Ahmet Davutoğlu: Suriye’de Kürtler için federasyon sonucu alınırsa hürmet gösterilmeli

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Rudaw’dan Maşallah Dekak’a konuştu.

Dışişleri Bakanlığı periyodunda Esad idaresine ömür biçen ve Emevi Camii’nde namaz kılma taahhüdünde bulunan Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye siyasetine ait soruları da yanıtladı.

“KÜRTLER İÇİN FEDERASYON KARARI ALINIRSA HÜRMET GÖSTERİLMELİ”

Davutoğlu, Dekak’ın “Kürtlerin Rojava’da, Suriye Kürdistanı’nda otonomi, özerklik ya da federasyon taleplerini nasıl karşılıyorsunuz? Destekliyor musunuz, karşı mısınız?” sorusu üzerine Suriyelilerin Kürtler için federasyon sonucu alması halinde Türkiye’nin buna hürmet göstermesi gerektiğini söylemiş oldu.

“YENİ BİR SURİYE’Yİ BİRLİKTE İNŞA ETMELİLER”

“Bu onların, Suriyelilerin alabileceği bir karar. Suriye sisteminin nasıl olacağını lakin Suriyeliler karar verir” diyen Davutoğlu, Dekak’ın sorusuna, “Suriye’nin bütün tarafları Kürtler, Türkmenler, Araplar, Sünniler, Nusayriler oturarak Suriye’nin geleceğini kendileri tayin etmelidir. Biz bir şey empoze edemeyiz, etmemeliyiz de. Fakat Suriye’nin toprak bütünlüğüne halel gelmemeli. Suriye’nin toprak bütünlüğü ortadan kalktığında fazlaca daha büyük acılar yaşanır. Suriye’nin toprak bütünlüğü ortasında bütün taraflar masada oturarak evvel bir geçiş süreci mutabakatlı daha sonra da kalıcı bir anayasa ile yeni bir Suriye’yi birlikte inşa etmeliler.” cevabını verdi.

Parti olarak Kürtçe eğitim ve öğretim hakkını savunduklarını ve başbakanlığı anlatan Davutoğlu, iktidara geldikleri taktirde yeni bir müddetç başlatacaklarını kaydetti.

“ANADİLDE EĞİTİM, İNSAN HAKLARI MESELESİDİR”

Anadilde eğitimin reddedilmesinin insan hakları ihlali olduğunu öne süren Davutoğlu, “Olabilir tabi. esasen onu açıkça da söylüyoruz. ötürüsıyla anadilde eğitim ve öğretim konusu, anadilin kullanılması konusunu insan hakları çerçevesinde ele alıyoruz. Nasıl uygulanacağı, nasıl yapılacağı konularını daima birlikte kıymetlendirmek, istişare etmek lazım. Lakin anadilin ret edilmesi, insan hakları ihlalidir. Anadilin öğretilmesi ve kullanılması bir insan hakları sorunudur.” tabirlerini kullandı.

Açıklamalarına devam eden Davutoğlu, Türkiye’nin Afrin siyasetini eleştirdi.

“AFRİN, TÜRKİYE İÇİN DEĞERLİ BİR ŞANSTI”

Davutoğlu, “Afrin Türkiye için değerli bir talihti.” diyerek mevzuyla ilgili şu sözleri kullandı:

“bu biçimde Afrin harekatı başladığında bunu Cumhurbaşkanı’na tabir ettim. Bilhassa görüştüm. Zira Afrin’de Kürtlerin kendi haklarıyla, lisanlarıyla, kültürleriyle Türkiye’nin himayesinde bir idare ortasında yer almaları hoş bir örnek teşkil eder. Rastgele bir hak ihlali nerede ve kimin tarafınca yapılırsa yapılsın ben buna karşı çıkarım. Afrin’de Kürtçenin müktesebattan çıkarılması konusu ise yanlıştır. O bölgede yaşayan Kürtlerin kendi lisanları ile eğitim yapabilmelerini temin etmek Türkiye için o bölge halkıyla ortak gelecek inşa etmek bakımından değerlidir. Bu çeşit bir uygulama var ise, basına yansıyan bu uygulama yanlıştır.”