Olayla ilgili idari soruşturma kapsamında üniversitedeki nazaranvinden çıkarılan Bilgili ile yardımcısı veteriner tabip Serkan Durmaz hakkında ‘cinsel istismar’, jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt hakkında ‘delilleri yok etme’ cürmünden dava açıldı.

Tutuksuz 3 sanığın Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanması sürüyor.

İKİNCİ DAVA ASLİYE CEZA MAHKEMESİ’NDE

Cinsel istismarla ilgili görülen davada sanık Serkan Durmaz, olay günü Ç.B.’ye alkolün tesirinden kurtulması için damar yolu açarak serum verdiğini söylemişti.

Ç.B.’nin avukatı, Durmaz hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, ‘cinsel saldırı’ hatasından daha sonra müştekiyi etkisiz hale getirmek gayesiyle damar yolu açarak, serum enjekte ettiği tarafında şikayette bulundu.

Yürütülen soruşturma kapsamında, Serkan Durmaz hakkında ‘Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Üslubu İcrasına Dair Kanun’a aykırılık’ (yetkisiz tıbbi müdahale) kabahatinden 5 yıl mahpus istemiyle ikinci dava açıldı.

‘YARDIM MAKSATLI YAPTI, CÜRÜM OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ’

Ankara 45’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşması yapıldı.

Tutuksuz sanık Serkan Durmaz, duruşmaya katılmazken, Ç.B. ile taraf avukatları hazır bulundu. Sanık avukatı, müvekkilinin yardım maksatlı damar yolu açarak serum taktığını kabul ettiğini belirterek, “Müvekkilimin birinci yardım sertifikası var. Yardım emelli yaptığı hareketin cürüm olduğunu düşünmüyoruz. Beratını talep ediyoruz.” dedi.

‘AMACI CİNSEL HÜCUM HATASINI GİZLEMEKTİR’

Kelam alan Ç.B. ise kendisinin de veteriner doktor olduğunu, okulda beşere müdahale edilmeyeceği tarafında dersler aldıklarını belirterek, “İlk yardım kuralları; nefes yolu açmak, kalp masajı yapmak ve bu sırada 112’ye bilgi vermektir ya da en yakın hastaneye götürmektir lakin burada müsaadesiz bir biçimde damar yolu açarak serum takmak kelam konusudur. 112 aranmadığı üzere yaklaşık 200 metre aralıkta bulunan hastaneye de gdolayılmedim. Sabaha kadar alıkonuldum. Bu hareket birinci yardım için değil, cinsel hücum hatasını gizlemek için yapılmıştır. Sanığın en ağır biçimde cezalandırılmasını istiyorum.” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, sanık Serkan Durmaz’a ‘yetkisiz tıbbi müdahalede bulunmak’ hatasından 1 yıl 8 ay mahpus cezası verdi.

‘BU KARAR ÖTEKİ DAVA İÇİN UMUT OLDU’

sonucun bir nebze olsun içini rahatlattığını söyleyen Ç.B. ise “Diğer davadan da en ağır biçimde ceza almalarını istiyorum. Bu olay tüm hayatımı etkiledi. Bunlar yüzünden mesleğimi yapamıyorum. Hala büyük bir travma yaşıyorum. Bu, yıllar geçse de unutulacak bir şey değil. Benim içimi, adaletin yerini bularak en ağır cezayı almaları rahatladır. Bu karar, başka davada tüm sanıkların ceza alması için bir umut oldu. Benim üzere bu biçimde bir olay yaşayıp susmak zorunda kalanlara inşallah bu bir umut olur. Yaşadıklarımdan daha sonra beni yalnız bırakmayarak dayanak olan insanlara teşekkür ediyorum.” dedi.