Aksaray’daki dayakçı ögretmenin eski öğrencileri de şikayetçi oldu

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Türkiye geçtiğimiz hafta bir öğretmen şiddetine şahit oldu.

Aksaray’ın Ortaköy ilçesindeki Şehit Salih Aksu Ortaokulu’nda nazaranv yapan matematik öğretmeni Ali İstek Y., 14 Aralık günü bir öğrencisi ‘Hocam, T.K. size küfretti’ deyince sınıftaki T.K.’yi koridora çıkardı.

Erkek öğrenci T.K.’ye niye küfrettiğini soran Ali İstek Y., onu tekraren tokatlayıp, boğazını sıktı.

Gürültüleri duyup, sınıftan çıkan teknoloji ve tasarım öğretmeni Gülcan Ünlü, burnu kanayan T.K.’yi meslektaşının elinden aldı.

Olay anı güvenlik kamerasına yansırken, T.K. de yaşadıklarını babası Duran K.’ye anlattı. Oğlunu hastaneye götüren Duran K., 10 günlük rapor alıp, savcılığa kabahat duyurusunda bulundu.

Ayrıyeten Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü, nazaranvden uzaklaştırdığı Ali İstek Y. hakkında idari soruşturma başlattı.

ÖĞRETMEN HAKKINDA İDDİANAME HAZIRLANDI

Ortaköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Ali İstek Y. hakkında ‘beden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan bireye karşı, kamu nazaranvlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüyü kullanmak suretiyle sıradan yaralama’ kabahatinden 1,5 yıla kadar mahpus cezası istendi.

ESKİ ÖĞRENCİLERİ OLAYA DAHİL OLDU

T.K.’nin darp imgelerinin akabinde Ali İstek Y.’nin 2004- 2007 yılında Sakarya’da nazaranv yaptığı okulda da şiddet uyguladığını öne süren öğrenciler, CİMER’e başvurdu.

“PSİKOLOJİK PROBLEMLERİ OLAN BİR ÖĞRETMENDİ”

Ali İstek Y.’nin hem fizikî birebir vakitte ruhsal şiddet uyguladığını tez eden öğrencilerden G.K. (28) şikayetinde, “2004 -2007 yılları içinde Sakarya Erenler Yazılı İlköğretim Okulu’nda matematik öğretmeni olarak vazife yapıyordu. O periyotta bana ve sınıf arkadaşıma ruhsal ve fizikî şiddet uygulamıştır. Ağır hakaretler, aşağılama, bizden bir şey olmayacağına dair argo ithamlarda bulunuyordu. Üst sınıf ayrıntılarını de bize sorup, bilmediğimizde şiddet uyguluyordu.

“ÇORAPLARINI KOLLATIRDI”

Aksaray’daki bu olayı görür görmez bize yaptığı şiddet aklıma geldi. Örneğin, öğretmen masası altına sokup, çoraplarını koklatıyordu. Çöp kovasının üstüne oturturdu. Bunun yanında sınıfın masa ve duvarlarını sildirip, dolapların gerisine sokuyordu. Bunlara şahsen şahit olduk ve şahsen yaşadık. Bu olaylar, travma olarak beynimize kazandı. Ruhsal problemleri olan bir öğrenmendir ve canı sıkıldıkça ‘siz bir b*kdan anlamazsınız’ diyerek dersi bırakırdı. 15 yıl evvel hem kelamlı hem ruhsal tıpkı vakitte fizikî şiddet gördük. Biz yaşadık, öbür çocukların bu travmaları yaşamasını istemiyoruz”
dedi.

“BAŞKA ÇOCUKLAR YAŞAMASIN”

Bir öbür öğrenci N.C. de (28), CİMER’e yaptığı şikayetinde, “O periyotta bana ve öbür sınıf arkadaşlarıma ruhsal tıpkı vakitte fizikî şiddet uygulamıştır. Hakaretlerde ve aşağılamalarda bulunmuştur. Lise seviyesi sorup, bilmediğimizde şiddet uyguluyordu. Öğretmen masası altına sokup, çoraplarını koklatır ve kitap dolabı ardına sokup ‘sen bir böceksin’ deyip, örümcek ağı olan yerde bekletirdi. Çöp kutusunun üzerine oturtup, ‘sen çöpsün’ diyerek ders sonuna kadar bekletirdi. Sorduğu soruları bilemeyince ıslak bezle sıraları sildirdi. Şayet silmeksek ıslak bez ile yüzümüze vurur ve sırtımıza yumruk atardı. Psikolojisi bozuk bir öğretmendi. O periyot Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafınca soruşturma başlatılmış, derse girdiği ve darbettiği öğrencilerin tabirine başvurulmuştur. Soruşturma daha sonrası öğretmenin nazaranv yeri değişmiştir. 15 yıl evvel bu olayları yaşadık. ‘Başka çocuklar yaşamasın’ diyerek CİMER’e şikayette bulunduk” tabirlerini kullandı.

“ÖĞRETMENDEN AİLESİNE TEHDİT”

T.K.’nin ailesinin avukatı Ali Oğuz Şahin de Ali İstek Y.’nin düzmece toplumsal medya hesabından aileyi tehdit ettiğini belirterek şunları söylemiş oldu:

“Öncelikle Türkiye’nin dört bir tarafınca arayıp destekleyen herkese aile ismine teşekkür ediyorum. Bu düzgün niyetli iletilerin dışında aileyi, toplumsal medya üzerinden alçakça tehdit eden bildiriler da aldık. Ortaköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayete bulunacağım. Bunun yanında Sakarya vilayetinden bana ulaşan bireyler, Ali İstek Y. tarafınca T.K.’ye emsal biçimde öğrencilik senelerında şiddete uğradıklarını belirtti. Bu son olayın yaşanmasıyla beraber CİMER üzerinden şikayette bulunduklarını ve en kısa vakitte yaşadıkları yerleşim yerlerindeki Cumhuriyet başsavcılıklarına şikayette bulunacaklarını ilettiler.”

Avukat Şahin, Ali İstek Y.’nin mahkemece isimli denetim sonucuyla özgür bırakılmasını itiraz edip, tutuklanmasını talep edeceklerini söylemiş oldu.